• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Bp Czaja do neoprezbiterów: dar od Boga oznacza misję

Czaja.wicenia„Pan Bóg, gdy jakiegokolwiek daru udziela, nigdy nie oczekuje zapłaty, ale w darze zakodowane jest zadanie, które oznacza konkretną misję i posłannictwo” – powiedział bp Andrzej Czaja do 10 neoprezbiterów podczas ich święceń w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.
Kaznodzieja przypomniał, że od dnia chrztu cieszymy się łaską zamieszkiwania w nas Ducha Świętego, a od dnia bierzmowania jesteśmy wypełnieni pełnią darów Ducha Świętego. „Są wśród nas ci, którzy otrzymali szczególny dar Ducha Świętego do działania w zastępstwie Chrystusa – Głowy i Pasterza, a także do reprezentowania Boga i Kościoła w świecie. To kapłani” – zaznaczył. Opolski biskup zwrócił uwagę na kształtowanie duchowości kapłańskiej na wzór „Magnificat” Maryi. „W waszych sercach niech już stale będzie »Wielbi dusza moja Pana«. Trzeba, by duchowość kapłana to była duchowość maryjna, duchowość uwielbienia, wdzięczności Bogu, u podstaw której jest świadomość wielkiego obdarowania” – zachęcił. „Pamięć o tym jak wiele zawdzięczacie Bogu, będzie was chroniła przed malkontenctwem i motywowała do tego, by dawać bardziej niż brać. By dawać całym sercem i dawać siebie stale.

Bez tego trudno o dobre posługiwania kapłańskie. Duchowość typu maryjnego musi iść w parze w życiu z duchowością misyjną. Niech wam nigdy nie zabraknie ducha misyjnego, pełnego entuzjazmu i radości. Choćby nie wiem jak piętrzyły się trudności, nie może wam tego zabraknąć” – podkreślił bp Czaja.
Zdaniem ordynariusza, duchowość misyjna powinna wyrażać się w postawie kroczenia do każdego człowieka w postawie wielkiego otwarcia. „O tym często mówi papież Franciszek, żebyśmy nie byli Kościołem zasiedziałym. Trzeba wyjść bez obaw i lęków, bo z nami jest Bóg. Mamy dziś więcej owieczek poza świątynią. W kościołach ogarniamy coraz mniejszy odsetek wiernych z danej wspólnoty. Musimy szukać różnych dróg dotarcia do ich serc” – zaapelował. Hierarcha dodał, że duchowość misyjna powinna być także oparta na postawie ucznia. „Uczniostwo należy do tożsamości kapłana do grobowej deski. My przecież idziemy w imieniu Chrystusa, to znaczy, że musimy się ciągle uczyć, poznawać to, czego On chce tu i teraz, w tym czasie, w tym środowisku, czego Pan chce ode mnie. Papież Franciszek często mówi, że każdy chrześcijanin musi być uczniem – misjonarzem. Tym bardziej my kapłani!” – przyznał i zachęcił do sięgania po dokumenty teologiczne. „Nie idźcie za modą, ale odczytujcie Boga stale, rozeznawajcie Jego wolę i wypełniajcie ją wiernie i mężnie” – wskazał ordynariusz diecezji opolskiej.
hh /Opole

[Internetowy Dziennik Katolicki 20.05.2018, 20.05.2018]