• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• modul kosciol barbary

Remont

Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.

wejdz wejdz

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Rzecznik KEP: zapowiedź najważniejszych wydarzeń w 2019 r.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie, 100-lecie Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską to tylko niektóre z wydarzeń w rozpoczynającym się roku 2019 – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

„Już w styczniu w Panamie papież Franciszek spotka się z młodymi z całego świata na Światowych Dniach Młodzieży. Jak poinformował bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, z Polski na Światowe Dni Młodzieży poleci 3,5-4 tys. młodych, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy. Wśród nich będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych i dwoje długoterminowych. Poza tym pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży” – stwierdził ks. Rytel Andrianik. Na tych młodych, którzy nie pojadą do Panamy, czekają inicjatywy w polskich diecezjach, m.in. „Panama w Warszawie”, „Panama w Krakowie”, „Panama w Częstochowie” i w innych miastach.
W 2019 r. będziemy także obchodzić 100-lecie powstania Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. „Z tej okazji odbędzie się konferencja naukowa poświęcona wielkim postaciom Kościoła z ostatnich 100 lat i publikacja książkowa oraz wystawa związana z historią Konferencji Episkopatu Polski. Temu tematowi będzie poświęcone marcowe zebranie plenarne Episkopatu, które odbędzie się w Warszawie od 12 do 14 marca 2019 roku” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.
W czerwcu zaś będziemy obchodzić 40. rocznicę pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Ojczyźnie. W październiku zaś przypada kolejny okrągły jubileusz: 100-lecie powstania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. „Te jubileusze pokazują, że wraz z rodzącą się Niepodległą postawały także instytucje kościelne, aby służyć obywatelom Polski. Ukazuje to zaangażowanie Kościoła w odbudowę państwa polskiego” – zauważył ks. Rytel-Andrianik.
Rok 2019 zakończy 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu, które odbędzie się między 29 grudnia 2019 a 1 stycznia 2020 roku. Spotkanie organizowane przez Wspólnotę Taizé odbyło się w tym mieście już dwukrotnie, w 1989 i 1995 roku.
„Przed nami ważny rok, który – jak klamrą – spina młodzież. Rozpoczynamy Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie, a kończymy spotkaniem młodych Taizé we Wrocławiu” – podsumował rzecznik Episkopatu.
BPKEP / Warszawa

[Internetowy Dziennik Katolicki 1.01.2019, 2.01.2019]