Rozważanie Ewangelii na dziś (12.11.2016)

Tekst Ewangelii (Łk 18,1-8): Powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: "Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!" Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: "Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie"».

I Pan dodał: «Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?».

Komentarz: + Rev. D. Joan FARRÉS i Llarisó (Rubí, Barcelona, Hiszpania)

«Zawsze powinni modlić się i nie ustawać»

Dzisiaj, w ostatnich dniach roku liturgicznego, Jezus wzywa nas do modlitwy, do zwracania się do Boga. To jak ojcowie i matki, którzy czekają, aby —codziennie!— ich dzieci powiedziały im coś, okazały swoją miłość.

Bóg, który jest Ojcem wszystkich, też no to czeka. Jezus powtarza to wiele razy w Ewangelii, i wiemy, że rozmowa z Bogiem to modlitwa. Modlitwa jest głosem wiary, naszej wiary w Niego, także naszej ufności, i oby była również wyrazem naszej miłości.

Aby nasza modlitwa była wytrwała i ufna, mówi Święty Łukasz za Jezusem «powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać» (Łk 18,1). Wiemy, że modlitwa może być chwaleniem Boga lub dziękczynieniem, lub uznaniem własnej słabości czyli grzechu, błagająca o miłosierdzie Boga. Ale przede wszystkim będzie prośbą o łaskę lub pomoc. I choćby nie otrzymało się w tej chwili tego, o co się prosi, sama możliwość zwrócenia się do Boga, fakt zwierzenia się temu Komuś z troski czy bólu, już jest osiągnięciem czegoś i na pewno —jeśli nie od razu, to z czasem— uzyskamy odpowiedź, bo «Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego?» (Łk 18,7).

Święty Jan Klimak, w nawiązaniu do tej ewangelicznej przypowieści mówi, że «sędzia, który nie bał się Boga, przychyla się naleganiom wdowy, by nie musieć jej więcej wysłuchiwać. Bóg uczyni zadość duszy, wdowie po Nim przez grzech, wobec ciała, jej pierwszego wroga, i przeciw demonom, jej niewidzialnym przeciwnikom. Boski Handlarz będzie umiał dobrze wymienić nasz dobry towar, udostępnić nam Jego wielkie dobra za czułą prośbę i być gotowym na przyjęcie naszych próśb».

Wytrwałość w modlitwie, ufność w Bogu. Tertulian mówił, że «tylko modlitwa jest zdolna zwyciężyć Boga».

[Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 12.11.2016, 14.11.2016]

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (w DPS/czasowo zawieszona). Niedziela: 6:45 (niemiecka/czasowo zawieszona), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie (zasadniczo): 6.30-7.30 i 17.30-18.00; w soboty: od godz. 17.00; w niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45, 11.30 i 18.00.

Kancelaria Parafialna: czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

15424721
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1768
7541
58832
15320775
192213
191110
15424721

Twoje IP: 3.239.192.241
Czas: 2021-02-25 03:03:35