Rachunek sumienia

W okresie Wielkiego Postu na nabożeństwach Gorzkich żali kazania pasyjne głoszone przez kaznodzieję z Jemielnicy dotyczą w tym roku głównie rachunku sumienia. Z treścią tych kazań doskonale koresponduje książeczka opracowana przez ks. Andrzeja Witko wydana przez Wydawnictwo AA, posiadająca Imprimatur Kurii Metropolitalnej w Krakowie, nosząca tytuł „Stanąć przed Bogiem w prawdzie. Pomoc w rachunku sumienia”. Niewielkich rozmiarów licząca 64 strony książeczka  skupia uwagę użytkownika  na  przygotowaniu rachunku sumienia, jako warunku dobrej spowiedzi.
Sakrament pokuty i pojednania  nazywany też bywa  Sakramentem Bożego Miłosierdzia (na co autor zwraca uwagę we Wprowadzeniu), gdyż „ naprzeciw  naszej nędzy, słabości i niemocy wychodzi miłosierny Ojciec , gotów nam przebaczyć wszelkie grzechy, nawet najcięższe, jeżeli tylko z pokorą, skruchą  i ufnością  będziemy błagać  o Boże Miłosierdzie”. Przypominając ewangeliczną przypowieść o Synu Marnotrawnym (Łk.15, 11-24) autor zachęca : „ nie bójmy się  z ufnością  i nadzieją pospieszyć na spotkanie  z miłosiernym Ojcem”.
Kościół zaleca, czy wręcz nakazuje wiernym przystępowanie w okresie Wielkiego Postu do  konfesjonału, aby godnie przygotować się  do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Aby jednak spowiedź była dobra  i przyniosła spodziewane owoce należy się do niej bardzo starannie przygotować.  Dlatego autor przypomina, czym jest grzech, mówi o jego skutkach, przypomina treść siedmiu grzechów głównych, grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, wołające o pomstę do nieba, grzechy cudze i grzechy zaniedbania, a następnie  w skrócie przedstawia  skutki duchowe  sakramentu pokuty i pojednania. Najważniejszą jednak częścią  omawianej książeczki są szczegółowe rachunki sumienia , uwzględniające  grzechy względem Boga, bliźniego, Kościoła i samego siebie. Jest też rachunek sumienia  według Reguły  św. Benedykta.
W książeczce  znajdują się również teksty modlitw  przed i po rachunku sumienia, przed przystąpieniem do konfesjonału i po spowiedzi. Według mojego rozeznania treści w niej zawarte  są bardzo przydatne dla wszystkich pragnących pozbyć się balastu sumienia, co ważne jest zawsze, a szczególnie w okresie Wielkiego Postu i rekolekcji, które wkrótce się rozpoczną w naszej parafii. (S. T.)

2067

Twoje IP: 54.158.4.4