Początek Adwentu

W niedzielę 22 listopada obchodziliśmy uroczystość  Jezusa Chrystusa  Króla Wszechświata. Kolejna niedziela 29 listopada to pierwsza niedziela Adwentu, radosnego oczekiwania  na przyjście Tego, który otworzy bramy zamkniętego raju. Kazania w tym dniu głosił ks. Krzysztof, który mówił, że czas Adwentu to swego rodzaju przewodnik po ścieżkach i drogach prowadzących do nieba. Porównał ten czas, a szczególnie czytania tej niedzieli, do przewodnika tatrzańskiego, który początkowo towarzyszył mu w wędrówkach po parku tatrzańskim. Z czasem tak dobrze poznał Tatry, że odważył się udać na wędrówkę bez przewodnika, co było posunięciem niezbyt szczęśliwym, bo w górach zawsze mogą się zdarzyć jakieś nieprzewidywalne  przeszkody czy trudności  i można zabłądzić. I tak jest z przewodnikiem biblijnym na czas Adwentu. Kaznodzieja skupił się na hymnie pierwszej niedzieli tego szczególnego czasu, wzywającego do nieustannej modlitwy i czuwania. I właśnie słowa tego hymnu oraz inne czytania i Ewangelia tej niedzieli są takimi przewodnikami, bez których łatwo zejść z drogi prowadzącej do nieba.
Ostatnia niedziela listopada była też w naszej parafii dniem  szczególnym ze względu na wybory do rady duszpasterskiej, które odbyły się po raz pierwszy odkąd mieszkam na jej terenie. Wprawdzie rada funkcjonowała już za czasów proboszczowania ks. Jerzego Stellmanna, ale jej  „wybory” były nieco inne niż te ostatnie, które były w pełni jawne, powszechne i – chciałoby się rzec – całkowicie demokratyczne. Na członków rady zgłoszono bardzo dużo kandydatów, spośród których  wybrano 32. którzy znaleźli się na listach wyborczych ułożonych alfabetycznie.
Nowej radzie  duszpasterskiej życzę owocnej pracy i satysfakcji z pełnienia zaszczytnych obowiązków reprezentowania  całej społeczności parafialnej, a organizatorom wyborów gratuluję wzorowego ich przeprowadzenia.
Na roratach w pierwszym tygodniu Adwentu duszpasterze sprawujący Msze święte w krótkich homiliach  nawiązywali do zbliżającej się 1050 rocznicy Chrztu Mieszka I, wydarzenia mającego fundamentalne znaczenie,  wprowadzającego kraj nad Wartą, Wisłą i Odrą w krąg oddziaływań chrześcijaństwa i dającego początek historii kraju zwanego Polską.
Znane przysłowie mówi, że nie od razu Kraków zbudowano. Przyjęcie chrztu
przez kniazia nie oznaczało automatycznie, że mieszkańcy tych ziem od razu stali się wyznawcami Chrystusa. Trzeba było kilku wieków i krwi wielu męczenników, aby wyplenić pogaństwo. Dlatego też w kolejnych dniach rorat uczestniczący w nich parafianie mieli możność poznania pierwszych męczenników za wiarę, dzięki którym nowa religia powoli się rozszerzała i umacniała. W historii jednak datę chrztu Mieszka I uznaje się za datę Chrztu Polski, dlatego w przyszłym roku, a szczególnie w dniach 14 – 16 kwietnia będziemy świętować  tysiąc pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia. Rocznicowy rok będzie też rokiem światowego spotkania młodych z papieżem Franciszkiem w Krakowie oraz poświęcenia  Świątyni Opatrzności Bożej w  Warszawie budowanej wysiłkiem rodaków z kraju i z  zagranicy, jako Wotum Wdzięczności Opatrzności Bożej za opiekę nad narodem w jego niełatwych dziejach.
O trudnych początkach chrześcijaństwa w Polsce pisało wielu literatów, a wśród nich najpłodniejszy, którego olbrzymi dorobek literacki zamknąłby  się w sześciuset opasłych tomach - Józef Ignacy Kraszewski, dziś już prawie zapomniany i dość niechętnie czytany. Jego powieść z X wieku zatytułowana „Lubonie” ukazała się właśnie drukiem przez wydawnictwo „Zysk i S-ka”. Napiszę o niej w najbliższym czasie. (S. T.)

41920
195408