• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• spacer

SPACER

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wirtualnego naszego kościoła.

wejdz

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Bp Czaja: akt przyjęcia Jezusa ma pomóc uporządkować życie

czaja„Ten Akt ma nam pomóc uporządkować życie chrześcijanina” – powiedział bp Andrzej Czaja na antenie Radia Doxa. Zdaniem przewodniczącego Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, Jubileuszowy Akt to konkretny wyraz kultu Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a także akt wiary i zawierzenia Bożemu miłosierdziu nas wszystkich i całego narodu oraz akt odnowienia przymierza z Bogiem. „Nie będzie jednak działał cudownie, jeśli nie będzie związany z pracą nad sobą i formacją” – przestrzegał bp Czaja. „Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa za Króla i Pana” będzie odczytany w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 19 listopada 2016 roku, w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Podczas audycji opolski biskup przywołał wydarzenia, które przyczyniły się do powołania Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Jednym z nich było spotkanie z papieżem Benedyktem XVI w Berlinie w 2011 roku. „Przy wejściu na stadion było wielu ludzi z Polski w czerwonych płaszczach, którzy witali papieża okrzykami bardzo niepojednawczymi, nawet krzywdzącymi wobec Jana Pawła II. Pomyślałem sobie, że trzeba coś z tym zrobić” – wspominał. Temat ruchów intronizacyjnych bp Andrzej Czaja przedstawił na obradach episkopatu, który postanowili przypomnieć, że obowiązuje nas przede wszystkim nauczanie Magisterium Kościoła, a objawienia prywatne są wtórne. Biskupi przygotowali także list pasterski na temat nauczania Kościoła o królowaniu Jezusa Chrystusa, ze świadomym pominięciem wymiaru społeczno-politycznego. „Otrzymałem wtedy wiele listów z uwagami, że brakuje tego aspektu społecznego. Zależało nam na zaakcentowaniu tej personalnej relacji, że trzeba zacząć od królowania Chrystusa w nas, w naszym życiu osobistym i rodzinnym” – powiedział. Kolejnym krokiem było spotkanie z przedstawicielami ruchów intronizacyjnych, które przekształciło się w Zespół ds. Ruchów Intronizacyjnych przy Komisji Episkopatu Polski.

Ordynariusz diecezji opolskiej zaznaczył, że do proklamacji Jubileuszowego Aktu trzeba się odpowiednio przygotować. „Nie wyobrażam sobie, żebyśmy tego dnia nie byli w stanie łaski uświęcającej. Apeluję o pojednanie się z Bogiem poprzez Spowiedź. Trzeba stanąć przed Bogiem w prawdzie, przygotować solidny rachunek sumienia, obudzić w sercu skruchę, wyznać wszystko przed Panem – swój grzech i to, co blokuje, czyli zaniedbane dobro oraz żywione w sercu urazy” – podkreślił. Hierarcha tłumaczył również, że aby Jubileuszowy Akt nie był tylko zewnętrzną formułą, to duchowe przygotowanie powinno być sprawą priorytetową. Duszpasterze w parafiach otrzymali teksty nowenny, która pomoże w świadomym przyjęciu Jezusa jako osobistego Pana i Króla, a także rozpocznie całe dzieło intronizacji. Poprzez intronizację, zdaniem opolskiego biskupa, należy rozumieć uznanie panowania Jezusa, poddanie się Jego prawu, zawierzenie Mu życia i poświęcenie Mu Ojczyzny, całego narodu oraz życia na służbę. „To nie jest akt polityczny, ale modlitewny” – podkreślił. Episkopat powoła również delegata ds. kultu Jezusa Chrystusa Króla, a poszczególne ruchy intronizacyjne otrzymają swego kapelana. Bp Andrzej Czaja przyznał też, że nie udało się wypromować jednego wizerunku Chrystusa Króla. „Są różne obrazy i ikony, od przedstawień z potrójną koroną, orłem, berłem z narodowymi znakami, po przedstawienie Jezusa jako „Ecce Homo” św. brata Alberta Chmielowskiego. Nie udało się wypracować kompromisu, więc mamy różnorodność” – stwierdził. W Jubileuszowym Akcie znajdują się słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, które celowo nawiązują do inwokacji Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. „My dziś na powrót bardzo potrzebujemy przywołania Bożego Ducha. Musimy mieć świadomość, że gdybyśmy chcieli uporządkować Polskę czy cały naród przez akt intronizacyjny, nie przywoławszy Bożego Ducha, to byłoby to pelagianistyczne podejście i przywłaszczanie sobie zasług” – zaznaczył.
hh/ Opole
[Internetowy Dziennik Katolicki 8.11.2016, 10.11,2016]