• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • galeria

  Galeria

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.


  zobacz

Ks. prof. Glombik: Franciszek apeluje o kulturę spotkania

„Kościół powinien byGlombikć promotorem kultury przyjmowania, solidarności. Wręcz apeluje papież o przejście od kultury odrzucenia do kultury spotkania” – powiedział ks. prof. Konrad Glombik podczas Wielkopostnych Wykładów Otwartych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tegoroczny cykl zatytułowany jest „Papież Franciszek: 5 lat”. Ks. prof. Konrad Glombik z Uniwersytetu Opolskiego w swoim wystąpieniu pt. „Kontrowersyjne nauczanie czy kontrowersyjna recepcja?” próbował udowodnić, że papieskie nauczanie jest zgodne z Soborem Watykańskim II, ale spotyka się często z zaskakującym odbiorem.


Prelegent przytoczył kilka „kontrowersji” papieża Franciszka, czyli jego prosty styl zwracania się do wiernych, przywitania się czy życzenia smacznego obiadu, zamieszkanie w Domu św. Marty zamiast w pałacu apostolskim. „Są pewne takie sformułowania i fakty z życia papieża, które wydają nam się bardzo kontrowersyjne i na pewno odstają od tego sposobu bycia papieżem, które znamy sprzed kilkudziesięciu lat, do jakiego przyzwyczailiśmy się za pontyfikatu Jana Pawła II czy Benedykta XVI” – stwierdził. Zdaniem profesora, pewna nowość, którą wnosi papież Franciszek, to przemówienia, sformułowania, pewne gesty, które potem trafiają do mediów. Jednym z wiodących tematów są uchodźcy. Zjawisko masowej migracji zbiegło się z pontyfikatem Franciszka i papież od samego początku ten temat mocno podejmuje. „W obozie uchodźców na Lampedusie Franciszek przytoczył ostre słowa z Pisma Świętego »Gdzie jest twój brat?« wypowiedziane przez Boga po zabiciu Abla do Kaina. Te ostre słowa papież kieruje do Europejczyków, przypominając o odpowiedzialności za tych ludzi, którzy uciekają przed wojną i tęsknią za lepszym życiem” – przypomniał.
Papież widzi problem migracji z perspektywy zjawisk globalizacji, których się nie da zatrzymać. Braki w pewnych państwach, które wołają o poszanowanie godności osoby ludzkiej i dążenia do lepszego życia to jest po prostu znak czasu. „Kościół powinien być promotorem kultury przyjmowania, solidarności. Wręcz apeluje papież o przejście od kultury odrzucenia do kultury spotkania. Dotyczy to wszystkich ludzi, ale w dużej mierze właśnie migrantów i uchodźców” – podkreślił ks. prof. Glombik. Wykładowca teologii moralnej zaznaczył również, że przyjmując migrantów, uchodźców, przyjmuje się i otwiera się drzwi samemu Bogu. Papież krytykuje przejawy dyskryminacji, ksenofobii, lęku, nieufności, które obserwuje się wyraźnie w społeczeństwach katolickich. „Kościół rozprzestrzeniał się na zasadzie migracji misjonarzy, którzy szli i głosili Ewangelię, zatem ksenofobia jest niezgodna z rozwojem Kościoła i uniwersalizmem zbawczego orędzia, które jest do wszystkich ludzi wszystkich czasów. Drugi człowiek jest zawsze szansą nawiązania dialogu, spotkania, ubogacenia. Papież nie widzi w tych, którzy przybywają zagrożenia dla tożsamości, ale szansę, by swoją tożsamość odnowić i pogłębić” – dodał.
Profesor przyznał, że kiedy przeanalizujemy te treści u papieża Franciszka i porównamy je z nauczaniem Kościoła dotyczącym migracji, to nie znajdziemy tam nic kontrowersyjnego. „Zasadniczo te treści, może nie w takich sformułowaniach, nie tak ostro wyrażonych, ale są obecne również w nauczaniu papieża Jana Pawła II czy Benedykta XVI” – zauważył i jednocześnie pokazał, że kontrowersyjny jest sprzeciw i brak recepcji tego nauczania Franciszka w Polsce. Druga sprawa, jeszcze bardziej kontrowersyjna, dotyczy posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia” oraz osób w sytuacjach nieregularnych i ewentualności przyjmowania przez nich sakramentu pokuty i Komunii Świętej. „Nie ma nowych norm prawa kanonicznego, ale chodzi o zastosowanie obecnych możliwości, a przede wszystkim o rozeznanie duszpasterskie” – podkreślił ks. prof. Glombik.
hh / Opole

[Internetowy Dziennik Katolicki 5.03.2018, 5.03.2018]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

11006347
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1313
4537
14620
10962066
117687
137576
11006347

Twoje IP: 18.212.222.217
Czas: 2019-02-21 07:36:58