• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • galeria

  Galeria

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.


  zobacz

Abp Alfons Nossol laureatem nagrody im. Sergio Vieira de Mello

Nossol11A. Bodnar: Jego słowa o dialogu są umacniającą wskazówką w sytuacji, gdy życie publiczne zdominowały polityczne wojny i personalne rozgrywki.

- Budujmy mosty, nie mury - wzywał abp Alfons Nossol po otrzymaniu nagrody

- Budujmy mosty, nie mury - wzywał abp Alfons Nossol po otrzymaniu nagrody Biuro RPO Nagrodę wręczono w czwartek 19 października w Willi Decjusza w Krakowie.

To wyróżnienie dla osób i organizacji pozarządowych za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Opolski arcybiskup senior otrzymał ją w kategorii Osoba; prócz niego w kategorii Organizacja Pozarządowa wyróżniona została Fundacja Barzaniego (Barzani Charity Foundation-BCF).

- Kiedy się zastanawiamy, skąd się biorą tacy giganci myśli i pracy, to odpowiedź nasuwa się jedna: ze Śląska. Z jego polsko-śląsko-niemieckiej historii i różnorodności. Z przeplatających się żywiołów narodowych, religijnych, językowych - mówił o laureacie Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich RP, wygłaszając laudację. - To właśnie Śląskowi ksiądz arcybiskup wydaje się zawdzięczać swoją duchową urodę i intelektualną otwartość. Ta ziemia, chociaż w życiu wiele razy ciężko go doświadczyła, tchnęła w niego wiarę. Do Boga i do ludzi - dodał.

A starając się opisać „dzieło księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola, jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej polskiej i śląskiej historii, człowieka tylu talentów, życiowych przejść, pięknych myśli i chwalebnych czynów, że starczyłoby tego na całą epopeję”, podkreślał nie tyle jego dorobek naukowy i publikacje, co głębię myśli, posłannictwo i pasje: kapłaństwo, śląskość i służbę ludzkości.

- W każdej z tych ról księdza arcybiskupa odnaleźć możemy ten sam, dominujący motyw: miłość do ludzi. Głęboką wiarę w ich możliwości i dobrą wolę - mówił. A nawiązując do spotkania z arcybiskupem i rozmowy o trudnych, współczesnych sprawach, kwestii, jak sobie radzić z falą złych emocji, ostrych podziałów i konfliktów, przypominał jego opinię: „Rozwiązaniem jest dialog. To jest język macierzysty ludzkości, bo wroga zamienia w przeciwnika, a przeciwnika w przyjaciela”.

Bóg - służenie mu poprzez kapłaństwo oraz drugi człowiek - to główne wyznaczniki w życiu abp. A. Nossola

Bóg - służenie mu poprzez kapłaństwo oraz drugi człowiek - to główne wyznaczniki w życiu abp. A. Nossola Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Docenił jego zaangażowanie na rzecz osób najuboższych, seniorów i chorych, duchowego dziedzictwa tej ziemi i ekumenizmu. Wspomniał też odprawioną przez niego Mszę Pojednania między narodami polskim i niemieckim w Krzyżowej, w 1989 r., w trakcie której premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju.

Abp. Nossol przyjmując nagrodę, zaapelował o dialog i nastawianie się na budowanie mostów. Wzywał, by skończyć z budowaniem nowych murów. Mówiąc o wartości patriotyzmu, przypomniał słowa Jana Pawła II, że musi być on kształtem miłości, a nie nienawiści.

Nawiązując do Mszy Pojednania, która przypieczętowała upadek dwóch murów: muru berlińskiego i muru nienawiści, podkreślił: - Rodzeństwa sobie nie wybieramy. Sąsiadów też. Musimy z nimi żyć w twórczym pokoju.

Polską Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello ustanowiono z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w roku 2003 na cześć Sérgio Vieira de Mello, wieloletniego pracownika ONZ, pełniącego funkcję Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003), wysłannika sekretarza generalnego ONZ ds. Iraku, który w czasie pełnienia tej funkcji zginął w zamachu bombowym.

Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele prezydenta RP, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, ambasad i konsulatów, Instytutu Pamięci Narodowej i Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwszymi jej laureatami byli Tadeusz Mazowiecki i Stowarzyszenie „Jeden Świat”.

[http://opole.gosc.pl/doc/4261605.Abp-Alfons-Nossol-laureatem-nagrody-im-Sergio-Vieira-de-Mello, 21.10.2017]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

11159247
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
3689
6169
35360
11087183
123098
147489
11159247

Twoje IP: 54.87.18.165
Czas: 2019-03-23 20:52:24