„Tajemnice wiary” i „Historia chrześcijaństwa”

Jakiś czas temu obiecywałem, że w terminie późniejszym  napiszę więcej na temat tych nowych tytułów, które niedawno ukazały się na rynku wydawniczym. Do tej pory ukazało się po trzy  tomy(!) obu tytułów, mogę więc pokusić się o sformułowanie kilku wniosków dotyczących zawartości tych wydawnictw i o próbę ich oceny.
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że głównym zadaniem  wydawnictwa jest osiągnięcie  sukcesu finansowego, że zatem  celem jest zysk. Skąd takie wrażenie? Wystarczy skonfrontować  objętość z ceną. Każdy numer „Tajemnic wiary” (nazywany tomem)  ma zaledwie 24 strony formatu „Gościa Niedzielnego”, cena pierwszego numeru wynosiła 4,99 złote, ale następne już 6,99. To - według mnie - stanowczo za dużo nie tylko w stosunku do objętości, ale również do zawartości. Tematem swoistego dwutygodnika (tytuł ukazuje się co dwa tygodnie) są „stygmaty, cuda, egzorcyzmy, objawienia, wizje” jak informuje napis na stronie tytułowej.
Nie mnie osądzać, czy wszystko, o czym jest mowa w tym piśmie  jest akceptowane przez Kościół. Do tej pory jednak nie spotkałem żadnych informacji sprzecznych z zasadami wiary, informacji takich, o których nie można przeczytać w innych źródłach. Jest to jednak dziedzina, w której nie posiadam wystarczającej wiedzy, aby rozstrzygać  o ich wiarygodności.
Nieco podobnie wygląda sprawa „Historii Chrześcijaństwa”. Tutaj jednak nazwę „tom” można ostatecznie zaakceptować ze względu na książkowy format i twardą oprawę. Ponadto wydawnictwo jest nieco obszerniejsze i może znaleźć się na półce bibliotecznej. Jego cena jest jednak również zawyżona – 14,99 złotych. Tom I mówi o narodzinach chrześcijaństwa i pierwszych wyznawcach Chrystusa. Tom II poświęcony jest Apostołom, a III – pierwszym męczennikom. Czwarta strona numerowana każdego tomu prezentuje inną fotografię świętego Jana Pawła II i wypowiedź Grzegorza Polaka – popularyzatora Jego nauki, a na piątej znajdują się trzy fragmenty przemówień, homilii, katechez, adhortacji, encyklik lub innych wypowiedzi, zgodnie z informacją ze strony tytułowej, że jest to „wydanie ze słowem Jana Pawła II”. Tekst Grzegorza Polaka i fragmenty wystąpień „największego z rodu Polaków” tematycznie związane są z treścią poszczególnych tomów.
W planach redakcji jest wydanie co najmniej 30 tomów. Każdy tom w prenumeracie kosztuje teoretycznie mniej, bo 9,90 zł, ale w praktyce oznacza to znacznie drożej niż w kiosku, gdyż za każdą przesyłkę  trzeba zapłacić 13,50.
„Historia chrześcijaństwa” w zamyśle redakcji jest przeznaczona dla całej rodziny, a więc nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Dlatego obok fotografii i map, w każdym tomie jest dużo barwnych ilustracji rysunkowych z przeznaczeniem dla tych ostatnich. Mają one przybliżyć dzieciom opisywany fragment Biblii, ułatwić zrozumienie treści. W sumie fotografie, mapy i rysunki zajmują co najmniej połowę każdego tomu.
Jeśli wierzyć  kieleckiemu  Wydawnictwu Jedność – tekst „Historii” jest opracowany przez międzynarodową grupę historyków i teologów, których nazwisk jednak nie znamy.
Fotografie, mapy, rysunki i komentarze do nich, prosty tekst z podziałem na rozdziały tematyczne, częste cytaty z Pisma Świętego ułatwiają czytelnikowi w każdym wieku  zrozumienie treści każdego tomu, będących powtórzeniem prawd ewangelicznych. (S. T.)

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

8278577
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
93
6862
54987
8165904
85165
256912
8278577

Twoje IP: 54.91.171.137
Czas: 2017-12-11 00:12:16