Rozważanie Ewangelii na dziś (17.12.2016)

Tekst Ewangelii (Mt 1,1-17): Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama; Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, a Jesse ojcem króla Dawida.

Dawid był ojcem Salomona, a matką była [dawna] żona Uriasza. Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; Ezechiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego.

Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Tak więc w całości od Abrahama do Dawida jest czternaście pokoleń; od Dawida do przesiedlenia babilońskiego czternaście pokoleń; od przesiedlenia babilońskiego do Chrystusa czternaście pokoleń.

Komentarz: Rev. D. Vicenç GUINOT i Gómez (Sitges, Barcelona, Hiszpania)

«Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama»

Dzisiaj, w liturgii mszalnej czytamy genealogię Jezusa i przychodzi nam do głowy przysłowie powtarzane w wiejskich środowiskach: «Niejednemu psu Burek na imię». Dlatego, dla rozróżnienia osób, używa się ich nazwisk lub domów z jakich pochodzą. I tak na przykład mówi się: Józef, ten z domu Stanisławy; Józef, ten od Kowalskich... W ten sposób, osoba może być łatwo zidentyfikowana. Problem powstaje, gdy ktoś zostaje naznaczony dobrą lub złą sławą swoich przodków. To właśnie dzieje się w «Rodowodzie Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama» (Mt 1,1).

Święty Mateusz mówi nam, że Jezus jest prawdziwie Człowiekiem. Innymi słowy, że Jezus - tak jak każdy mężczyzna i każda kobieta, którzy przychodzą na ten świat - nie pojawia się znikąd, ale ma już za sobą całą historię. To oznacza, że Wcielenie jest prawdziwe, że kiedy Bóg staje się człowiekiem, czyni to ze wszystkimi tego konsekwencjami. Syn Boga, przychodząc na ten świat, bierze na siebie także rodzinną przeszłość.

Śledząc postacie rodowodu, możemy zauważyć, że Jezus - jeśli chodzi o swoją genealogię rodzinną - nie pokazuje się jako "niepokalany byt". Jak napisał kardynał Nguyen van Thuan, «na tym świecie, jeśli jakiś lud pisze swoją oficjalną historię, będzie ona mówić o jego wielkości... To jedyny przypadek, godny podziwu i wspaniały, odnaleźć lud, którego oficjalna historia nie ukrywa grzechów swoich przodków». Znajdziemy w niej takie grzechy jak zabójstwo (Dawid), bałwochwalstwo (Salomon) czy prostytucję (Rachab). A obok tego są momenty łaski i wierności Bogu, a przede wszystkim osoby Józefa i Maryi, «z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem» (Mt 1,16).

Ostatecznie, genealogia Jezusa pomaga nam w kontemplacji tajemnicy, którą wkrótce będziemy świętować: że Bóg stał się Człowiekiem, prawdziwym Człowiekiem, który «zamieszkał między nami» (J 1,14).

[Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 17.12.2016, 19.12.2016]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

10694690
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
152
5155
22992
10647409
56341
173466
10694690

Twoje IP: 18.212.93.234
Czas: 2018-12-16 01:04:21