Z mojego notatnika – Msza święta za Ojczyznę


   Jak co roku 3 maja – dziś uczestniczyłem w uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny, sprawowanej w naszym kościele parafialnym o godzinie 9.00 przez  proboszcza ks. dra prałata Rudolfa Nieszwieca w asyście trzech księży: Wolfganga, Krzysztofa i ks. emeryta, którego imienia nie pamiętam. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe, delegacje różnych instytucji i zakładów pracy.
   W homilii wygłoszonej przez głównego celebranta  szczególny nacisk położony został  na słowo DOM, w jego różnorodnym znaczeniu, które jednak  zawsze kryje w sobie  element wspólnoty. Kaznodzieja przypominając czasy rozbicia dzielnicowego wskazał, że nicią łączącą  różne księstwa piastowskie była wówczas metropolia gnieźnieńska i zapytał, co dziś łączy  mieszkańców  kraju nad Wisłą. Szukając nici łączących współcześnie  naszą wspólnotę wskazał na trzy przyczyny ich słabości: rozbicie rodziny – podstawowej wspólnoty, lęk przed nacjonalizmem, fałszywie dziś przez wielu pojmowanym i utożsamianym z patriotyzmem oraz pęd za nowoczesnością, europejskością, czyli odcinanie się od tradycji, a więc od korzeni, błędne rozumienie postępu i wstecznictwa, zaściankowości. Przykładów tej słabości można wskazać wiele. Spostrzeżenia kaznodziei wyrastają więc z obserwacji codziennego życia w Polsce i należy je uznać za bardzo trafne. (S. T.)

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

8278573
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
89
6862
54983
8165904
85161
256912
8278573

Twoje IP: 54.91.171.137
Czas: 2017-12-11 00:11:47