Poświąteczny remanent

W okresie przedświątecznym dotarło do mnie  sporo różnych przesyłek, wiadomości i periodyków, o których z wielu powodów  do tej pory nie pisałem, a które uważam za ważne na tyle, że warto się nimi podzielić z innymi. Jednym z ciekawszych periodyków do tej pory mi nieznanych jest „Przyjaciel Rodziny”, którego drugi numer ukazał się przed Bożym Narodzeniem – i chyba dlatego  większość materiałów umieszczonych w nim wiąże się  bezpośrednio z tematyką bożonarodzeniową.
Rozpoczyna ją prezes Zarządu Fundacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny Paweł Kwaśniak życzeniami następującej treści: Życzymy, by miłość Boga, która objawiła się w Noc Betlejemską poprzez Dzieciątko Jezus, napełniła was radością i pokojem, a Nowy 2016 Rok był obfity w wiarę, nadzieję i miłość. By wszystko, co piękne, dobre i szlachetne przemieniało szarą codzienność i budziło nadzieję na lepsze jutro. Te piękne życzenia przekazuję wszystkim parafianom, zachęcając do lektury „Przyjaciela Rodziny”.
Wewnątrz drugiego numeru tego periodyku artykuły Łukasza Karpiela „Boże Narodzenie. Uwierające święto”, Janusza Wardaka „Jak nie zmarnować czasu świąt w rodzinie?”, Agnieszki Caban „Zaprzeczanie uczuciom dziecka  drogą do obustronnej frustracji”. Następnie rozważania  św. Jana Pawła II z 24 grudnia 2000 roku przed modlitwą  Anioł Pański zatytułowane „Tajemnica Bożego Narodzenia”, „Święty dzień” ks. Macieja Dalibora SDS oraz „Najważniejsze  tradycje Bożego Narodzenia” Sylwii Zborowskiej.
Listopadowo-grudniowy  numer „Przymierza z Maryją” również sporo miejsca poświęcił tematyce bożonarodzeniowej. I w tym przypadku rozpoczyna  ją  redaktor naczelny Bogusław Bajor, składając najlepsze życzenia oraz drukując artykuł „Jezus – prawdziwy człowiek”. Valdis  Grinsteins drukuje opowiadanie  pt. „Nie było dla nich miejsca”, a Maria Jelita  wypowiada się na temat „Dzieciątko Jezus w życiu świętych”. Ponadto uwagę zwracają następujące tytuły: „Miłość matki katolickiej”, „Światło wiary”, „Kolędujmy małemu Jezusowi”, „Żarliwa miłość Hiacynty” i „12-letni Jezus naucza w świątyni”.
Grudniowo-styczniowy numer krakowskiego „WPIS-u” – podobnie jak wymienione wyżej periodyki -  bogato ilustrowany zachęca do lektury kolorową okładką przedstawiającą  Matkę Bożą Rychwaldzką. Numer otwiera  dramatyczny apel włoskiego polityka Luca Volonte skierowany do nas zatytułowany „Polacy, powróćcie i znów bądźcie  bohaterami, bo wszyscy tego potrzebujemy”. Ks. prof. Waldemar Chrostowski pod wpływem lektury książek „Maryja Królowa Polski” oraz  „966. Chrzest Polski” snuje refleksje historyczne zatytułowane  „Innej Polski jak chrześcijańska nie było”.
W numerze nie zabrakło również świątecznych życzeń.
Nauczycieli zainteresowanych czekającymi nas zmianami w systemie edukacji odsyłam do drugiej części dyskusji zatytułowanej „Nauczyciel jak niemy mim na scenie”.
To tyle poświątecznego remanentu. (S. T.)

2071

Twoje IP: 54.158.4.4