• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • galeria

  Galeria

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.


  zobacz

Opole: w amerykańskiej miejscowości Panna Maria powstanie śląskie Centrum Dziedzictwa

W miejscowości Panna Maria – najstarszej polskiej osadzie na terenie USA – powstaje Centrum Dziedzictwa, poświęcone historii emigracji mieszkańców Górnego Śląska do Ameryki. Wielu z mieszkańców tej miejscowości do dzisiaj używa gwary śląskiej.

Informacje o powstaniu Centrum Dziedzictwa w Panna Maria w wypowiedzi dla regionalnego opolskiego radia podał ksiądz Franciszek Kurzaj, organizujący od 30 lat wycieczki potomków śląskich osadników do miejscowości, skąd wyjechali w XIX wieku.

 „Trwają prace budowlane. Centrum Dziedzictwa nie będzie po prostu muzeum. Chcemy pokazać wiele aspektów emigracji Ślązaków do Teksasu. To będzie Centrum Dziedzictwa, gdzie ludzie będą mogli się nauczyć coś o Śląsku, o Polsce. Będzie też centrum genealogiczne. +Klikną+ sobie na Strzelce Opolskie i znajdą swoich krewnych w Strzelcach” – powiedział ks. Franciszek Kurzaj.

Duchowny od 1989 roku organizuje wyjazdy swoich parafian do miejscowości Górnego Śląska, skąd pochodzą ich przodkowie, którzy w 1864 roku wyjechali z Płużnicy i okolic, by za oceanem założyć osadę o nazwie Panna Maria. Od 1989 roku do Polski przyjeżdżają potomkowie Ślązaków, którzy obecnie są już siódmym pokoleniem po pierwszych osadnikach. Niektórzy z nich do dzisiaj potrafią posługiwać się śląską gwarą, będąc żywym pomnikiem języka używanego na Górnym Śląsku półtora wieku temu.

[http://www.radiomaryja.pl/informacje/opole-w-amerykanskiej-miejscowosci-panna-maria-powstanie-slaskie-centrum-dziedzictwa/, 9 VI 2019].

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

12028193
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1636
6484
26304
11968490
95698
143313
12028193

Twoje IP: 18.206.48.142
Czas: 2019-09-21 09:17:40