Franciszek: Kościół wierny, kiedy jego skarbem jest Jezus

„Kościół jest wierny, jeśli jego jedynym skarbem, jego jedynym zainteresowaniem jest Jezus, natomiast jeśli poszukuje swego bezpieczeństwa w tym, co światowe – staje się letni i przeciętny powiedział papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii (Łk 21,1-4), ukazującej scenę, jak uboga wdowa wrzuciła do skarbony Świątyni jerozolimskiej dwa pieniążki, podczas gdy bogaci wrzucali wielkie ofiary.
Franciszek przypomniał, że w Biblii wdowa to kobieta samotna, nie mająca męża, który by się nią opiekował, musi radzić sobie jak potrafi, korzystając także z dobroczynności publicznej. Wdowa ukazana w dzisiejszej Ewangelii całą swoją nadzieję pokładała w Bogu. „Lubię widzieć w ewangelicznych wdowach obraz wdowieństwa Kościoła, który oczekuje na powrót Jezusa” – wyznał papież. Zaznaczył, że Kościół jest oblubienicą Jezusa, której Pan odszedł, ale jej jedynym skarbem jest Pan. „Kościół, jeśli jest wierny zostawia wszystko oczekując na swego Pana. Natomiast kiedy Kościół nie jest wierny lub niezbyt wierzy w miłość swego Pana, to stara się sobie radzić także za pomocą innych rzeczy, innych zabezpieczeń – bardziej ze świata niż od Boga” – zauważył Ojciec Święty.
Franciszek wskazał, że ewangeliczne wdowy mówią nam przekazują nam piękne orędzie Jezusa o Kościele. „Wdowa z Nain, samotna, wychodząca z trumną swego syna, opłakująca. To prawda, towarzyszyło jej dość dużo miłych osób, ale jej serce było samotne! Kościół-wdowa płaczący, kiedy jej dzieci umierają dla życia w Jezusie. Jest też inna wdowa, broniąca swoich dzieci, idzie do niesprawiedliwego sędziego: zadręcza go, pukając do jego drzwi każdego dnia, domagając się sprawiedliwości. Ten niesprawiedliwy sędzia w końcu czyni zadość jej prośbie. To Kościół-wdowa modlący się, wstawiający się za swoimi dziećmi. Ale serce Kościoła jest zawsze ze swoim Oblubieńcem, z Jezusem w górze. Według ojców pustyni także nasza dusza jest bardzo podobna do Kościoła. A kiedy nasza dusza, nasze życie, jest bliżej Jezusa to oddala się od wielu rzeczy światowych, rzeczy, które nie są potrzebne, które nie pomagają, a które oddalają od Jezusa. Taki jest nasz Kościół poszukujący swego Oblubieńca, oczekujący swego Oblubieńca, czekający na to spotkanie, opłakujący swoje dzieci, walczący o swoje dzieci, daje wszystko co ma, bo interesuje go Tylko i wyłącznie jego Oblubieniec” – powiedział papież.
„W tych ostatnich dniach roku liturgicznego warto, abyśmy zastanowili się nad naszą duszą: czy jest ona taka jak ten Kościół, który pragnie Jezusa, czy nasza dusza zwraca się do swego Oblubieńca i mówi: «Przyjdź, Panie Jezu! Przyjdź». I czy odkładamy na bok wszystkie te rzeczy, które nie są potrzebne, nie pomagają być wiernymi” – zakończył swoją homilię Franciszek.

[Internetowy Dziennik Katolicki 23.11.2015, 23.11.2015]

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (w DPS). Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00. Czwartek: 16.30 (szkolna).

Sakrament Pokuty: pół godziny przed Mszą św. o godz. 7.00 i 18.00 - w ciągu tygodnia i w niedziele w czasie Mszy św. o godz. 6.45, 7.45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

20492736
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
17791
5533
49708
20420123
155935
145627
20492736

Twoje IP: 34.239.152.207
Czas: 2023-03-27 17:49:10