• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• modul kosciol barbary

Remont

Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.

wejdz wejdz

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Kościół opolski ma 8 nowych diakonów

Diakoni 2019Być może ktoś z was sądził, że zostaniemy dziennikarzami, policjantami, muzykami, podróżnikami. A jednak Bóg ma dla naszego życia inny plan. Uczynił nas swoimi sługami - w imieniu nowo wyświęconych mówił dk. Marcin Jaśkowski.

Uroczystość święceń diakonatu odbyła się przed południem w sobotę (4 maja) w kościele św. Jadwigi Śląskiej. Uczestniczyli w niej bliscy i przyjaciele nowo wyświęconych diakonów, przedstawiciele wspólnot parafialnych, z których pochodzą, a także wspólnota seminaryjna.

Święcenia diakonatu bezpośrednio poprzedzone były rekolekcjami, a także uroczystym wyznaniem wiary, które w piątkowy wieczór podczas nieszporów kandydaci złożyli w obecności ordynariusza diecezji opolskiej.

- Dzisiaj pragniecie w wolności przyjąć z rąk ks. bp. Pawła Stobrawy święcenia diakonatu. Pragniecie Ewangelię, którą będziecie głosili, czynić treścią waszego życia. Pragniecie to czynić w Kościele, w jedności z Kościołem i w posłuszeństwie wobec Kościoła i jego reprezentantów - u początku uroczystej Eucharystii mówił ks. Andrzej Anderwald, rektor WMSD w Opolu.

W homilii bp Stobrawa, zwracając się do kandydatów, podkreślał, że odpowiadając na Boży głos opuścili dom rodzinny, najbliższych i wstąpili na drogę seminaryjnego przygotowania do święceń kapłańskich.

- Przeżywamy wielki i radosny dzień w naszym Kościele opolskim. Za chwilę w naszym kościele seminaryjno-akademickim powtórzy się wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich, kiedy to apostołowie włożyli ręce na mężów cieszących się dobrą sławą, pełnych ducha mądrości, gotowych opuścić dotychczasowy styl życia i podjąć ważną misję w Kościele - mówił w homilii bp Paweł Stobrawa.

Wskazywał, że kandydaci do święceń podjęli decyzję i odpowiedzieli na Boże wezwanie, tak jak wcześniej na głos Bożego wezwania odpowiedzieli patriarchowie i prorocy, Abraham, Mojżesz, Jeremiasz, który próbował się tłumaczyć, że jest zbyt młody, Jonasz, który próbował uciekać, a także rybacy z Galilei, którzy porzucili swe sieci i poszli za Jezusem.

Biskup wyjaśniał, że nowo wyświęceni diakoni staną się sługami słowa Bożego i ołtarza. - Będziecie odtąd nie tylko głosicielami Chrystusowej Ewangelii, ale przede wszystkim jej świadkami - podkreślał. - Bądźcie otwarci na moc Bożego Ducha nie tylko w głoszeniu słowa Bożego, ale współpracujcie z darami Ducha Świętego w codziennym życiu. (…) Nie lękajcie się podjąć tego ważnego i odpowiedzialnego zadania. (…) Dajcie Jezusowi swoje dłonie, swoje serce. Miejsce czyste serce, użyczcie Mu swoich ust do przepowiadania Ewangelii. Miejcie czyste serce i czyste spojrzenie - mówił bp Stobrawa.

Nałożenie rąk odbywało się w ciszy. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W centralnym momencie święceń, który odbywał się w ciszy, biskup nałożył ręce na głowę każdego z kandydatów, a następnie odmówił modlitwę święceń. Księża proboszczowie pomogli nowym diakonom założyć stuły diakońskie i dalmatyki.

Święcenia diakonatu wiążą się z kilkoma zasadniczymi obowiązkami, które każdy z nowo święconych przyrzeka biskupowi i które będzie spełniał do końca życia. Należą do nich posłuszeństwo wobec biskupa ordynariusza, celibat (bezżeństwo) oraz sprawowanie liturgii godzin, czyli modlitwa brewiarzowa.

Zadaniem diakonów, umocnionych darem Ducha Świętego, jest pomaganie kapłanom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, dlatego będą głosić Ewangelię i kazania, przygotowywać Ofiarę eucharystyczną, rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich i je błogosławić, nosić wiatyk do ciężko chorych, a także przewodniczyć obrzędom pogrzebu.

- Kochani rodzice, być może ktoś z was sądził, że zostaniemy dziennikarzami, policjantami, muzykami, podróżnikami. A jednak Bóg ma dla naszego życia inny plan. Uczynił nas swoimi sługami. Dlatego nie smućcie się, ani nie płaczcie, chyba że mają to być łzy szczęścia - w imieniu nowo wyświęconych zapewniał dk. Marcin Jaśkowski. Podziękowania złożył nie tylko rodzicom, ale biskupowi Stobrawie, księżom proboszczom i moderatorom seminaryjnym.
Kościół opolski ma 8 nowych diakonów

Nowo wyświęceni diakoni z bp. Pawłem Stobrawą i moderatorami seminaryjnymi. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Nowo wyświęceni diakoni to:

Dawid Halfar z parafii Matki Bożej w Raciborzu,
    Marcin Jaśkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu,
    Krzysztof Kurzeja z parafii Wniebowzięcia NMP w Kępicy,
    Łukasz Labusga z parafii świętych Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej,
    Paweł Leżuch z parafii Trójcy Świętej w Kujawach,
    Damian Sklorz z parafii św. Joachima i Anny w Dziewkowicach,
    Szymon Supel z parafii MB Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu,
    Kamil Wocka z parafii św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach.

Przed nowo wyświęconymi diakonami ostatni rok przygotowań do kapłaństwa, czas pisania pracy magisterskiej i praktyk pastoralnych w parafiach diecezji opolskiej.

[https://opole.gosc.pl/doc/5533945.Kosciol-opolski-ma-8-nowych-diakonow, 4 V 2019].

Twoje IP: 3.85.143.239
Czas: 2019-05-25 19:19:43