V Niedziela Zwykła

Ogłoszenia duszpasterskie
Niedziela V Zwykła (10 lutego 2013 r.)

Niedziela V Zwykła (10 lutego):
• Piąta niedziela w ciągu roku liturgicznego gromadzi nas przy stole Eucharystii. Pamiętajmy, że nikt z nas osobiście, ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Bogiem bez Eucharystii. Dopiero tu, karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Baczniej i częściej wczytujmy się w Objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujemy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.
• Dni Eucharystyczne przed Wielkim Postem (do Środy Popielcowej). Nabożeństwo 40-godzinne. Po każdej Mszy św. (zamiast homilii) krótkie Nabożeństwo Eucharystyczne z błogosławieństwem sakramentalnym. Po sumie (o godz. 11.30) wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja zakończona nabożeństwem i błogosławieństwem eucharystycznym przed wieczorną Mszą św. (godz. 17.30).
• O godz. 15.30 w kościele Bożego Ciała kolejne spotkanie ze „Świadkiem Wiary" w Roku Wiary. Naszym gościem będzie ks. Krzysztof Trembecki, kapelan Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Nysie, rekolekcjonista, były diecezjalny duszpasterz młodzieży. Były proboszcz parafii Kuniów. Zapraszamy!
• Serdeczne „Bóg zapłać" za kolektę z ostatniej niedzieli, przeznaczoną na potrzeby naszej Parafii. Dziś Kolekta także na potrzeby parafialne.
• Dziś rozpoczyna się (trwający do soboty włącznie) Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
• Kancelaria parafialna w bieżącym tygodniu czynna normalnie.
• Serdecznie dziękujemy organizatorom, prowadzącym i uczestnikom Zimowych Warsztatów dla Dzieci i Młodzieży „Stawiamy na Rodzinę", które odbywały się w dniach od 28 stycznia do 8 lutego br. w naszym Domu Katechetycznym.
• Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego".

Poniedziałek (11 lutego):
• Liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.
• Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Mszę Świętą w intencji chorych i osób starszych naszej Parafii z udzielaniem Sakramentu Namaszczenia Chorych będziemy sprawować w sobotę (16 lutego br.) o godz. 9.00.
• Dni Eucharystyczne przed Wielkim Postem (do Środy Popielcowej). Nabożeństwo 40-godzinne. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. rannej (ok. godz. 7.30). Zakończenie nabożeństwem i błogosławieństwem eucharystycznym przed wieczorną Mszą św. (godz. 17.45).
• Biuro parafialnej Caritas czynne w godzinach od 15.00 do 16.00.
• Po wieczornej Mszy św. (18.45) w Domu Katechetycznym spotkanie parafialnej Caritas. Zapraszamy wszystkich, którzy na zasadzie wolontariatu chcieliby włączyć się w działalność tej wspólnoty.

Wtorek (12 lutego):
• Dni Eucharystyczne przed Wielkim Postem (do Środy Popielcowej). Nabożeństwo 40-godzinne. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. rannej (ok. godz. 7.30). Zakończenie nabożeństwem i błogosławieństwem eucharystycznym przed wieczorną Mszą św. (godz. 17.45).
• O godz. 18.30 w kościele spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania (klasa II gimnazjalna).


Środa (13 lutego):
• Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 6.30; 7.00; 9.00; 16.30, 17.00 (Księży Las), 18.00 i 19.00 (szpital). O godz. 11.00 Msza św. w Domu Pomocy Społecznej. O godz. 16.30 Msza św. w intencji wszystkich mieszkańców naszej Parafii o ducha pokuty i dobre przeżycie Wielkiego Postu.
• Przypominamy, że w Środę Popielcową wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym" dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.
• Rozpoczyna się czas przystępowania do sakramentu pokuty i Komunii św. wielkanocnej.
• Rozpoczynają się także (trwające do I Niedzieli Wielkiego Postu) kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

Czwartek (14 lutego):
• Obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany specjalnie przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, podnosząc tym samym ich wspomnienie do rangi święta.
• Wspomnienie dowolne św. Walentego. Odpust parafialny ku czci tego Świętego w Grodzisku. Msze św. w tamtejszym kościele o godz.: 6.45; 8.00; 9.00 i 11.00 (suma odpustowa). Specjalne Msze św. dla zakochanych i narzeczonych o godz. 15.30 i 17.00.
• O godz. 16.30 Msza św. szkolna z Drogą Krzyżową. Od godz. 16.00 okazja do Spowiedzi św. dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy!
• O godz. 19.00 w Domu Katechetycznym „walentynkowe" spotkanie dla młodzieży. Zapraszamy!

