XV Niedziela Zwykła (14 lipca 2013 r.)

Ogłoszenia duszpasterskie
NIEDZIELA XV ZWYKŁA (14 lipca):

NIEDZIELA XV ZWYKŁA (14 lipca):
• Dziś kolejna lipcowa niedziela, 15. w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Na trasach wakacyjnych wędrówek nie omijajmy świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.
• KOMENTARZ DO CZYTAŃ. Pwt 30,10-14 - Prawo Boże nie przekracza ludzkich możliwości; Kol 1,15-20 - Wszystko zostało stworzone przez Chrystusa i dla Niego; Łk 10,25-37 - Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. W Księdze Powtórzonego Prawa Mojżesz mówi o Bogu, który przemawia przez księgę. Mówi o słowie, które jest już w sercu słuchacza jako zaproszenie. Odpowiedź na to słowo to powrót do Pana Boga. List do Kolosan we wspaniałym hymnie chrystologicznym nam precyzuje, że tym słowem Boga w naszym sercu jest sam Jezus Chrystus. On oczekuje od nas odpowiedzi, ale nie na poziomie intelektu, lecz całej naszej osoby. Ewangeliczna przypowieść o Samarytaninie podpowiada nam, że ta odpowiedź ma szansę się zaktualizować każdego dnia w naszej relacji do drugiego człowieka. Posłuchajmy słów Pisma Świętego i posłuchajmy słów obecnych w naszym sercu.
• W czasie wszystkich dzisiejszych Mszy św. Słowo Boże głosi ks. Tomasz Koterba, tegoroczny neoprezbiter. Pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach. Po Mszach św. będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego. Dziękujemy Mu za całotygodniową posługę duszpasterską w naszej Parafii i życzymy błogosławieństwa Bożego w kapłańskim posługiwaniu.
• O godz. 7.00 z ulicy Kościuszki (obok kościoła parafialnego) wyjazd na pielgrzymkę Przyjaciół Radia Maryja do stóp Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie.
• O godz. 17.30 Nabożeństwo Niedzielne. Zapraszamy!

  • • „Bóg zapłać” za kolektę z ostatniej niedzieli na Seminarium Duchowne i inne instytucje diecezjalne. Dziś kolekta na potrzeby naszej Parafii. Dziękujemy za ofiary
  • W Kancelarii Parafialnej można w dalszym ciągu odbierać zdjęcia i film z Uroczystości Pierwszokomunijnej.

• Dziś Pielgrzymka Niewidomych na Górę św. Anny.
• „Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego” [dziś z tekstem pierwszej encykliki papieża Franciszka].

Poniedziałek  (15 lipca):
• Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. Święty Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła jest jednym z najwybitniejszych teologów średniowiecza.

Wtorek (16 lipca):
• W liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (w dzisiejszym Izraelu) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. W tym gronie znajduje się Święta Teresa Wielka, Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski. To wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

Środa (17 lipca):
• Inicjatywa ustawodawcza: Wolna Niedziela. 18 lipca 2013 r. upływa termin nadsyłania do Wydziału Duszpasterskiego list z podpisami poparcia dla projektu ustawy wprowadzającej zakaz pracy w placówkach handlowych w każdą niedzielę. O poparcie inicjatywy zbierania podpisów prosił Biskupa Opolskiego Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy „Wolna Niedziela”, zarejestrowany oficjalnie 24 kwietnia br. przez Marszałka Sejmu. Możliwość składania takich podpisów w zakrystii lub Kancelarii Parafialnej (w godzinach urzędowania) do środy, 17 lipca, włącznie.
 

Sobota (20 lipca):
• Wspomnienie bł. Czesława, prezbitera, patrona diecezji. Błogosławiony Czesław (ok. 1180-ok. 1242), prezbiter, duchowy syn Świętego Dominika, od którego przyjął habit dominikański.
• O godz. 17.00 okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
• O godz. 20.30 w kościele Bożego Ciała Adoracja Najświętszego Sakramentu „Razem przed Panem”.
 

