Niedziela Palmowa 2013

Ogłoszenia duszpasterskie
Niedziela Palmowa (24 marca 2013 r.)


    Niedziela Palmowa (24 marca):
•    Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości, po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.    
•    Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.
•    Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.
•    Możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania podczas każdej Mszy św.
•    Na Mszach św. o godz. 10.15 i 11.30 procesja z palmami.
•    Podczas każdej Mszy św. błogosławieństwo palm.
•    W godz. 7.00-16.30 w kościele Bożego Ciała „Jerycho Różańcowe”. Szczegółowy program na plakacie. Zapraszamy!
•    O godz. 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Za udział można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy!
•    O godz. 19.00 Droga Krzyżowa ulicami miasta. Prosimy zabrać ze sobą świece. Zapraszamy!
•     Serdeczne „Bóg zapłać” za kolektę z ostatniej niedzieli, przeznaczoną na potrzeby naszej Parafii. Dziś kolekta na przygotowanie Świąt w naszym kościele parafialnym. Dziękujemy wszystkim dobrodziejom
i darczyńcom naszej Parafii za ofiarność i wszelką życzliwość, także za wszelką pomoc przedświąteczną.
•    Plan Spowiedzi Świętej w naszym kościele w Wielkim Tygodniu na plakacie w gablocie, w Informatorze i na stronie internetowej Parafii. Prosimy nie odkładać tego elementu osobistego przygotowania na ostatnią chwilę!
•    Zakończyliśmy rekolekcje parafialne i rekolekcje dla uczniów szkół podstawowych. Serdeczne „Bóg zapłać” dla prowadzących: ks. Jerzego Niedzielskiego i ks. Łukasza Kniecia. Wyrazy wdzięczności kierujemy pod Waszym – Drodzy Parafianie – adresem, za tak liczny udział w ćwiczeniach rekolekcyjnych. Dziękujemy Dyrekcjom Szkół Podstawowych Nr 1, 2 i 4 za możliwość przeprowadzenia rekolekcji szkolnych. Dziękujemy nauczycielom i katechetom tych szkół za zaangażowanie, a młodzieży - za udział. „Bóg zapłać” za hojną kolektę – wyraz wdzięczności dla Księdza Rekolekcjonisty.
•    „Bóg zapłać” za troskę o naszych chorych, niepełnosprawnych i starszych parafian. Wyrazem tej troski były wczorajsze zaproszenia do odwiedzin duszpasterskich tych, którzy nie potrafią już przybyć do naszego parafialnego kościoła. Serdecznie - rodzinom, najbliższym i opiekunom – dziękujemy, także za troskę o potrzeby duchowe bliskich! „Bóg zapłać” Parafialnemu Zespołowi Caritas i Mariankom za przygotowanie paczek świątecznych i prezentów.
•    Katecheci i młodzież Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego oraz Siostry Służebniczki zapraszają na kiermasz świąteczny.
•    Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego”. Dziś w „Gościu” fotografia papieża Franciszka.
•    W Kancelarii Parafialnej można nabywać świece-paschaliki.
•    Kancelaria Parafialna będzie nieczynna w dniach 28 marca – 1 kwietnia br. (włącznie).
  

 Wielki Poniedziałek (25 marca):
•    Gdyby nie Wielki Poniedziałek, 25 marca obchodzilibyśmy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Zgodnie
z normami kalendarza liturgicznego w tym roku uroczystość ta została przeniesiona na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, czyli na 8 kwietnia.
•    Msze św. w naszym kościele o godz. 6.30, 7.00, 9.00, 10.00, 16.30, 18.00 i 19.00.
•    O godz. 19.00 Msza św. i nabożeństwo ku czci Matki Boskiej Królowej Pokoju. Na tej Mszy św. oraz na Mszy św. o godz. 18.00 przeprowadzona zostanie duchowa adopcja dziecka poczętego. Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tego wydarzenia. Ulotki wyłożone są przy wejściu do kościoła.
    

Wielki Wtorek (26 marca):
•    W Wielki Wtorek przypada liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra. Od 2009 roku obchodzimy je w Kościele jako Dzień Modlitw za Więźniów.
  

 Wielki Czwartek (28 marca):
•    W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godzinie 18.00 – Msza św. w intencji kapłanów pracujących w naszej Parafii, ich najbliższych, za ++ kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie oraz za naszych kleryków. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego Ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja w Ciemnicy do godz. 21.00.
    

Wielki Piątek Męki Pańskiej (29 marca):
•    W tym dniu Ks. Prałat obchodzi rocznicę urodzin Msza św. w Jego intencji będzie w Wielką Sobotę o godz. 19.00. Gorąco i serdecznie zapraszamy do modlitwy w tej intencji.
•    O godz. 9.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej z zaleckami.
•    W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża (ucałowanie krzyża) można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja przy Bożym Grobie do godz. 21.00.
•    Ofiara przy Bożym Grobie przeznaczona na kościoły Ziemi Świętej.
    

Wielka Sobota (30 marca):
•    O godz. 7.00 w kościele parafialnym „Ciemne Jutrznie”. To modlitwa odprawiana przed świtem w dniach Triduum Paschalnego. Zyskała bogatą oprawę muzyczną do tekstów Lamentacji Jeremiasza. Nazwa „ciemna jutrznia” wiąże się ze starym (sięgającym średniowiecza) zwyczajem zapalania i gaszenia świec. Na trójkątnym świeczniku (trianguł) znajdowało się piętnaście zapalonych świec. Zapalano również sześć świec na ołtarzu. Po każdym psalmie gaszono jedną świecę na świeczniku, a podczas kantyku Benedictus po każdym wersecie jedną świecę na ołtarzu. Gdy śpiewano antyfonę Christus factus est pro nobis gaszono ostatnią świecę ze świecznika, następowała zupełna ciemność.
•    Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W naszym kościele adoracja przy Bożym Grobie od 6.00 do 18.30. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów w godzinach 10.00-16.30 (co pół godziny). Wzorem lat ubiegłych część poświęconych pokarmów możemy przeznaczyć dla najbardziej potrzebujących!!!
•    Przed kościołem kwesta Parafialnej Rady Duszpasterskiej na rzecz remontu organów w naszym kościele parafialnym.
•    W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 19.00. Zakończy ją uroczysta Rezurekcja. Prosimy przynieść paschaliki  (świece).
    

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego (31 marca):
•    O godz. 6.30 Uroczysta Msza św. w intencji Parafian z Procesją Rezurekcyjną. Nie będzie Mszy św. w języku niemieckim.
•    Kolekta na potrzeby naszej Parafii.
•    Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprasza do Strzeleckiego Ośrodka Kultury na ekspozycję pt. „Przez krzyż do wiary”. Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2013 r.
•    Wszystkim Drogim Parafianom i Gościom życzymy głębokiego i owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych.

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

12028522
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1965
6484
26633
11968490
96027
143313
12028522

Twoje IP: 18.206.48.142
Czas: 2019-09-21 09:33:49