Papież Franciszek: wiara nie jest spektaklem

Kościół pragnie, abyśmy przemienili się w naszym myśleniu zgodnie z nauczaniem Chrystusa – przypomniał Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych (2 Krl 5,1-15a; Łk 4,24-30) mówiących o uzdrowieniu Syryjczyka Naamana oraz do słów Pana Jezusa, że żaden prorok nie jest mile widziany w swej ojczyźnie, papież zaznaczył, że wiara i religia nie są widowiskiem.
Franciszek wskazał, że Wielki Post jest okresem służącym nawróceniu naszego myślenia, a także nawrócenia naszych działań i uczuć. Nawrócenie naszych działań wyraża się w poście, jałmużnie i czynieniu pokuty. Ojciec Święty wskazał w tym kontekście teksty ewangelicznych Błogosławieństw oraz 25 rozdziału św. Mateusza. Podkreślił, że konieczne jest także nawrócenie naszych uczuć, abyśmy byli zdolni do współczucia.
Komentując pierwsze czytanie przedstawiające uzdrowienie Syryjczyka Naamana w wodach Jordanu papież zauważył, że oczekiwał on widowiskowego działania Boga, dlatego początkowo buntował się przeciw nakazowi obmycia się w Jordanie. Tymczasem styl działania Bożego jest inny, uzdrawia inaczej, niż oczekują tego ludzie. Podobnie mieszkańcy Nazaretu byli zadziwieni, oczekiwali od Jezusa czegoś spektakularnego, cudów. Tymczasem Pan Jezus, którego pochodzenie dobrze znali, mówi im: „Zaprawdę powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie”. „Opieramy się stwierdzeniu, że ktoś wywodzący się spośród nas mógłby nas skorygować. Powinien przybyć ktoś, kto urządzi spektakl, wtedy będzie mógł nas napominać. Ale religia nie jest pokazem. Wiara nie jest spektaklem: jest ona działaniem Słowa Bożego i Ducha Świętego w ludzkich sercach” – powiedział Franciszek. Ojciec Święty podkreślił, że Kościół zachęca nas zatem do zmiany sposobu myślenia, stylu myślenia. „Można recytować całe Credo, nawet wszystkie dogmaty Kościoła, ale jeśli nie czyni się tego z duchem chrześcijańskim - na nic się nie zda to wszystko” – stwierdził papież. Na zakończenie swej homilii Franciszek zachęcił do postawienia sobie pytania o styl naszego myślenia. Czy jest to styl Pana Jezusa czy też styl mojej małej grupki, klasy społecznej do której należymy, mojej partii politycznej? Czy myślę naprawdę według ducha Bożego? „Trzeba prosić o łaskę rozeznania, kiedy myślę według ducha świata, a kiedy myślę według ducha Bożego i prosić o łaskę nawrócenia w naszym myśleniu” – powiedział Ojciec Święty.
st (KAI) / Watykan

[Internetowy Dziennik Katolicki 5.03.2018, 5.03.2018]

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie (zasadniczo): 6.30-7.30 i 17.30-18.00; w soboty: od godz. 17.00; w niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45, 11.30 i 18.00.

Kancelaria Parafialna: czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

14403613
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
3383
5806
37839
14313701
213428
249293
14403613

Twoje IP: 75.101.220.230
Czas: 2020-09-26 15:25:25