IV Niedziela Wielkiego Postu

Ogłoszenia duszpasterskie
Niedziela IV Wielkiego Postu (10 marca 2013 r.)


Niedziela IV Wielkiego Postu (10 marca):

 •     Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 • Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia tajemnicą Bożej Miłości. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie Królestwa Bożego: Królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Ciągle przypomina nam o tym trwający obecnie Rok Wiary.
 • Przypominamy, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 17.15 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę Krzyżową, a w niedziele o godzinie 17.15 rozpamiętujemy Mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich Żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach.
 • W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza „Caritas”, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz biednym Polakom na obczyźnie. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i państwo, pozostawieni własnemu losowi.
 • Dziś w naszej Parafii gościmy ks. Waldemara Musioła, Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu, Rektora (Asystenta Kościelnego) Bractwa św. Józefa. Ks. Waldemar wygłosi na wszystkich Mszach św. Słowo Boże i będzie naszym gościem na kolejnym spotkaniu ze „Świadkiem Wiary” w Roku Wiary, na które zapraszamy dziś o godz. 15.30 do kościoła Bożego Ciała. Serdecznie Księdza witamy w naszej wspólnocie i dziękujemy za posługę!
 • O godz. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Za udział można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy!
 •     Serdeczne „Bóg zapłać” za kolektę z ostatniej niedzieli, przeznaczoną na Seminarium Duchowne i inne instytucje diecezjalne. Dziś kolekta na bieżące potrzeby naszej Parafii. Dziękujemy wszystkim dobrodziejom i darczyńcom naszej Parafii za ofiarność i wszelką życzliwość.
 • Dziś przypada 39. Rocznica Śmierci kard. Bolesława Kominka, pierwszego administratora apostolskiego Śląska Opolskiego (1945–1951)
 • Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego”..

 

Wtorek (12 marca):
O godz. 18.30 w kościele spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania (klasa II gimnazjalna).

Środa (13 marca):

 • O godz. 16.30 Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza do kościoła Bożego Ciała na Mszę św. w intencji Ojca Świętego, Ojczyzny, Radia Maryja i Telewizji Trwam – o dalszy ich rozwój. Po Mszy św. spotkanie formacyjne „Obrzędy Triduum Paschalnego”.
 • O godz. 18.30 w kościele spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania (klasa III gimnazjalna).
 • Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym zapraszają do kościoła świętych Piotra i Pawła w Opolu na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 śpiewem uwielbienia, głoszeniem Słowa Bożego i świadectwem. O godz. 18.30 Eucharystia w intencji uzdrowienia. Po Mszy adoracja Najświętszego Sakramentu. Wspólny wyjazd autokarem z Rynku o godz. 17.00. Zapisy w Kancelarii Parafialnej lub w zakrystii.

 

Czwartek (14 marca):

 • O godz. 16.30 Msza św. szkolna i Droga Krzyżowa. Od godz. 16.00 okazja do Spowiedzi św. dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy!
 • O godz. 18.30 w kościele spotkanie formacyjno-organizacyjne dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
 • O godz. 19.00 w Domu Katechetycznym spotkanie dla młodzieży „Wokół Słowa Życia”.

 

Piątek (15 marca):

 • O godz. 17.15 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Zachęcamy do udziału. W kancelarii parafialnej można składać zalecki.
 • O godz. 19.00. Dekanalne Spotkanie Młodzieży, tym razem w Kadłubie. Parafia gwarantuje przewóz w obie strony. Zapisy w Kancelarii Parafialnej, zakrystii bądź u katechetów. Serdecznie zachęcamy do udziału w tym spotkaniu!  
 • Wielkopostne czuwanie Ruchu Szensztackiego w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Winowie. Rozpoczęcie o godzinie 19.00 Hymnem do Ducha Świętego. W programie ponadto: konferencja, misterium, adoracja, okazja do spowiedzi i Eucharystia, Zakończenie około północy.

 

Sobota (16 marca):

