Poświąteczny remanent

W okresie przedświątecznym dotarło do mnie  sporo różnych przesyłek, wiadomości i periodyków, o których z wielu powodów  do tej pory nie pisałem, a które uważam za ważne na tyle, że warto się nimi podzielić z innymi. Jednym z ciekawszych periodyków do tej pory mi nieznanych jest „Przyjaciel Rodziny”, którego drugi numer ukazał się przed Bożym Narodzeniem – i chyba dlatego  większość materiałów umieszczonych w nim wiąże się  bezpośrednio z tematyką bożonarodzeniową.
Rozpoczyna ją prezes Zarządu Fundacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny Paweł Kwaśniak życzeniami następującej treści: Życzymy, by miłość Boga, która objawiła się w Noc Betlejemską poprzez Dzieciątko Jezus, napełniła was radością i pokojem, a Nowy 2016 Rok był obfity w wiarę, nadzieję i miłość. By wszystko, co piękne, dobre i szlachetne przemieniało szarą codzienność i budziło nadzieję na lepsze jutro. Te piękne życzenia przekazuję wszystkim parafianom, zachęcając do lektury „Przyjaciela Rodziny”.
Wewnątrz drugiego numeru tego periodyku artykuły Łukasza Karpiela „Boże Narodzenie. Uwierające święto”, Janusza Wardaka „Jak nie zmarnować czasu świąt w rodzinie?”, Agnieszki Caban „Zaprzeczanie uczuciom dziecka  drogą do obustronnej frustracji”. Następnie rozważania  św. Jana Pawła II z 24 grudnia 2000 roku przed modlitwą  Anioł Pański zatytułowane „Tajemnica Bożego Narodzenia”, „Święty dzień” ks. Macieja Dalibora SDS oraz „Najważniejsze  tradycje Bożego Narodzenia” Sylwii Zborowskiej.
Listopadowo-grudniowy  numer „Przymierza z Maryją” również sporo miejsca poświęcił tematyce bożonarodzeniowej. I w tym przypadku rozpoczyna  ją  redaktor naczelny Bogusław Bajor, składając najlepsze życzenia oraz drukując artykuł „Jezus – prawdziwy człowiek”. Valdis  Grinsteins drukuje opowiadanie  pt. „Nie było dla nich miejsca”, a Maria Jelita  wypowiada się na temat „Dzieciątko Jezus w życiu świętych”. Ponadto uwagę zwracają następujące tytuły: „Miłość matki katolickiej”, „Światło wiary”, „Kolędujmy małemu Jezusowi”, „Żarliwa miłość Hiacynty” i „12-letni Jezus naucza w świątyni”.
Grudniowo-styczniowy numer krakowskiego „WPIS-u” – podobnie jak wymienione wyżej periodyki -  bogato ilustrowany zachęca do lektury kolorową okładką przedstawiającą  Matkę Bożą Rychwaldzką. Numer otwiera  dramatyczny apel włoskiego polityka Luca Volonte skierowany do nas zatytułowany „Polacy, powróćcie i znów bądźcie  bohaterami, bo wszyscy tego potrzebujemy”. Ks. prof. Waldemar Chrostowski pod wpływem lektury książek „Maryja Królowa Polski” oraz  „966. Chrzest Polski” snuje refleksje historyczne zatytułowane  „Innej Polski jak chrześcijańska nie było”.
W numerze nie zabrakło również świątecznych życzeń.
Nauczycieli zainteresowanych czekającymi nas zmianami w systemie edukacji odsyłam do drugiej części dyskusji zatytułowanej „Nauczyciel jak niemy mim na scenie”.
To tyle poświątecznego remanentu. (S. T.)

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

8278584
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
100
6862
54994
8165904
85172
256912
8278584

Twoje IP: 54.91.171.137
Czas: 2017-12-11 00:13:11