• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • kamera

  KAMERA

  Zapraszamy na transmisje live z naszego kościoła.


  zobacz

Kochać to wszystko dać

Joanna

- Odtąd jesteś własnością Pana. Tego nie trzeba się obawiać, bo Pan nie zniewala - mówił bp Andrzej Czaja do s. Joanny od Baranka Paschalnego, która złożyła śluby wieczyste we Wspólnocie Błogosławieństw.

We wtorek, we wspomnienie św. Tereski od Dzieciątka Jezus, która należy do patronów Wspólnoty Błogosławieństw, śluby wieczyste złożyła s. Joanna Motyka, pochodząca z parafii Matki Bożej Różańcowej w Gorzowie Wielkopolskim.

- To bezprecedensowy dzień w historii naszej parafii - mówił ks. Rudolf Nieszwiec, proboszcz strzeleckiej parafii św. Wawrzyńca. Przypomniał, że w dziejach Strzelec Opolskich zapisały się siostry szkolne de Notre Dame, były tu też siostry elżbietanki, do niedawna także siostry służebniczki NMP. Obecnie w parafii są siostry ze Wspólnoty Błogosławieństw, które 1 września 2015 roku swoją pierwszą fundację w Polsce - dotąd jedyną - założyły właśnie tutaj na zaproszenie biskupa opolskiego.

Siostra Joanna ma szeroki uśmiech i filigranową figurę. Cechują ją delikatność, łagodność, prostota i zatroskanie o drugiego.

- W 2008 roku, w Wigilię Paschalną podczas adoracji, Pan powołał ją do zostawienia wszystkiego, poświęcenia swego życia Bogu i życia ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Poszukując zgromadzenia, natrafiła na Wspólnotę Błogosławieństw, która pociągnęła ją swym charyzmatem, modlitwą, kontemplacją i ewangelizacją. Formację rozpoczęła w 2010 roku na Słowacji. Postulat odbyła w Czechach, a nowicjat we Francji. W styczniu 2018 roku przyjechała do Strzelec Opolskich - przedstawiała juniorystkę s. Faustyna od Jezusa, przełożona strzeleckiej Wspólnoty Błogosławieństw.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Czaja. Uczestniczyli w niej bliscy s. Joanny, jej rodzice i siostra z rodziną, parafianie z Gorzowa Wielkopolskiego i Strzelec Opolskich, a także wielu członków Wspólnoty Błogosławieństw z różnych krajów, zarówno z żeńskiej i męskiej gałęzi konsekrowanej, jak i z gałęzi świeckiej.
Kochać to wszystko dać

Obecni na uroczystości członkowie Wspólnoty Błogosławieństw. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Droga siostro Joanno, myślę, że wiesz doskonale, do czego się zobowiązałaś swoją decyzją odpowiedzi na powołanie i dania Jezusowi życia. Masz być odtąd oblubienicą Pańską już na zawsze. Jako taka masz być znakiem Jego królestwa w świecie, dlatego trzeba, byś wzorowo kroczyła drogą Jezusową, czyli drogą do nieba, do Ojca domu - mówił w homilii ordynariusz. I kontynuował: - Ten, który ma być twoim Oblubieńcem, mówi dzisiaj, że jeśli nie odmienisz się i staniesz się jak dziecko, nie wejdziesz do królestwa Bożego. Mamy też dzień, w którym wspominamy św. Teresę od Dzieciątka Jezus, która jest wspaniałym przykładem bycia pokorną i małą służebnicą Pańską. Zatem Jezus daje ci do zrozumienia, byś się uniżyła jak dziecko. Cóż to oznacza? Dziecko nie planuje, nie gromadzi, bierze życie tak, jak przynosi codzienność, czując się bezpiecznie przy swoich rodzicach, ufając im. W takiej postawie przeżywa dziecko codzienność, angażuje się całym sercem. To podpowiedź, jak kroczyć drogą Jezusową.

W homilii biskup podkreślał, że dom sióstr jest darem dla Strzelec Opolskich i całej diecezji. Darem jest to, że siostry zawsze otwierają drzwi z uśmiechem i zaraz prowadzą do Pana, do Jego kaplicy. Tam towarzyszą temu, który przyszedł, w spotkaniu z Boskim Oblubieńcem, a potem prowadzą do stołu. - Z pokorą i uniżeniem, tak prosto dajecie świadectwo o miłości do Boskiego Oblubieńca. W prostocie pomagacie innym spotkać się z Jezusem. Tu jest odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie do was tak lgną. Dziękuję wam i mówię: czyńcie tak dalej. To charyzmat budującego spotkania wierzących - mówił bp Czaja.

S. Joanna najpierw złożyła wyznanie wiary przed biskupem opolskim. Podczas litanii do Wszystkich Świętych leżała krzyżem przed prezbiterium. Następnie złożyła śluby wieczyste czystości, ubóstwa i posłuszeństwa w obecności odpowiedzialnej generalnej s. Marty Marii.
Kochać to wszystko dać

S. Marta Maria, odpowiedzialna generalna gałęzi sióstr, podaje s. Joannie do ucałowania krzyż. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Profeska ma nowe imię: s. Joanna od Baranka Paschalnego. Otrzymała brązowy szkaplerz, który nałożyła jej s. Faustyna, oraz krzyż, który zawiesiła jej na piersi s. Marta Maria, obrączkę i białą szatę liturgiczną.

Na obrazku, który otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości, s. Joanna zapisała słowa św. Tereski: „Kochać to wszystko dać, to dać siebie samego”.

[https://opole.gosc.pl/doc/5892551.Kochac-to-wszystko-dac, 5 X 2019}

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie (zasadniczo): 6.30-7.30 i 17.30-18.00; w soboty: od godz. 17.00; w niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45, 11.30 i 18.00.

Kancelaria Parafialna: czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

15184294
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
2752
4399
38542
15098964
142896
213739
15184294

Twoje IP: 3.227.247.17
Czas: 2021-01-24 12:50:55