• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• spacer

SPACER

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wirtualnego naszego kościoła.

wejdz

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Ratujmy najstarsze zabytki naszego miasta...

Kochani Parafianiefoto, Drodzy Goście, Szanowni Mieszkańcy Ziemi Strzeleckiej,
 „Postęp ludzkiego społeczeństwa związany jest bezpośrednio z rozwojem kultury. Istotnie, kultura jest swoistym sposobem «życia» czy «bycia» rodzaju ludzkiego, a zarazem kształtuje ona więzi, które stanowią o wyjątkowym charakterze życia społecznego człowieka. Ludzie przeżywają życie w sposób prawdziwie ludzki właśnie dzięki kulturze, której istotnym wyrazem są sztuka i nauka. Kościół zawsze był przyjacielem sztuki i nauki. Światowe dziedzictwo sztuki jest prawdziwym skarbem twórczych zdolności człowieka i daje wymowne świadectwo o ludzkiej inteligencji, która uczestniczy w dziele Boskiego Stwórcy” (Jan Paweł II do ambasadorów akredytowanych przy UNESCO, 8 V 2004).
   Pewne wartości nowe pokolenia otrzymują w postaci dziedzictwa kulturowego, którego ważną część stanowią budowle, także sakralne. Stąd też dla cywilizacji ludzkiej i chrześcijaństwa niezwykle ważną rzeczą jest ciągłość kulturowa, o którą dbać musi każde pokolenie.
   W związku z tym pozwalam sobie skierować do Państwa prośbę o wsparcie finansowe dla realizacji inwestycji, niezwykle ważnej dla zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego naszego miasta i parafii. Parafia jako właściciel zabytków wzięła na siebie ciężar i odpowiedzialność za pozyskanie środków finansowych na realizację projektu pn: „Remont zabytkowych obiektów sakralnych w Strzelcach Opolskich”. Złożono wniosek o dofinansowanie 85% wartości inwestycji w ramach Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 5.3.1 „Dziedzictwo kulturowe i kultura”. Kluczowym czynnikiem jest pozyskanie środków finansowych na zabezpieczenie wkładu własnego, który  zgodnie z szacunkami wynosi 275 000 zł. W zakresie inwestycji ujęto remont zabytkowego kościoła św. Barbary wraz z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia oraz remont zabytkowej baszty-dzwonnicy wraz z „kaplicą”, zabytkowym murem i lapidarium znajdującymi się na placu kościelnym z przeznaczeniem na punkt informacji turystycznej.

Ze względu na zły stan techniczny tych zabytków (zwłaszcza kościoła św. Barbary) - wymagają one pilnej interwencji. Zabezpieczenie wkładu własnego i zebranie tak dużych środków finansowych jedynie przez parafię, w tak krótkim czasie, przekracza znacznie jej możliwości, jest praktycznie niemożliwe. Rozpoczęcie prac zaplanowano na kwiecień 2017 r., a ich zakończenie na IV kwartał 2018 r.
   W trosce o realizację tak ważnej dla naszej społeczności lokalnej inwestycji związanej z dziedzictwem kulturowym kieruję do wszystkich osób zatroskanych o rozwój naszej „Małej Ojczyzny” prośbę o wsparcie przedstawionej inicjatywy renowacji najstarszych zabytkowych obiektów kulturalnych i sakralnych w naszej gminie. Na cel zbiorki środków utworzono konto bankowe nr PKO BP SA O/Strzelce Opolskie  19 1020 3714 0000 4102 0007 8600
Niech troska o zachowanie ciągłości kulturowej Ziemi Strzeleckiej stanie się naszym wspólnym wysiłkiem i priorytetem.

Z wyrazami szacunku i wdzięczności.

Ks. Rudolf Nieszwiec, proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca

12003