Sentymentalne wspomnienie

Za kilka tygodni  będziemy uroczyście obchodzić 1050 rocznicę Chrztu Polski, a równocześnie początku państwowości. W związku z tym nasuwa mi się wspomnienie sprzed pół wieku, gdy obchodziliśmy Tysiąclecie Państwa Polskiego.  O Chrzcie Polski w tamtych warunkach nie można było wspominać. Ale pewne treści związane z tym wydarzeniem dało się przemycić, jeśli nie w sposób bezpośredni, to nieco zakamuflowany, ale doskonale odbierany przez odbiorców.
Pracowałem wówczas w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym i moja praca pozalekcyjna została zdominowana przez przygotowania  do obchodów tej rocznicy. Pracy było niemało, bo planowaliśmy całodzienną sesję popularnonaukową pod nazwą „Literatura 1000 lat w służbie Narodu”. Na szczęście znalazło się kilku chętnych do pomocy nauczycieli i kilkunastu uczniów chętnych do współpracy w przygotowaniach do sesji, na którą miały się złożyć referaty uczniowskie o ważnych wydarzeniach Tysiąclecia oraz montaż słowno muzyczny obejmujący wszystkie ważniejsze utwory związane z życiem Narodu.
Wspólnie z uczniami opracowaliśmy szczegółowy plan obchodów. Ważnym ich punktem było wyróżnienie  26 uczniów dyplomami „Wzorowego ucznia”. Wśród wyróżnionych znaleźli się  również zaangażowani w przygotowanie sesji, m.in. Aleksandra Janik, Ludmiła Filuś, Dorota Firlus, Anna Hetmańczyk, Barbara Kuźniarska, Lidia Dyc, Jerzy Gałka, Andrzej Jarzmiński, Danuta Szwacz, Anna Małysek. Uroczystość odbyła się  18 czerwca 1966 roku. Potem trwały intensywne przygotowania do głównego punktu programu – sesji, której termin wyznaczono na 19 grudnia 1966 roku. W tym dniu, który za zgodą dyrekcji stał się dniem wolnym od normalnych zajęć lekcyjnych, młodzież całej szkoły zgromadziła się w auli. Wśród zebranych znaleźli się również przedstawiciele pozostałych szkół średnich regionu, wszyscy nauczyciele oraz zaproszeni goście – przedstawiciele władz szkolnych, administracyjnych i politycznych powiatu. Zebranych powitała scena udekorowania napisem oraz serią wizerunków Orła Białego z różnych epok naszej niełatwej historii.. Zaskoczeniem dla niektórych było odśpiewanie hymnu „Bogurodzica”, którym rozpoczęto uroczystość. Obeszło się jednak bez komentarzy. Ten rycerski hymn śpiewany przez rycerstwo przed bitwą pod Grunwaldem wyraźnie brzmiał w napełnionej po brzegi auli,  wprowadzając podniosły nastrój modlitewny. Poza „Bogurodzicą” zebrani wysłuchali „Poloneza” Ogińskiego, „Mazurka” Dąbrowskiego oraz wybranych kompozycji Fryderyka Szopena. Po referatach ukazujących najważniejsze wydarzenia w naszych dziejach nastąpiły recytacje wierszy patriotycznych pochodzących z różnych epok, montaże słowno muzyczne oraz inscenizacja fragmentu „Odprawy posłów greckich”, w której przygotowaniu miał również udział Teatr Ziemi Opolskiej, wypożyczając bezpłatnie odpowiednie stroje historyczne, które również bezpłatnie zostały przywiezione przez komendanta Straży Pożarnej mieszczącej się wówczas przy ulicy Strażackiej.
Ponieważ całość wszystkim uczestnikom przypadła do gustu, powtórzono ją dnia następnego, tj. 20 grudnia  dla społeczeństwa miasta  oraz słuchaczy Liceum wieczorowego, istniejącego wówczas  w naszej placówce.
Sesji towarzyszyła wystawa prac uczniowskich przygotowana przez  nauczycielkę  wychowania plastycznego panią Zofię Rogowską, bardzo mocno zaangażowaną emocjonalnie w przygotowanie  całości imprezy. Jej dziełem była również dekoracja sceny oraz Quiz wiedzy o Polsce.
Najważniejszymi wykonawcami tekstów, a często ich współtwórcami byli Danuta Szwacz,  Bogda Słupska, Ewa Lewicka, Andrzej Jarzmiński, Anna Rogowska  oraz Maria Nazimek.
W ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego zorganizowano również wycieczkę „szlakiem piastowskim”, prowadzoną przez panią Marię Sagasz, spotkania z autorem „Łun w Bieszczadach” oraz z poetą  ziemi koszalińskiej Piepką, a także seanse filmowe. (S. T.)

12003

Twoje IP: 54.166.150.10