• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • galeria

  Galeria

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.


  zobacz

Ks. prof. Lis: św. Rita uczy wsłuchiwania się w Ducha Świętego

S.Rita da Cascia„Niezależnie od stanu życia czy zawodu, św. Rita podpowiada nam, że wsłuchiwanie się w Ducha Świętego i otwarcie się na przyjmowanie Jego darów przynosi owoce” – powiedział ks. prof. Marek Lis z okazji odpustu ku czci św. Rity z Cascii w Głębinowie.
Ks. prof. Lis w czasie studiów w Rzymie, posługiwał w konfesjonale w Cascii. „To doświadczenie niezwykłe. Tysiące ludzi, którzy przyjeżdżali do św. Rity, szukając czegoś ważnego – pojednania, jedności, przebaczenia, miłości” – wspominał. Kaznodzieja przyznał, że na niepowtarzalny klimat sanktuarium w Cascii składa się sarkofag z barwnym portretem augustiańskiej zakonnicy, winny krzew, pszczoły murarki i róże. „Ważniejsze jest nie to, co dokonało się przed 500 laty, ale to, co dokonuje się w życiu i sercach ludzi wciąż tam przybywających. A żeby to zrozumieć, trzeba podejść do bazyliki, gdzie znajduje się relikwiarz i do kaplicy spowiedzi, gdzie sakrament sprawuje czasem przez długie godziny kilkudziesięciu kapłanów” – zaznaczył. Profesor Uniwersytetu Opolskiego podkreślił, że św. Rita jest jedną z najważniejszych patronek Włoch. „Być może dlatego, że jej życie przepełnione było owocami Ducha Świętego. Miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie - to nie są dary Ducha Świętego. To owoce, które mogą zaistnieć w naszym życiu, gdy pozwolimy Duchowi Świętemu w nas działać i nam samym przynosić owoce działającej w nas Bożej łaski” – podkreślił.


Teolog przypomniał, że św. Rita z rodzinnego domu, pełnego bezpieczeństwa i ciepła, wyniosła miłość do Pana Jezusa, pobożność i wierność, które pozwoliły jej przetrwać dramaty życia małżeńskiego. „Nieustanna modlitwa Rity, jej postawa i owoce darów Ducha Świętego sprawiły, że także jej mąż i synowie umarli pojednani z Bogiem” – stwierdził. „Legenda mówi – opowiadał ks. Lis – o cudownym przeniesieniu św. Rity, mimo drzwi zamkniętych, do zakonu augustiańskiego przez patronów tego zgromadzenia, bowiem mniszki bały się obciążającej hipoteki problemów politycznych i konfliktów wdowy. Tamto doświadczenie, niełatwe, bo życie zakonne jest walką, zaowocowało stygmatami, czyli utożsamieniem się z Jezusem” – dodał. W ikonografii św. Rita przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły i róża.
hh / Głębinów

[Internetowy Dziennik Katolicki 22.05.2018, 23.05.2018]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

11159248
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
3690
6169
35361
11087183
123099
147489
11159248

Twoje IP: 54.87.18.165
Czas: 2019-03-23 20:52:28