• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • galeria

  Galeria

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.


  zobacz

Radość w Seminarium Duchownym

- Bóg pobudza i wspiera swoją łaską tych, których w sposób nadprzyrodzony wezwał do udziału w hierarchicznym kapłaństwie Chrystusa - mówił bp Andrzej Iwanecki do kleryków diecezji gliwickiej i opolskiej.

W 2. niedzielę Adwentu podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym w Opolu bp Andrzej Iwanecki z Gliwic udzielił posług 14 alumnom IV roku oraz włączył do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu 16 alumnów V roku.

- Uczestniczymy w pięknym, podniosłym wydarzeniu, które wskazuje na istotne etapy w drodze do sakramentu kapłaństwa. I wprowadzenie do grona kandydatów, i przyjęcie posługi odbywa się podczas Najświętszej Eucharystii - mówił ks. Andrzej Anderwald, rektor WMSD w Opolu.

- Nauczanie Kościoła mówi nam, że w centrum naszego życia zawsze jest Eucharystia - podkreślał w homilii bp Andrzej Iwanecki. A cytując adhortację papieża Benedykta XVI, przypomniał: „W sakramencie Ołtarza Pan przychodzi do człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, stając się jego towarzyszem w drodze.”.

Wpierw biskup zwrócił się do kandydatów do lektoratu: - Do głoszenia słowa Bożego powołani są przede wszystkim biskupi, prezbiterzy i diakoni. Wy zaś, jako lektorzy słowa Bożego, będziecie pomagali im w wypełnianiu ich obowiązku. We wspólnocie ludu Bożego otrzymujecie szczególną posługę - macie pomagać w głoszeniu wiary, która ma swoje korzenie w słowie Bożym.

Posługę lektoratu przyjęli klerycy Przemysław Kaziszyn i Konrad Smyrek.

Z kolei klerycy Michał Banaś, Krzysztof Bawełkiewicz, Daniel Chudala, Michał Dielehner, Michał Jendrzok, Krystian Kitowski, Karol Kożuch, Marcin Matysek, Emanuel Polok, Mateusz Sawicki, Dominik Swoboda i Kamil Żyłka w sobotni wieczór (8 grudnia) podczas Nieszporów po raz pierwszy założyli strój duchowny. Po obłóczynach, podczas niedzielnej Eucharystii przyszedł czas na przyjęcie posługi akolitatu.

- Drodzy kandydaci do akolitatu, Kościół żyje Eucharystią. Ona jego źródłem i szczytem życia. Dzięki niej lud Boży rozwija się i wzrasta, a wy, jako nadzwyczajni szafarze, macie pomagać prezbiterom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu i pomagać w rozdzielaniu Komunii św., a w szczególności zanosić ją do chorych - mówił bp Iwanecki.

- Przeznaczeni do tej posługi starajcie się głębiej przeżywać Ofiarę Eucharystyczną i na jej wzór kształtować własne życie - podkreślał biskup.

Lektorzy, akolici i kandydaci do święceń wraz z moderatorami seminaryjnymi i bp Andrzejem Iwaneckim

Msza św. w 2. Niedzielę Adwentu była to też ważnym wydarzeniem dla kleryków V roku, którzy zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Są to Michał Brzezina, Patryk Gawłowski, Dawid Halfar, Marcin Jaśkowski, Paweł Kaczmarczyk, Krzysztof Kurzeja, Łukasz Labusga, Paweł Leżuch, Marcin Maciejczyk, Michał Mandola, Adam Pietrowski, Damian Sklorz, Szymon Supel, Zbigniew Śniechota, Kamil Wocka i Tomasz Wolnik.

- Drodzy bracia, którzy stajecie się kandydatami do święceń diakonatu i prezbiteratu, czas, jaki będziecie od dzisiaj przeżywać, można porównać do narzeczeństwa. Młodzi narzeczeni chcą się lepiej poznać. Starajcie się lepiej poznawać Jezusa, aby wybrać Go do swojego życia jako Pana, jako zbawiciela - mówił bp A. Iwanecki. Zapewniał też: - Dzisiejsza uroczystość jest ze strony Kościoła potwierdzeniem waszej drogi przygotowania do przyjęcia sakramentów święceń. Możecie liczyć na naszą modlitwę.

- Głos wołającego Pana należy rozpoznawać na podstawie znaków, przez które On każdego dnia objawia nam swoją wolę. Bóg pobudza i wspiera swoją łaską tych, których w sposób nadprzyrodzony wezwał do udziału w hierarchicznym kapłaństwie Chrystusa - podkreślał biskup.

[https://opole.gosc.pl/doc/5211096.Radosc-w-seminarium-duchownym, 9 grudnia 2018]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

11600395
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1947
4078
32982
11535172
105081
145286
11600395

Twoje IP: 34.228.185.211
Czas: 2019-06-24 11:39:15