Rachunek sumienia

W okresie Wielkiego Postu na nabożeństwach Gorzkich żali kazania pasyjne głoszone przez kaznodzieję z Jemielnicy dotyczą w tym roku głównie rachunku sumienia. Z treścią tych kazań doskonale koresponduje książeczka opracowana przez ks. Andrzeja Witko wydana przez Wydawnictwo AA, posiadająca Imprimatur Kurii Metropolitalnej w Krakowie, nosząca tytuł „Stanąć przed Bogiem w prawdzie. Pomoc w rachunku sumienia”. Niewielkich rozmiarów licząca 64 strony książeczka  skupia uwagę użytkownika  na  przygotowaniu rachunku sumienia, jako warunku dobrej spowiedzi.
Sakrament pokuty i pojednania  nazywany też bywa  Sakramentem Bożego Miłosierdzia (na co autor zwraca uwagę we Wprowadzeniu), gdyż „ naprzeciw  naszej nędzy, słabości i niemocy wychodzi miłosierny Ojciec , gotów nam przebaczyć wszelkie grzechy, nawet najcięższe, jeżeli tylko z pokorą, skruchą  i ufnością  będziemy błagać  o Boże Miłosierdzie”. Przypominając ewangeliczną przypowieść o Synu Marnotrawnym (Łk.15, 11-24) autor zachęca : „ nie bójmy się  z ufnością  i nadzieją pospieszyć na spotkanie  z miłosiernym Ojcem”.
Kościół zaleca, czy wręcz nakazuje wiernym przystępowanie w okresie Wielkiego Postu do  konfesjonału, aby godnie przygotować się  do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Aby jednak spowiedź była dobra  i przyniosła spodziewane owoce należy się do niej bardzo starannie przygotować.  Dlatego autor przypomina, czym jest grzech, mówi o jego skutkach, przypomina treść siedmiu grzechów głównych, grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, wołające o pomstę do nieba, grzechy cudze i grzechy zaniedbania, a następnie  w skrócie przedstawia  skutki duchowe  sakramentu pokuty i pojednania. Najważniejszą jednak częścią  omawianej książeczki są szczegółowe rachunki sumienia , uwzględniające  grzechy względem Boga, bliźniego, Kościoła i samego siebie. Jest też rachunek sumienia  według Reguły  św. Benedykta.
W książeczce  znajdują się również teksty modlitw  przed i po rachunku sumienia, przed przystąpieniem do konfesjonału i po spowiedzi. Według mojego rozeznania treści w niej zawarte  są bardzo przydatne dla wszystkich pragnących pozbyć się balastu sumienia, co ważne jest zawsze, a szczególnie w okresie Wielkiego Postu i rekolekcji, które wkrótce się rozpoczną w naszej parafii. (S. T.)

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

8278578
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
94
6862
54988
8165904
85166
256912
8278578

Twoje IP: 54.91.171.137
Czas: 2017-12-11 00:12:28