• ogloszenia

Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.

czytaj

• modul kosciol barbary

Remont

Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.

wejdz wejdz

• kamera

KAMERA

Zapraszamy na transmisje live z naszego kościoła.

Nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele

Prosimy, by pokarmy pobłogosławił ojciec, matka bądź inna wierząca osoba w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY
Można posłużyć się również tekstem z Drogi do Nieba, nr 77.

Pokarmy na stół wielkanocny może pobłogosławić ojciec, matka lub ktoś z członków rodziny (P. = prowadzący) przed rozpoczęciem świątecznego posiłku.
P. zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
W. (= wszyscy) odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Któryś z domowników odczytuje fragment z Pisma Świętego.
Z Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 28, 1-10):
Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby martwi. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział. Przyjdźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: „Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie”. Oto, co wam powiedziałem».
Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą».

P:  Bóg Ojciec wie, czego potrzebujemy do życia i zbawienia. Z ufnością przeto zanieśmy do Niego nasze pokorne prośby.
Prośby może odczytać któryś z domowników.
— Módlmy się za wszystkie narody ziemi, aby Bóg zachował je od klęski nieurodzaju, suszy i głodu. Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas, Panie.
— Módlmy się za wszystkich wierzących w Chrystusa, aby zabiegając o chleb powszedni, szukali nade wszystko skarbu królestwa Bożego. Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas, Panie.
— Módlmy się za całą ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii, za wszystkich bezradnych i zagubionych,  za chorych i tych, którzy ofiarnie niosą im pomoc oraz za zmarłych. Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas, Panie.
— Módlmy się za…(można dodać wezwania związane ze wspólnotą, która zasiada do stołu, bądź też w chwili ciszy każdy w sercu przedstawia swoje prośby). Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas, Panie.
— Módlmy się za nas tu zgromadzonych, abyśmy zasiadając do wspólnego stołu byli wdzięczni za wszystkie dary, jakie otrzymujemy od Boga i kochających nas ludzi. Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas, Panie.
Wszyscy odmawiają modlitwę: Ojcze nasz….

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

P: Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław † (P. wykonuje znak krzyża nad pokarmami) ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.
Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław † (P. wykonuje znak krzyża nad pokarmami) to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław † (P. wykonuje znak krzyża nad pokarmami) te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
W: Amen.

Można odśpiewać pieśń wielkanocną np.: Zwycięzca Śmierci, DN, nr 581.
1. Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, * wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana. * Naród niewierny trwoży się, przestrasza, * na cud Jonasza. * Alleluja!
2. Ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza, * Anioł zstępuje, niewiasty pociesza. * „Patrzcie — mówi im — grób ten próżny został, * Pan zmartwychpowstał”. * Alleluja!
3. Ustąpcie od nas smutki i trosk fale, * gdy Pan Zbawiciel tryumfuje w chwale; * Ojcu swojemu już uczynił zadość, * nam niesie radość. * Alleluja!

Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie (zasadniczo): 6.30-7.30 i 17.30-18.00; w soboty: od godz. 17.00; w niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45, 11.30 i 18.00.

Kancelaria Parafialna: czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

207770

Twoje IP: 3.235.137.159