Z mojego notatnika – Msza święta za Ojczyznę

Jak co roku 3 maja – dziś uczestniczyłem w uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny, sprawowanej w naszym kościele parafialnym o godzinie 9.00 przez  proboszcza ks. dra prałata Rudolfa Nieszwieca w asyście trzech księży: Wolfganga, Krzysztofa i ks. emeryta, którego imienia nie pamiętam. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe, delegacje różnych instytucji i zakładów pracy.
   W homilii wygłoszonej przez głównego celebranta  szczególny nacisk położony został  na słowo DOM, w jego różnorodnym znaczeniu, które jednak  zawsze kryje w sobie  element wspólnoty. Kaznodzieja przypominając czasy rozbicia dzielnicowego wskazał, że nicią łączącą  różne księstwa piastowskie była wówczas metropolia gnieźnieńska i zapytał, co dziś łączy  mieszkańców  kraju nad Wisłą. Szukając nici łączących współcześnie  naszą wspólnotę wskazał na trzy przyczyny ich słabości: rozbicie rodziny – podstawowej wspólnoty, lęk przed nacjonalizmem, fałszywie dziś przez wielu pojmowanym i utożsamianym z patriotyzmem oraz pęd za nowoczesnością, europejskością, czyli odcinanie się od tradycji, a więc od korzeni, błędne rozumienie postępu i wstecznictwa, zaściankowości. Przykładów tej słabości można wskazać wiele. Spostrzeżenia kaznodziei wyrastają więc z obserwacji codziennego życia w Polsce i należy je uznać za bardzo trafne. (S. T.)

12003

Twoje IP: 54.166.150.10