• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Bp Czaja o Franciszkowym programie odnowy Kościoła

„U podstaw Franciszkowego bp opolskiprogramu odnowy czy reformy Kościoła jest Boża logika miłości i miłosierdzia” – powiedział w niedzielę bp Andrzej Czaja podczas Wielkopostnych Wykładów Otwartych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tegoroczny cykl zatytułowany jest „Papież Franciszek: 5 lat”.
W wykładzie „Papieża Franciszka wizja i odnowa Kościoła” biskup opolski wskazał, że papież bardzo dobrze zna eklezjologię Soboru Watykańskiego II i to właśnie na niej oparta jest jego cała wizja Kościoła. Jednym z ważniejszych postulatów ku odnowie Kościoła, jaki charakteryzuje nauczanie Franciszka jest to, że każdy chrześcijanin ma być uczniem i misjonarzem równocześnie - mówił bp Czaja. "Aby się tak stało, to najpierw trzeba przeżyć miłość Pana, doświadczyć jej, żeby w człowieku był motor do bycia misjonarzem.

Pierwszorzędnego znaczenia w realizacji misji Kościoła nabiera aktywne szukanie osób, które oddalają się od wspólnoty i wnikanie w tajemnice osób opuszczających Kościół” – podkreślił. Biskup opolski podkreślił, że papież wielokrotnie mówi o Kościele jako wspólnocie ewangelizującej i zarazem ewangelizacyjnej, a także wskazuje na różne formy obdarowywania nas właśnie udziałem w tym, co Boże. „W tym zaś wyraża się to, co jest u podstaw rozumienia Kościoła jako communio. Jego myśl to właściwie solidna interpretacja Kościoła, która nie pozbawia go jego nadprzyrodzonego wymiaru, która pamięta, że Kościół nie jest nasz i że nie my go wznosimy, jest nam od Boga dany. Jednocześnie papież wskazuje na ścisłą osobową więź człowieka z Bogiem, bez której nie ma komunii Kościoła” – stwierdził bp Czaja.
Hierarcha zauważył również, że Franciszek ewidentnie wskazuje na zbawczy sens Kościoła. „Jeśli Kościół nie służy zbawieniu, to właściwie służy do niczego i taki Kościół jest niepotrzebny. Równocześnie papież ciągle mówi o tym, że Kościół to wielka tajemnica, nie tylko tajemnica wiary, ale sam w sobie, bo przecież jest to rzeczywistość Bosko-ludzka i to nawet bardziej Boska niż ludzka. Choć to, co ludzkie, nieraz bardziej nas kole” – dodał. Bp Czaja ocenił, że z soborowej spuścizny papież Franciszek podejmuje myśl wyraźnie bardziej progresywną, czego wyrazem jest m.in. chętne mówienie o kolegialności urzędu w Kościele i potrzebie synodalności. U podstaw programu odnowy Kościoła jest Boża logika miłości i miłosierdzia. „Papież zmaga się o Kościół radykalnego powrotu do Ewangelii, o Kościół niewpatrzony w siebie i nieżyjący troską o obronę przywilejów, lecz z wielką gorliwością i umiejętnie służący zbawieniu wszystkich ludzi i dający w świecie mężne świadectwo wiary i miłości” – zakończył bp Czaja.
hh / Opole

[Internetowy Dziennik Katolicki 19.02.2018, 21.02.2018]