Wielkanocny numer tygodnika „wSieci”

W specjalnym wydaniu świątecznym  znajduje się sporo  tekstów tematycznie związanych z Wielkanocą – największym świętem świata chrześcijańskiego. Już pierwsza i ostatnia  strona okładki swoimi barwnymi ilustracjami  przypominają to najważniejsze wydarzenie w historii zbawienia. Strona pierwsza przedstawia  Pana Jezusa z gałązką palmową w rękach, a napis odsyła czytelnika  do artykułu Grzegorza Górnego pt. „Prawdziwa szata Chrystusa”. Ostania strona przedstawia Zmartwychwstałego otoczonego postaciami tulącymi się do Jego szaty, przerażonych strażników grobu oraz modlących się kobiet.
Grzegorz Górny rozpoczyna swój obszerny artykuł  od informacji, że w Wielki Piątek tj. 25 marca w Argentuil pod Paryżem zostanie wystawiona na widok publiczny tunika baz szwu  - najcenniejsza relikwia-pamiątka męki, śmierci i Zmartwychwstania naszego Zbawiciela. Wystawienie trwać będzie do 10 kwietnia, stanowiąc swego rodzaju wyłom w dotychczasowej tradycji. Autor przestawia historię tuniki oraz porównanie  wizerunku na niej odbitego z odbiciami na innych relikwiach Chrystusowych: Całunie Turyńskim i Sudarionie  z Ovedo. Stwierdziwszy ich całkowitą zgodność w każdym szczególe uznali tunikę za szatę, w której Jezus szedł na Golgotę. W ostatnim czasie dwaj wybitni naukowcy, światowej sławy genetyk prof. Gerard Lucotte oraz  fizyk prof. Andre Marion przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń przeprowadzili szczegółowe badanie tuniki i nie mają najmniejszej wątpliwości, co do jej autentyczności.
Więcej na temat relikwii Chrystusowej zaleźć można w książce tegoż autora zatytułowanej „Świadkowie Tajemnicy”.
Milena Kindziuk w rozmowie z ks. prof. Józefem Naumowiczem z UKSW zatytułowanej „Niekończąca się radość życia” przybliża powody różnic czasowych  w obchodzeniu świąt Wielkiej Nocy przez  różne wyznania  chrześcijańskie oraz przypomina, że pojawiają się sugestie, aby ujednolicić terminy świąt.  Najczęściej sugeruje się, aby Wielkanoc obchodzono w drugą niedzielę kwietnia.
Ciekawe są refleksje zawarte w eseju Jarosława Marka Rymkiewicza na temat zmartwychwstania i ponownej śmierci wskrzeszonego Łazarza, wyrosłe po dokładnej lekturze Pisma Świętego. Jego essej zatytułowany „Zadomowił się wśród nas” jest fragmentem większej całości, która niebawem ukaże się drukiem  pt. „Przez zwierciadło”.
Na uwagę zasługuje jeszcze kilka tekstów, bo świąteczny numer „wSieci” zawiera 132 strony. Jest więc w czym wybierać.
Za kwietniowym numerem miesięcznika „w Sieci Historii” poświęconego w znacznej mierze 1050. Rocznicy Chrztu Polski chcę tylko przypomnieć szczegółowy program obchodów  tej doniosłej rocznicy. Rozpoczną się one  14 kwietnia mszą świętą dziękczynną  w katedrze gnieźnieńskiej  oraz obradami Konferencji Episkopatu Polski. Po obradach biskupi udadzą się na wyspę Ostrów Lednicki  - miejsce, w którym najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest. Złożą tam wyznanie wiary przy dźwiękach dzwonu Mieszko-Dobrawka specjalnie odlanego na tę okazję. Tę część uroczystości  zakończy projekcja filmu o Mieszku I  przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury.
W dniach następnych 15 i 16 kwietnia  uroczystości przeniosą się do Poznania, gdzie zbierze się na specjalnym posiedzeniu Zgromadzenie Narodowe z udziałem prezydenta RP. Tu też zostanie odprawione uroczyste nabożeństwo dziękczynne oraz odbędzie się prezentacja książki Wydawnictwa Sejmowego pt. „Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków (966 – 2016)”. Udział w poznańskich obchodach zapowiedzieli też kibice  Lecha Poznań, przygotowując inscenizację historyczno-religijną.
W kolejnych dniach uroczystości przeniosą się do Warszawy, gdzie w dniach 18 i 19 kwietnia  odbędzie się konferencja poświęcona  emigracyjnym uroczystościom sprzed 50. lat pod nazwą „Milenium na uchodźstwie”. Tam też zostaną wręczone odznaczenia państwowe zasłużonym  działaczom  środowisk katolickich.
Ponieważ dotarł do mnie pierwszy poświąteczny numer tego tygodnika, chciałbym zwrócić uwagę na artykuł Grzegorza Górnego „Dotykając szaty Chrystusa”,     będący swego rodzaju uzupełnieniem artykułu tegoż autora z numeru świątecznego. (S. T.)

2059

Twoje IP: 54.158.4.4