Rozważanie Ewangelii na dziś (13.12.2016)

Tekst Ewangelii (Mt 21,28-32): Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: "Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!" Ten odpowiedział: "Idę, panie!", lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: "Nie chcę". Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi». Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wyście mu nie uwierzyli. Celnicy zaś i nierządnice uwierzyli mu. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć.

Komentarz: Rev. D. Llucià POU i Sabater (Granada, Hiszpania)

«‘Nie chcę’, później jednak opamiętał się i poszedł»

Dzisiaj przyglądamy się ojcu i jego dwóm synom. Ojciec mówi do pierwszego: «Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy! » (Mt 21,28). On odpowiedział: «‘Idę, panie! ’, lecz nie poszedł» (Mt 21,29). Drugiego prosi o to samo. Ten odpowiedział: «‘Nie chcę’, później jednak opamiętał się i poszedł» (Mt 21,30). Ważne nie tyle jest powiedzieć "tak", co "działać". Istnieje powiedzenie, które mówi, że «czyny mówią głośniej niż słowa».

W innym momencie Jezus pouczy przez inną przypowieść: «Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa nebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie» (Mt 7, 21). Jak napisał Święty Augustyn, «Istnieją dwie wole. Twoja wola powinna być skorygowana, aby identyfikować się z wolą Bożą; i nie ta Boga nagięta, aby dostosować się do twojej». W Katalonii mówi się, że dziecko “creu” (“wierzy”), kiedy jest posłuszne: wierz!, oznacza to, że identyfikujemy posłuszeństwo z wiarą i z ufnością w to, co się nam mówi.

Słowo posłuszeństwo pochodzi od “ob-audire”: słuchać z wielką uwagą. Przejawia się w modlitwie, nie pozostawaniu “głuchym” na głos Miłości. «Człowiek ma tendencję do “bronienia się”, trzymania się swego egoizmu. Bóg wymaga, abyśmy będąc posłusznymi, ćwiczyli wiarę. Czasem Pan sugeruje swą wolę cicho, jakby w tle świadomości: musimy być czujni, aby odróżnić ten głos i być wierni» (św. Josemaria Escriva). Spełniać wolę Boga oznacza być świętym, posłusznym, ale nie być marionetką w rękach innego, lecz utożsamić się w tym, co ma być spełnione i spełnić to, “bo sam tak chcę”.

Nasza Matka Dziewica, nauczycielka w “posłuszeństwie wiary”, nauczy nas jak być posłusznymi woli Ojca.

[Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 13.12.2016, 13.12.2016]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

10694735
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
197
5155
23037
10647409
56386
173466
10694735

Twoje IP: 18.212.93.234
Czas: 2018-12-16 01:15:36