Ekumenizm tematem tygodnia „Niedzieli”

W tematykę Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wprowadza fotografia zajmująca całą stronę tytułową, przedstawiająca braterskie spotkanie  papieża Franciszka  z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I w kościele w Stambule podczas papieskiej pielgrzymki  do Turcji w listopadzie  ubiegłego roku. W tę tematykę wprowadza również artykuł wstępny honorowego redaktora naczelnego ks. Ireneusza Skubisia „Ważny krok na drodze do ekumenizmu”. Autor stwierdza, że „wizyta papieża w Turcji miała duże znaczenie  ekumeniczne i być może przyczyni się do przyspieszenia procesu zjednoczenia, który staje się ważnym problemem dla wielu wyznań chrześcijańskich, działających w ramach Światowej Rady Kościołów”. Jak apostołowie Piotr i Andrzej  byli braćmi, tak papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej pokazali, że są braćmi w Chrystusie. Idea ekumenizmu zasadza się bowiem na braterskiej miłości, a ta prowadzi do jedności.
O perspektywach dialogu ekumenicznego – w rozmowie z ks. Robertem Bielą – mówi  Kardynał Kurt  Koch odpowiedzialny w Watykanie za ten dialog. Tytuł rozmowy brzmi „Ruch ekumeniczny jak podróż samolotem”. Zgodnie z tytułem Kardynał porównuje ruch ekumeniczny do podróży samolotem. Start i szybkie wznoszenie się samolotu w powietrze przypomina początki ruchu ekumenicznego, jego początkową dynamikę. Kiedy samolot osiągnie odpowiednią wysokość, pasażerowie nie odczuwają przyspieszenia. Podobnie jest z ruchem ekumenicznym. Ostrym startem dialogu był Sobór Watykański II.  Dziś  odnosimy wrażenie, że po ostrym starcie nastąpił jakby zastój, że nic się nie dzieje. Ale rozmowy trwają, jak trwa lot samolotu, który jednak nieuchronnie przybliża się do lądowania. Rozmowy też zmierzają powoli do końca i mamy nadzieję, że doprowadzą do jedności. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, ale nadzieja  na szczęśliwe zakończenie dialogu wciąż istnieje, jak pasażerowie samolotu mają nadzieję na szczęśliwe lądowanie.
Ks. Jarosław Grabowski w artykule „Ekumeniczna lekcja wciąż do odrobienia” stwierdza, że najbardziej podzieloną, a równocześnie najbardziej dziś prześladowaną wspólnotą jest wspólnota chrześcijańska licząca ponad dwa miliardy wyznawców Chrystusa. Autor uważa, że wyznawcy Chrystusa, choć „podzieleni w wymiarze widocznym, padają ofiarą różnych ograniczeń i represji we wszystkich częściach świata i dlatego stanowią wspólnotę realną i doskonałą w męczeństwie aż do śmierci”.
Wiadomo, że bycie chrześcijaninem nigdy nie było i dziś nie jest łatwe, wciąż zobowiązuje  i stawia przed nami nowe wyzwania”. Od wierzących wymaga się, aby podali  światu  „czytelne świadectwo o Bogu żywym”. I to właśnie zadanie łączy wszystkich chrześcijan mimo „niepełnej komunii kościelnej”.
Przypominając dokumenty kościelne i stanowisko papieży od Jana XXIII przez Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI do Franciszka autor konstatuje :”Nasz świat potrzebuje jedności i pojednania , otwarcia na dialogi spotkanie”. Dlatego wspólnota chrześcijańska  nie może zamykać się  w małych grupach, separujących się od innych. Wszyscy bowiem „jesteśmy w szkole Chrystusa, w niej także  musimy – jako katolicy – odrabiać lekcje”. (S. T.)

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

8286864
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
8380
6862
63274
8165904
93452
256912
8286864

Twoje IP: 54.163.61.66
Czas: 2017-12-11 22:34:19