• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• modul kosciol barbary

Remont

Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.

wejdz wejdz

• galeria

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z różnych wydarzeń naszej parafii.

Ruszyły dalsze prace remontowe w kościele św. Barbary

- Trzeba wzmocnić konstrukcję kościoła tak, żeby ciężar nie spoczywał tylko na dosyć krzywych ścianach – mówi Mariusz Dynak, kierownik robót.
- Zostanie wykonana konstrukcja stalowa. W tej chwili jest ściągnięta posadzka w kościele, wykonujemy wykopy pod fundamenty. Na tych fundamentach zostaną osadzone słupy stalowe, przebiją one strop kościoła i w przestrzeni międzystropowej zostanie wykonany ruszt stalowy, do którego będzie podwieszona cała konstrukcja dachu.
Całość prac była uzgodniona z konserwatorem zabytków. Wśród nakazów dla budowlańców było m.in. zdjęcie drewnianej boazerii, znajdującej się wewnątrz kościoła.
- Te prace już zostały wykonane – mówi Henryk Rudner, który nadzoruje remont.
- Boazeria po to jest zdjęta, żeby pokazać starą konstrukcję kościoła. Boazeria była położona podejrzewam że w latach 70., więc to jest materiał wtórny, to nie jest oryginalne wykończenie wnętrza i musi być zdjęte. Kościół będzie wyglądał może bardziej surowo i ludzi może dziwić wygląd wnętrza, ale takie są warunki remontu zabytku.
W rogu kościoła, pod boazerią, odkryte zostały pozostałości polichromii. Malowidło zostanie poddane konserwacji.
Koszt remontu zabytku to 1,7 mln zł. Parafia św. Wawrzyńca i gmina Strzelce Opolskie pozyskały 1,5 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego.

[http://radio.opole.pl/100,311267,strzelce-opolskie-remont-ratunkiem-dla-zabytkowe, 9 II 2020]

Twoje IP: 3.234.245.121
Czas: 2020-02-19 08:28:54