Rozmaitości tygodnia

O bł. ks. Jerzym, religii w szkołach, Krzyżu i Opolskiej Katedrze
Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Milena Kindziuk – dziennikarka i publicystka specjalizująca się w tematyce religijnej, autorka książek o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce i jego matce – w 36 numerze tygodnika „wSieci” publikuje artykuł informacyjny pt. „Sprawa Popiełuszki idzie do Watykanu”. Przedstawia w nim wydarzenia, które wiążą się z datą 14 września, a więc datą urodzenia bł. kapłana i rocznicą tychże, kiedy wskutek modlitwy  ks. Bernarda Briena urodzonego dokładnie w tym samym dniu, miesiącu i roku, nastąpiło cudowne, natychmiastowe i całkowite uzdrowienie Francoisa Audelana ze złośliwej, nieuleczalnej białaczki w hospicjum pod Paryżem.
14 września oficjalnie zakończy się pierwszy etap procesu kanonizacyjnego na szczeblu diecezjalnym przed Trybunałem powołanym przed rokiem przez biskupa  Creteila Michela Santier i sprawa zostanie przekazana do Watykanu. Tam  będzie rozpatrywana  przez komisję  Spraw Kanonizacyjnych, która przedstawi papieżowi wyniki swej pracy. Dla autorki i dla notariusza w procesie, a równocześnie  członka  Trybunału Kanonizacyjnego ks. prof. Józefa Naumowicza zadziwiającym jest fakt wielkiego zainteresowania  we Francji postawą naszego rodaka. Ta sama autorka omawia ten temat nieco obszerniej i wnikliwiej w artykule umieszczonym w ostatnim numerze „Niedzieli”, który nosi tytuł „To Watykan zadecyduje.”
Niedawno pisałem w tym miejscu o artykule katechety Kwietnia zatytułowanym „Katecheza i poganie”. W „wSieci” pod takim samym tytułem znajdujemy artykuł polemiczny ks. Piotra Tomasika – koordynatora  Biura Programowania Katechezy przy Konferencji Episkopatu Polski. Autor polemiki nie neguje zasadności tez zawartych w artykule  sprzed dwóch tygodni, zgłasza jednak wiele zastrzeżeń. Posługuje się przy tym językiem dość skomplikowanym, nasyconym terminologią naukową, co sprawia, że jego niektóre zastrzeżenia  dla czytelników niewtajemniczonych w zawiłości teologii są niezbyt jasne.
W numerze 37 częstochowskiego tygodnika katolickiego znajdujemy sporo materiałów, dotyczących Krzyża Chrystusowego. Są to głównie „Krzyż dłuto Boskiego rzeźbiarza” pióra ks. Jarosława Krzewickiego oraz  „Dzieje Krzyża Pańskiego” Grzegorza Górnego, co wiąże się z obchodzonym w dniu 14 września Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Poza tym czytelnik znajdzie w tym numerze informacje na temat planowanej pielgrzymki Ojca Świętego do Stanów Zjednoczonych i Kuby, na temat „największej parafii świata”, co wiąże się z 35 rocznicą rozpoczęcia nadawania radiowej Mszy Świętej z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Na uwagę zasługuje artykuł Anny Cichobłazińskiej  „Dwa powołania siostry Ewy”, z którego dowiadujemy się o pracy jednej z 37 sióstr zakonnych-lekarzy różnych specjalności pracujących w szpitalach i przychodniach w Polsce.
Ostatni numer „Gościa Niedzielnego” przynosi drugą lekcję ks. Tomasza Jaklewicza  na temat „teologii ciała” („Program uszkodzony”), lekcję językową w postaci rozmowy Piotra Legutki z językoznawcą dr hab. Mirosławą Mycawką oraz lekcję historyczną. Ta ostania lekcja została udzielona w części redagowanej przez Redakcję w Opolu i dotyczy historii oraz zabytków Katedry Opolskiej, co zostało wyeksponowane  już na stronie tytułowej. (S. T.)

Twoje IP: 54.224.153.234
Czas: 2017-05-22 23:28:43