NIEDZIELA XVI ZWYKŁA (21 lipca):
• Kolekta na potrzeby naszej Parafii.
• W okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) Kancelaria Parafialna czynna będzie popołudniu jedynie we wtorki i czwartki. Dyżury poranne – bez zmian. Zasadniczo także w tym okresie okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania – jedynie pół godziny przed każdą Mszą św.
• W Kancelarii Parafialnej można się zapisywać na pieszą pielgrzymkę Częstochowy (19-24 sierpnia 2013 r.). 21 sierpnia br. grupa opolska i głubczycka Pielgrzymki przejdą przez teren naszej Parafii. O godz. 10.30 Msza św. w naszym kościele. Już dziś prosimy o przygotowania, by – jak co roku – godnie przyjąć pielgrzymów.
• Z przykrością informujemy także, że remont naszych organów – z przyczyn obiektywnych – potrwa jeszcze do końca września br. Przepraszamy!
• 11 sierpnia br., w związku z naszym Odpustem Parafialnym, planujemy zorganizowanie Festynu w ogrodzie parafialnym.  Przypominamy o zbiórce fantów do małej loterii – przedmioty, które sprawią radość uczestnikom festynu można składać w kancelarii w godzinach jej otwarcia. Zapraszamy panie, które chciałyby ofiarować swoje wypieki oraz panów chętnych do pomocy przy organizacji festynu. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy już włączyli się w akcję zbierania fantów! Głównym punktem festynu będzie koncert Ryszarda Rynkowskiego.
• We wrześniu w Opolu tradycyjna Pielgrzymka Złotych i Srebrnych Jubilatów Małżeńskich z udziałem Księdza Biskupa. W Kancelarii Parafialnej przyjmujemy zgłoszenia wszystkich chętnych Par. Na podane zgłoszenia i adresy zostaną wysłane indywidualne zaproszenia.
• Serdecznie dziękujemy firmom panów Roberta Burczka i Piotra Schnury za naprawę drzwi do zakrystii w kościele pw. Bożego Ciała.
• W najbliższym czasie na cmentarzu parafialnym będzie dostawiony drugi kontener na śmieci. Prosimy śmieci (z cmentarza!!!) wyrzucać tylko do tych kontenerów. Przypominamy także, że to parafia jest właścicielem cmentarza i w Kancelarii Parafialnej należy najpierw załatwiać sprawy związane z poszukiwaniem miejsca na ewentualny pochówek.   
• 21 lipca – Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej z obchodami kalwaryjskimi na Górze św. Anny.
• Święto Młodzieży na Górze św. Anny. W dniach 22 – 27 lipca na Górze św. Anny odbędzie się 17. Święto Młodzieży. Spotkaniu towarzyszyć będzie motto: „Doświadczyć żeby świadczyć”. W programie przewidziano m.in.: codzienną Eucharystię, konferencje, pracę w grupach, wieczorne koncerty oraz spotkania z ciekawymi gośćmi. Są nimi m.in. bp Grzegorz Ryś, Robert Tekieli, Jacek Pulikowski, Andrzej Wronka, Full Power Spirit i inni. Szczegółowy program znajduje się na plakacie.
• W dniach 27 - 28 lipca na Górze św. Anny – Odpust ku czci św. Anny – głównej patronki diecezji opolskiej.
• Komitet organizacyjny obchodów 50-lecia Technikum Mechanicznego oraz 40-lecia Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Strzelcach Opolskich serdecznie zaprasza wszystkich absolwentów do udziału w obchodach jubileuszu szkoły w dniu 12 października br. Inauguracja uroczystości połączonej ze Zjazdem Absolwentów rozpocznie się o godz. 12.00 w naszym kościele parafialnym. Szczegóły na plakacie oraz na naszej stronie internetowej.
• Zbliżają się ŚDM w Rio de Janeiro, na które z naszej diecezji wyruszyła już delegacja młodych wraz z duszpasterzami. Przewodzi jej bp Andrzej Czaja. Obchody Światowych Dni Młodzieży będą też „obficie” relacjonowane i transmitowane na żywo przez Telewizję TRWAM, Telewizję publiczną TVP oraz przez Internet. We współpracy z TVP (Redakcja Programów Katolickich) powstaje także specjalna platforma internetowa www.rio13.tvp.pl,  na której będą transmisje na żywo, relacje z Rio oraz bardzo bogaty materiał na temat poprzednich edycji ŚDM. Zachęcamy do śledzenia za pośrednictwem mediów tego ważnego wydarzenia w życiu Kościoła oraz o wspólną z młodymi i za młodych modlitwę.
• Naszej organistce z Księżego Lasu – p. Justynie Popieli bardzo serdecznie dziękujemy za wieloletnią posługę. Na nowej drodze życia życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkich potrzebnych łask. Bóg zapłać!
• Szczęść Boże! – życzymy wszystkim rolnikom. Choć nie wszyscy pracujemy na roli, to jednak wszyscy owocami roli żywimy się codziennie. Módlmy się zatem o dobrą pogodę, opiekę nad naszymi polami, zagrodami, dobytkiem oraz o szczególne błogosławieństwo Boże dla trudnej i bardzo ważnej pracy rolnika przez przyczynę Matki Bożej i św. Izydora – Patrona rolników.
• Przypominamy, że Ogłoszenia Parafialne i Intencje Mszalne dostępne są na stronie internetowej naszej parafii: www.parafia-strzelce.pl, do odwiedzania której serdecznie zapraszamy.
Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia - składamy serdeczne życzenia. Wszystkim życzymy obfitości Błogosławieństwa Bożego, zarówno odpoczywającym - jak i - pracującym.

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (w DPS). Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00. Czwartek: 18.00 (szkolna).

Sakrament Pokuty: pół godziny przed Mszą św. o godz. 7.00 i 18.00 - w ciągu tygodnia i w niedziele w czasie Mszy św. o godz. 6.45, 7.45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

20826239
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1221
3875
5096
20790686
135268
167601
20826239

Twoje IP: 3.227.251.94
Czas: 2023-05-30 13:39:57