• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Ks. prof. Lis: św. Rita uczy wsłuchiwania się w Ducha Świętego

S.Rita da Cascia„Niezależnie od stanu życia czy zawodu, św. Rita podpowiada nam, że wsłuchiwanie się w Ducha Świętego i otwarcie się na przyjmowanie Jego darów przynosi owoce” – powiedział ks. prof. Marek Lis z okazji odpustu ku czci św. Rity z Cascii w Głębinowie.
Ks. prof. Lis w czasie studiów w Rzymie, posługiwał w konfesjonale w Cascii. „To doświadczenie niezwykłe. Tysiące ludzi, którzy przyjeżdżali do św. Rity, szukając czegoś ważnego – pojednania, jedności, przebaczenia, miłości” – wspominał. Kaznodzieja przyznał, że na niepowtarzalny klimat sanktuarium w Cascii składa się sarkofag z barwnym portretem augustiańskiej zakonnicy, winny krzew, pszczoły murarki i róże. „Ważniejsze jest nie to, co dokonało się przed 500 laty, ale to, co dokonuje się w życiu i sercach ludzi wciąż tam przybywających. A żeby to zrozumieć, trzeba podejść do bazyliki, gdzie znajduje się relikwiarz i do kaplicy spowiedzi, gdzie sakrament sprawuje czasem przez długie godziny kilkudziesięciu kapłanów” – zaznaczył. Profesor Uniwersytetu Opolskiego podkreślił, że św. Rita jest jedną z najważniejszych patronek Włoch. „Być może dlatego, że jej życie przepełnione było owocami Ducha Świętego. Miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie - to nie są dary Ducha Świętego. To owoce, które mogą zaistnieć w naszym życiu, gdy pozwolimy Duchowi Świętemu w nas działać i nam samym przynosić owoce działającej w nas Bożej łaski” – podkreślił.

Teolog przypomniał, że św. Rita z rodzinnego domu, pełnego bezpieczeństwa i ciepła, wyniosła miłość do Pana Jezusa, pobożność i wierność, które pozwoliły jej przetrwać dramaty życia małżeńskiego. „Nieustanna modlitwa Rity, jej postawa i owoce darów Ducha Świętego sprawiły, że także jej mąż i synowie umarli pojednani z Bogiem” – stwierdził. „Legenda mówi – opowiadał ks. Lis – o cudownym przeniesieniu św. Rity, mimo drzwi zamkniętych, do zakonu augustiańskiego przez patronów tego zgromadzenia, bowiem mniszki bały się obciążającej hipoteki problemów politycznych i konfliktów wdowy. Tamto doświadczenie, niełatwe, bo życie zakonne jest walką, zaowocowało stygmatami, czyli utożsamieniem się z Jezusem” – dodał. W ikonografii św. Rita przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły i róża.
hh / Głębinów

[Internetowy Dziennik Katolicki 22.05.2018, 23.05.2018]