Ekumenizm tematem tygodnia „Niedzieli”

W tematykę Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wprowadza fotografia zajmująca całą stronę tytułową, przedstawiająca braterskie spotkanie  papieża Franciszka  z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I w kościele w Stambule podczas papieskiej pielgrzymki  do Turcji w listopadzie  ubiegłego roku. W tę tematykę wprowadza również artykuł wstępny honorowego redaktora naczelnego ks. Ireneusza Skubisia „Ważny krok na drodze do ekumenizmu”. Autor stwierdza, że „wizyta papieża w Turcji miała duże znaczenie  ekumeniczne i być może przyczyni się do przyspieszenia procesu zjednoczenia, który staje się ważnym problemem dla wielu wyznań chrześcijańskich, działających w ramach Światowej Rady Kościołów”. Jak apostołowie Piotr i Andrzej  byli braćmi, tak papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej pokazali, że są braćmi w Chrystusie. Idea ekumenizmu zasadza się bowiem na braterskiej miłości, a ta prowadzi do jedności.
O perspektywach dialogu ekumenicznego – w rozmowie z ks. Robertem Bielą – mówi  Kardynał Kurt  Koch odpowiedzialny w Watykanie za ten dialog. Tytuł rozmowy brzmi „Ruch ekumeniczny jak podróż samolotem”. Zgodnie z tytułem Kardynał porównuje ruch ekumeniczny do podróży samolotem. Start i szybkie wznoszenie się samolotu w powietrze przypomina początki ruchu ekumenicznego, jego początkową dynamikę. Kiedy samolot osiągnie odpowiednią wysokość, pasażerowie nie odczuwają przyspieszenia. Podobnie jest z ruchem ekumenicznym. Ostrym startem dialogu był Sobór Watykański II.  Dziś  odnosimy wrażenie, że po ostrym starcie nastąpił jakby zastój, że nic się nie dzieje. Ale rozmowy trwają, jak trwa lot samolotu, który jednak nieuchronnie przybliża się do lądowania. Rozmowy też zmierzają powoli do końca i mamy nadzieję, że doprowadzą do jedności. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, ale nadzieja  na szczęśliwe zakończenie dialogu wciąż istnieje, jak pasażerowie samolotu mają nadzieję na szczęśliwe lądowanie.
Ks. Jarosław Grabowski w artykule „Ekumeniczna lekcja wciąż do odrobienia” stwierdza, że najbardziej podzieloną, a równocześnie najbardziej dziś prześladowaną wspólnotą jest wspólnota chrześcijańska licząca ponad dwa miliardy wyznawców Chrystusa. Autor uważa, że wyznawcy Chrystusa, choć „podzieleni w wymiarze widocznym, padają ofiarą różnych ograniczeń i represji we wszystkich częściach świata i dlatego stanowią wspólnotę realną i doskonałą w męczeństwie aż do śmierci”.
Wiadomo, że bycie chrześcijaninem nigdy nie było i dziś nie jest łatwe, wciąż zobowiązuje  i stawia przed nami nowe wyzwania”. Od wierzących wymaga się, aby podali  światu  „czytelne świadectwo o Bogu żywym”. I to właśnie zadanie łączy wszystkich chrześcijan mimo „niepełnej komunii kościelnej”.
Przypominając dokumenty kościelne i stanowisko papieży od Jana XXIII przez Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI do Franciszka autor konstatuje :”Nasz świat potrzebuje jedności i pojednania , otwarcia na dialogi spotkanie”. Dlatego wspólnota chrześcijańska  nie może zamykać się  w małych grupach, separujących się od innych. Wszyscy bowiem „jesteśmy w szkole Chrystusa, w niej także  musimy – jako katolicy – odrabiać lekcje”. (S. T.)

7197710

Twoje IP: 23.20.64.16