 • Wielkopostny Dzień Skupienia dla Dzieci Maryi. Rozpoczęcie o godz. 10.00 w bazylice. W programie Msza św., wizyta u Sióstr Elżbietanek i Droga Krzyżowa w kościele św. Piotra i Pawła. Zakończenie przewiduje się ok. 14.00.
 • Przegląd Scholi Liturgicznych Wrzosola 2013 we Wrzoskach. Celem Przeglądu Scholi Liturgicznych jest propagowanie liturgicznego ruchu śpiewaczego! Przegląd ma być miejscem spotkania zespołów liturgicznych działających przy naszych parafiach, miejscem wspólnej modlitwy, zbliżania się poprzez śpiew do świętych tajemnic proklamowanych w liturgii. Ma być również miejscem wymiany doświadczeń, repertuaru a także formacji i edukacji. W Przeglądzie bierze udział nasza Schola Dominikańska.
 • Dzień Otwartych Drzwi w Diecezjalnym Gimnazjum i Liceum Humanistycznym w Nysie.
 • Od godz. 17.00 okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
 • Mszą św. o godz. 18.00 rozpoczynają się  nasze rekolekcje parafialne. Potrwają do środy, 20 marca br. Poprowadzi je ks. ppłk dr Jerzy Niedzielski, kapelan wojskowy, proboszcz Parafii Garnizonowej Świętego Kazimierza Królewicza w Katowicach, uczestnik najważniejszych misji polskiej armii za granicą w ostatnich latach. W dniach 18-20 marca w kościele Bożego Ciała rekolekcje dla dzieci i młodzieży naszych szkół podstawowych. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Łukasz Knieć, wikariusz parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. Szczegółowy plan rekolekcji na plakacie, w Informatorze i na internetowej stronie parafialnej.
 • O godz. 20.30 w kościele Bożego Ciała Adoracja Najświętszego Sakramentu (z udziałem Zespołu Viva la Musica) w ramach cosobotniego cyklu wspólnych adoracji pod hasłem „Razem przed Panem”. Zakończenie błogosławieństwem sakramentalnym i Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Zapraszamy!

 

Niedziela V Wielkiego Postu (17 marca):

 •     O godz. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Za udział można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy!
 • Kolekta na potrzeby naszej parafii.
 • Duszpasterze parafialnych wspólnot rejonowych oraz Rektor Bractwa św. Józefa zapraszają członków Bractwa i wszystkich zainteresowanych na rejonowe spotkania modlitewno-formacyjne, które odbędą się w marcu 2013 r. wg następującego porządku: 19 marca o godz. 18.00 w Jełowej; 19 marca o godz. 18.30 we Wrzoskach; 21 marca o godz. 18.00 w Starym Koźlu; 22 marca o godz. 18.00 w Obrowcu; 23 marca o godz. 17.00 w Jemielnicy. W programie spotkania przewiduje się: Mszę św., konferencję formacyjną, nabożeństwo do św. Józefa oraz spotkanie w sprawach organizacyjnych podjętych na spotkaniu Kapituły Bractwa św. Józefa, które odbyło się 18 stycznia br. w Jemielnicy.
 • Światowy Dzień Młodzieży w Wigilię Niedzieli Palmowej. Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Opolskiej zaprasza młodzież na Diecezjalne Obchody Światowego Dnia Młodzieży. W każdym z rejonów duszpasterskich od piątku 22 marca 2013 do Niedzieli Palmowej 24 marca 2013 młodzież wraz ze swymi duszpasterzami przygotowują różnego rodzaju spotkania i celebracje z udziałem naszych księży biskupów. Szczegóły na plakacie.
 •     Rekolekcje małżeńskie. Rekolekcje „Spotkania Małżeńskie” są przeznaczone są dla małżeństw o różnym stażu małżeńskim, różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego, z różną skalą uczuć łączących lub dzielących małżonków. Najbliższe rekolekcje odbędą się w Nysie w dniach od 5-7 kwietnia 2013 r. Początek w piątek o godz. 17.30, zakończenie w niedzielę około godz. 15.00. Szczegóły na www.spotkaniamalzenskie.opole.pl.
 •     Dzień Świętości Życia przypadnie w tym roku po zakończeniu Oktawy Wielkanocnej - 8 kwietnia. Centralne uroczystości będą obchodzone w parafii św. Piotra i Pawła w Opolu. Mszy św. w tym dniu o godz. 18.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Czaja.
 • W Roku Wiary parafia nasza organizuje Pielgrzymkę „Drogą Świadków Wiary” do Rzymu i okolic w dniach 20-29 sierpnia 2013 r. Szczegóły na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła, specjalnych Informatorach wyłożonych przy wyjściu bądź na naszej stronie internetowej. Sołectwo Suche Łany zaprasza na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Informacji udziela p. Urszula Niewczas.
 • 23 marca br. (sobota przed Niedzielą Palmową) odwiedziny chorych i starszych parafian. Zapisy w kancelarii parafialnej (również telefonicznie, 77 461 24 42).
 • W Niedzielę Palmową odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii oraz kiermasz świąteczny zorganizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego.
 • Można już zapisywać intencje – zwłaszcza jubileuszowe – na rok 2014.
 • Wszystkim obecnym na Mszy św. życzymy radosnego przeżywania Dnia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności i obfitego Błogosławieństwa Bożego w pracy i wypoczynku w nadchodzącym tygodniu!

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

12016863
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1180
5450
14974
11968490
84368
143313
12016863

Twoje IP: 35.171.146.16
Czas: 2019-09-19 07:09:05