• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • galeria

  Galeria

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.


  zobacz

Uroczyste zamknięcie Bram Miłosierdzia

PortaTo ostatnie dni, by skorzystać z łask wynikających z przekroczenia Bram Miłosierdzia. Uroczyste zamknięcie Bram Miłosierdzia w całym Kościele nastąpi w niedzielę 13 listopada, tydzień przed zamknięciem Roku Miłosierdzia przez papieża Franciszka.
Chociaż Bramy Miłosierdzia zostaną zamknięte w najbliższą niedzielę, Jubileusz Miłosierdzia potrwa do 20 listopada. Odpusty jubileuszowe niezwiązane z symbolicznym przejściem, będzie można uzyskać do niedzieli Chrystusa Króla włącznie. Tego dnia Papież Franciszek zamknie Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Rzymie, co zakończy Rok Miłosierdzia w całym Kościele. Duchowni wzywają wiernych do uczestnictwa w uroczystym zamknięciu Bram Miłosierdzia, w najbliższym jubileuszowym kościele bądź katedrze.

[Internetowy Dziennik Katolicki 10.11.2016, 11.11.2016]

Bramy Miłosierdzia

Papież Franciszek otworzył pierwsze Drzwi Święte 8 grudnia w bazylice św. Piotra w Watykanie, inaugurując tym samym Jubileusz Roku Miłosierdzia. „Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” - tłumaczył.

Zgodnie z życzeniem Franciszka Bramy Miłosierdzia powstały nie tylko w katedrach, ale też w innych, miejscach szczególnego kultu, wskazanych przez ordynariuszy. Świątynie te, nazwano kościołami miłosierdzia i można w nich było uzyskać odpust zupełny.

Drzwi Święte powstały m.in. w bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach, w sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, w sanktuariach maryjnych na Jasnej Górze, w Kalwarii Zebrzydowskiej, Piekarach Śląskich, Kodniu, Gietrzwałdzie i Licheniu.

Ci, którzy fizycznie nie mogli przybyć do jubileuszowego kościoła, mieli możliwość duchowego pielgrzymowania przez Bramy Miłosierdzia.

Jubileusz, na co wskazywał papież Franciszek, od zawsze był znakiem amnestii. W tym duchu podczas Roku Świętego Miłosierdzia również bramy cel więziennych stały się Drzwiami Świętymi, dla wszystkich, którzy przechodząc przez nie, skierowali myśli i modlitwę do Boga. Odpust zupełny można było otrzymać w kaplicach więziennych.

Celem jubileuszu jest wzmocnienie wiary i zawierzenie Bożemu Miłosierdziu.

Pierwsze na świecie Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia otworzył papież Franciszek w katedrze w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Według teologów i liturgistów, Drzwi Święte symbolizują Chrystusa, gdyż "jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony, wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę" (J 10,9). Reprezentują także serce człowieka wierzącego, które musi być otwarte na Chrystusa.

Tradycja otwierania Drzwi Świętych na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego sięga roku 1499, kiedy to po raz pierwszy uczynił tak na Boże Narodzenie papież Aleksander VI.

[http://nowy.ekai.pl/media/szuflada/Bramy_Miosierdzia_.htm, 11.11.2016]

Niektóre uroczystości zamknięcia Bram Miłosierdzia w Polsce

Najstarszą Bramę Miłosierdzia w Polsce - Drzwi Gnieźnieńskie - zamknie uroczyście Prymas Polski abp Wojciech Polak. Do udziału w gnieźnieńskich obchodach zaprasza bp Krzysztof Wętkowski, zachęcając wiernych do uczestnictwa w uroczystościach w pozostałych dziewięciu świątyniach diecezji, w których ustanowiono Bramy Miłosierdzia.

W Warszawie uroczyste zamknięcie Drzwi Świętych nastąpi podczas Mszy św. o godzinie 12.30, sprawowanej w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, pod przewodnictwem abp Henryka Hosera.

Abp Stanisław Gądecki celebrować będzie uroczystości w Poznaniu. O godzinie 12.15, w katedrze poznańskiej odbędzie się Msza św. Na zakończenie Eucharystii metropolita poznański dokona zamknięcia Bramy Miłosierdzia.Wcześniej Bramy Miłosierdzia zamknięte zostaną w sanktuariach i świątyniach archidiecezji poznańskiej.

Uroczystości w diecezji bielsko-żywieckej rozpoczynają się 12 listopada - w Andrychowie w Kościele św. Macieja, Mszę św. o godzinie 17:00 poprowadzi bp Piotr Greger. O 18.30 w oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana, Rok Miłosierdzia zakończy bp Tadeusz Rakoczy, który następnego dnia zrobi to również w żywieckiej kontrkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o 12.30. Bp Roman Pindel dokona symbolicznego zamknięcia w cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny o godzinie 18.00.

W tarnowskiej katedrze uroczystości o godz. 15.00 będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy uroczystość zamknięcia Bramy Miłosierdzia odbędzie się w niedzielę w czasie nabożeństwa o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczył będzie delegat biskupa ordynariusza tarnowskiego ks. prałat Bolesław Margański. Podobne uroczystości odbędą się również w pozostałych jedenastu kościołach jubileuszowych w diecezji tarnowskiej.

[http://nowy.ekai.pl/media/szuflada/niektre_uroczystoci_zamknicia_Bram_Miosierdzia_w_Polsce.htm, 11.11.2016]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

9782732
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1965
5906
18167
9720993
120125
214192
9782732

Twoje IP: 54.158.30.219
Czas: 2018-06-21 10:26:32