Piątek (15 lutego):
• O godz. 17.15 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Zachęcamy do udziału. Można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W kancelarii parafialnej można składać zalecki.

Sobota (16 lutego):
• O godz. 9.00 Msza św. w intencji chorych i osób starszych naszej Parafii z udzielaniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni! Po Mszy św. nasza parafialna Caritas zaprasza na spotkanie przy kawie do Domu Katechetycznego.
• O godz. 9.00 w Domu Katechetycznym możliwość przymiarki alb do I Komunii Świętej.
• Od godz. 17.00 okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
• O godz. 20.30 w kościele Bożego Ciała Adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach cosobotniego cyklu wspólnych adoracji pod hasłem „Razem przed Panem". Zakończenie Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Zapraszamy!


Niedziela I Wielkiego Postu (17 lutego):
• Kolekta na potrzeby naszej Parafii.
• O godz. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Za udział można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy!
• 24 lutego (niedziela) w naszej Parafii mieć będzie miejsce wizytacja kanoniczna. Przeprowadzi ją ks. bp Andrzej Czaja. Msza św. z powitaniem Księdza Biskupa w sobotę, 23 lutego o godz. 18.00. Ks. bp Andrzej Czaja odwiedzi nasz szpital, Dom Pomocy Społecznej, spotka się z Radą Duszpasterską i grupami oraz wspólnotami parafialnymi a także odprawi i wygłosi Słowo Boże na niedzielnej Sumie.
• Rodziców Dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej w dalszym ciągu zachęcamy i prosimy o zapisywanie się w Kancelarii Parafialnej na zakup zdjęć i filmu z Uroczystości (cena 70 zł.). Do tej pory zamówiono jedynie 53 komplety!.
• Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na kolejny cykl Wielkopostnych Wykładów Otwartych, które odbywać się będą w soboty Wielkiego Postu o godz. 17.00 w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Tegoroczny temat cyklu brzmi: „W przestrzeni wiary". Szczegóły na plakacie bądź na stronie internetowej.
• W dniach 26-28 lutego 2013 r. w Raciborzu-Miedoni odbędą się rekolekcje formacyjne dla rolników (mężczyzn). Zgłoszenia przyjmuje Diecezjalny Dom Formacyjny w Raciborzu-Miedoni, tel. 32 4151386, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
• W Roku Wiary parafia nasza organizuje Pielgrzymkę „Drogą Świadków Wiary" do Rzymu i okolic w dniach 20-29 sierpnia 2013 r. Szczegóły na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła, specjalnych Informatorach wyłożonych przy wyjściu bądź na naszej stronie internetowej.
• W piątek 22 lutego (piątek) o godz. 19.00 czuwanie dla młodzieży w Zdzieszowicach. Duszpasterze i młodzież parafii w Zdzieszowicach serdecznie zapraszają na po-walentykowe czuwanie pt.: "NIE - Sex, drugs & rock'a'roll. Jego miłość uzależnia". Czuwanie poprowadzi o. Andrzej Wnęk OMI. W programie: konferencja, krótki spektakl, adoracja Jezusa Eucharystycznego i spowiedź, Eucharystia oraz agapa.
• Dnia 8 lutego br. zmarł w 77. roku życia śp. ks. dziekan Ernest Mateja, emerytowany proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Bojanowie. W latach 1962-1968 wikariusz – parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Eksportacja odbędzie się w poniedziałek (11 lutego) o godz. 17.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Bojanowie. Pogrzeb – we wtorek (12 lutego) o godz. 11.00 również w Bojanowie.
• Naszym dzieciom i młodzieży kończącej ferie życzymy radosnego powrotu do obowiązków, nowego zapału do nauki i sukcesów w drugim semestrze.
• Wszystkim obecnym na Mszy św. życzymy radosnego przeżywania Dnia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności i obfitego Błogosławieństwa Bożego w pracy i wypoczynku w nadchodzącym tygodniu!

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

12028514
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1957
6484
26625
11968490
96019
143313
12028514

Twoje IP: 18.206.48.142
Czas: 2019-09-21 09:32:36