I po niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Piętnasta rocznica ustanowienia przez świętego Jana Pawła II  święta Miłosierdzia Bożego odbiła się głośnym echem w środkach masowego przekazu, w tygodnikach katolickich i świeckich konserwatywnych, w radiu i telewizji. W najbardziej poczytnym w naszej parafii tygodniku, jakim jest „Gość Niedzielny”  strona tytułowa  numeru 15.  zapowiada, „Zaporę przeciw złu”, a tą zaporą jest Boże Miłosierdzie, będące „odpowiedzią na lęki i grzechy współczesnego świata”. Wewnątrz numeru obszerny artykuł Ewy Czaczkowskiej  „Święto na nasze czasy” z barwnym obrazem Jezusa Miłosiernego wykonanym przez  Eugeniusza Kazimierowskiego w Wilnie, do którego „pozował” ks. Michał Sopoćko, a siostra Faustyna Kowalska podpowiadała malarzowi, jak ma wyglądać obraz Pana, który się jej ukazał.
W sąsiedztwie  artykułu Czaczkowskiej  znajduje się tekst Marcina  Jaklewicza „Trzęsienie  ziemi” z czarnobiałymi fotografiami  ks. Michała Sopocki i siostry Faustyny. Tekst niezwykle ciekawy i zmuszający do refleksji.
Częstochowska „Niedziela” – tak mocno reklamowana w Telewizji Trwam” oraz  w miesięczniku „Fronda” i tygodniku „wSieci” – w numerze 15.  sporo  miejsca przeznacza  niedzieli Miłosierdzia Bożego, zapowiadając już na stronie tytułowej  temat tygodnia  obrazem Jezusa Miłosiernego z roku 1944 i napisem „Jezu, ufam Tobie”. W tę tematykę wprowadza również artykuł wstępny  redaktorki naczelnej Lidii  Dudkiewicz „Niech cały świat zapłonie  Bożym ogniem”. Wewnątrz numeru kilka interesujących tekstów, m.in.  artykuły ks. Jana  Koclęga  „Nadzieja świata, ocalenie człowieka”, ks. Marka Łuczaka „Miłosierdzie – jak karetka dla umierającego”, Wojciecha Dudkiewicza „Z obrazem Jezusa w drodze”, rozmowa Mateusza  Wyrwicha z aktorką znaną m.in. z Radia Maryja, Haliną Łabonarską, zatytułowana  „On jest, On czuwa, Jemu zaufałam”, a wreszcie  artykuł Grzegorza Polaka  „Miłosierdzie  24 godziny na dobę”. W jakimś stopniu  z tematem tygodnia  wiąże się również  artykuł Edyty Tombarkiewicz o  Andrew Comiskey w „Niedzieli Młodych” zatytułowany  „Dotknięty miłosierdziem” oraz zbiór cytatów z wypowiedzi papieża Franciszka noszący tytuł „Miłosierdzie według Franciszka”.
Jak na jeden numer – to dość duża dawka różnorodnych informacji  na temat przewodni.
Tygodnik „wSieci” w numerze 14. pod  hasłem „malarstwo  sakralne” przypomina   - piórem Grzegorza Górnego – historię  obrazów  Jezusa Miłosiernego. Krótki artykuł  „Trzy obrazy” ilustrowany trzema  kolorowymi fotografiami obrazów Jezusa Miłosiernrgo, przypomina kto i kiedy je namalował, w jakich okolicznościach powstawały  i gdzie się  aktualnie znajdują  ich oryginały. Pierwszy obraz autorstwa  Kazimierowskiego aktualnie znajduje się w Wilnie. Drugi  autorstwa  Adolfa Hyły powstał w latach 1942 – 1943  w Krakowie i miał być swoistym wotum autora  za ocalenie   rodziny od śmierci. Obraz ten powstał według „instrukcji” zawartej w „Dzienniczku” św. siostry Faustyny. Ponieważ jednak rozmiarami  nie pasował do wnętrza kaplicy, artysta namalował inny w roku 1944  i od kwietnia tegoż roku do dnia dzisiejszego   znajduje się  w klasztorze  Zgromadzenia  Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Trzeci obraz pędzla Ludomira Ślendzińskiego powstał dziesięć lat później, w roku 1954 i był owocem konkursu ogłoszonego rok wcześniej przez ks. Michała Sopoćkę na zlecenie biskupów. Obraz Śledzińskiego uznany za najlepszy znajduje się aktualnie  w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie-Grochowie.
Niemało na temat uroczystości Miłosierdzia Bożego powiedziano w radiu i telewizji.  Toruńska Telewizja TRWAM transmitowała  uroczyste nieszpory w Watykanie , na których ogłoszono bullę  papieża Franciszka „Oblicza Miłosierdzia”, ogłaszającą  Rok Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia bieżącego roku i potrwa do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata w roku 2016.
Słowo Miłosierdzie  wielokrotnie  było dziś powtarzane  również w naszym kościele parafialnym w czasie liturgii. Słuchając   homilii wygłoszonych przez ks. prob. Rudolfa Nieszwieca wierni mogli poznać łaciński odpowiednik tego słowa oraz przypomnieć sobie  z historii, że mizericordią nazywano w średniowieczu  sztylet,  służący do dobijania rannych. A  dziś miłosierdzie  oznacza bezinteresowną miłość do ludzi, również do wrogów, zgodnie zresztą z Ewangelią, o czym świadczy przypowieść o Samarytaninie. Ksiądz prałat nawiązując świadomie lub nieświadomie do hasła  z tytułowej strony „Gościa Niedzielnego”, które przytoczyłem na początku tego tekstu, zarówno w słowie wstępnym przed Eucharystią, jak i w czasie homilii dokonał jego wszechstronnej interpretacji, kończąc swoją wypowiedź recytacją wiersza ks. Jana Twardowskiego.
Miłosierdziu Bożemu poświęcone też było popołudniowe nabożeństwo. (S. T.)

Twoje IP: 54.224.153.234
Czas: 2017-05-22 23:27:48