Na koniec maja


Zbliża się koniec najpiękniejszego miesiąca roku, miesiąca poświęconego  Matce Bożej. W miarę możliwości uczestniczyłem w uroczystych nabożeństwach majowych, również w tym z 13 maja.  W tym roku, jak zresztą zawsze, nabożeństwa te gromadziły sporą ilość wiernych, były też urozmaicane przez różne grupy modlitewne i duże zaangażowanie niestrudzonej siostry Gizeli oraz młodzieży. Pomyślałem, że dobrze by było zakończyć ten miesiąc jakimś akcentem Maryjnym. I tak się złożyło, że w ostatnim tygodniu dodarł do mnie  pewien album, który pozwala na realizację tego zamierzenia.
W serii wydawniczej „Nasza Wiara” w ubiegłym roku ukazała się książka zatytułowana  „Objawienia Maryjne w Polsce”. Jak wszystkie albumy tej serii stanowi estetyczną ozdobę domowej biblioteczki. Zawiera sporo kolorowych fotografii różnych autorów, ukazujących sanktuaria Maryjne, kapliczki, obrazy i rzeźby. Prezentuje  dziesięć miejscowości, związanych z objawieniami Maryjnymi, ich historię i stan obecny. Autor Cezary Sękalski każdej miejscowości poświęca kilka stron, a całość poprzedza wstęp, w którym Czytelnik  znajdzie wyjaśnienie na czym polegają objawienia prywatne oraz  jakie są kryteria uznania przez Kościół ich autentyczności.
Przegląd objawień Maryjnych rozpoczyna autor od prezentacji Świętej Lipki. Początki kultu Maryjnego w tej miejscowości toną w Średniowieczu. Do figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem pielgrzymowali pątnicy z Warmii i Mazur oraz Mazowsza. W 1525 roku władze  pruskie uznały kult świętych za zabobon, tłum zburzył kaplicę a figurkę utopiono w Jeziorze Wirowym. Dopiero w XVII wieku katolicy odzyskali swobody wyznaniowe a pieczę nad Świętą Lipką objęli jezuici. Barokowej  świątyni Jan Paweł II  nadał tytuł bazyliki mniejszej.
Jeszcze dłuższą historię ma Licheń, gdyż pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1151. Początek objawień przypada na wiek XIX. Matka Boża pojawia się kowalowi, potem pasterzowi.  Zapowiada epidemie i klęski, prosi o modlitwę  różańcową, obiecuje  wiele łask. Obraz Matki Bożej zawieszony na sośnie  w Lesie Grąblińskim  zostaje przeniesiony do kaplicy, a następnie do nowo wybudowanego kościoła. Tu w 1924 roku alumn Stefan Wyszyński odzyskuje zdrowie. Po ostatniej wojnie parafię w Licheniu obejmują Księża Marianie. Papież Paweł VI obdarzył  rozbudowujące się wciąż  Sanktuarium  przywilejem odpustu zupełnego każdego dnia.
Średniowiecza sięga historia Gietrzwałdu między  Ostródą a Olsztynem. Objawienia rozpoczęły się w wieku XIX, trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. 8 września tego roku Najświętsza Maryja Panna obiecała dwom dziewczynkom,  że pobłogosławi źródełko pod lasem... i odtąd pielgrzymi czerpią z niego wodę mającą cudowne właściwości.
Od 1945 roku opiekę nad tamtejszym sanktuarium sprawują zakonnicy Kanoników Regularnych Laterańskich..  1 czerwca  1967 roku Kongregacja Dyscypliny Sakramentów w Rzymie  ustanowiła dla diecezji warmińskiej święto Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
„Perła Roztocza” Krasnobród koło Zamościa ma burzliwą historię. Objawienia rozpoczęły się w 1640 roku, kiedy Jakub Ruszczy został uzdrowiony. Miejsce objawienia i figurka matki Bożej zostały zniszczone przez zbuntowanych chłopów ukraińskich.  Nieco później znaleziono w błocie mały obrazek, który otoczono czcią, gdyż leżąc długo w błocie nie uległ zniszczeniu.
Objawienia w Janowie Lubelskim miały miejsce w 1645 roku. Wtedy bednarz Wojciech Boski ujrzał postać Matki Bożej i dwóch aniołów. NMP trzymała w reku dwie świece. Powiedziała do bednarza: „Wojciechu, chciałabym, abyś mnie wysłuchał i przekazał moje zlecenie. Jest wolą Boską, aby się chwała Jego na tym miejscu, i pamiątka moja odprawiała”. W Janowie znajduje się  słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej.
Wiktorówki to kaplica poniżej Rusinowej Polany. Objawienie Maryjne miało tu miejsce  w 1860 roku. Matka Boża zleciła czternastoletniej pasterce Marii Murzańskiej , aby się modliła  i zachęcała  innych do modlitwy, nawrócenia i pokuty. Od tej pory Wiktorówki stały się miejscem kultu. Górale oddają cześć figurce Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr.
Ruch pątniczy w Płonce Kościelnej rozpoczął się  w drugiej połowie XVII wieku, kiedy Katarzyna Roszkowska  doświadczyła objawienia . Maryja nawoływała do pokuty, poszanowania dni świątecznych i do oddawania Jej czci w obrazie  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdującym się w miejscowym kościele.
W Matemblewie koło Gdańska Matka Boska Brzemienna zjawiła się wycieńczonemu stolarzowi, gdy zimą szedł do Gdańska, aby sprowadzić lekarza do rodzącej żony. W tym miejscu cystersi zbudowali drewnianą kapliczkę, umieszczając w niej figurkę Matki Biskiej Brzemiennej. Dziś  Matemblewo jest samodzielną  parafią,  z Domem Samotnej Matki, Domem Rekolekcyjnym dla Małżeństw  i Rodzin oraz Domem Pielgrzyma.
W Szczyrku znajduje się Sanktuarium Matki Bożej  Królowej Polski przy szlaku turystycznym na Klimczok. Tam w roku 1894  od 25 lipca przez kilka miesięcy trzem dziewczynkom ukazywała się Matka Boża, polecając odmawianie modlitwy Anioł Pański i śpiewanie  Godzinek. Poleciła też wybudowanie  kaplicy, a w przyszłości klasztoru na Górce. Pątnicy z Ustronia  przynieśli obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i zawiesili na buku, na którym ukazywała się  NMP. Nowy kościół został  wybudowany w 1954 roku, a w 2008 roku kard. Stanisław Dziwisz dokonał koronacji obrazu Matki Bożej  Królowej Polski.
Ostanie miejsce w albumie zajmuje Przyłęków w Beskidzie Żywieckim. W tej miejscowości 2 lipca 1886 roku pasterz Wojciech Stefko miał objawienie Maryjne we śnie. Matka Boża poleciła mu zbudowanie kaplicy ku Jej czci, obiecując, że uzdrowi jego niewidomą córkę. Powstała więc kaplica, potem w 1902 roku kościół, w którym umieszczono figurkę Matki Bożej. Od 1985 roku Przyłęków jest oddzielną parafią, prowadzoną przez  salezjanów, którzy rozwinęli kult Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
 Jak widać z powyższego przeglądu były to objawienia prywatne, nie wnoszące nic do Objawień, które zakończyły  się  z chwilą śmierci ostatniego Apostoła , św. Jana – jak głosi Tradycja. Nie wzbogacając  depozytu Kościoła o nowe prawdy, wywarły duży wpływ na życie duchowe tych, którym objawiła się Matka Boża, a za ich pośrednictwem na pogłębienie religijności wielu ludzi. (S. T.)

          

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

8278592
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
108
6862
55002
8165904
85180
256912
8278592

Twoje IP: 54.91.171.137
Czas: 2017-12-11 00:13:39