Europa na zakręcie

19 listopada w Telewizji TRWAM przypomniano amerykański film z roku 2008 mówiący o właściwościach islamu, zagrożeniach  dla Ameryki oraz o potrzebie  chrystianizacji wyznawców Allacha. W komercyjnych środkach społecznego przekazu od kilku miesięcy trwa wymiana zdań na temat zagrożeń cywilizacyjnych płynących z fali imigracji, zwanej nową wędrówką ludów. A po ostatnim zamachu terrorystycznym w Paryżu ta tematyka dominuje w czasopismach konserwatywnych, w tym również katolickich, czego przykładem mogą być ostanie numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.
„Gość Niedzielny” numer 47 z datą 22 listopada już na stronie tytułowej sygnalizuje, że tematem tego tygodnia jest islam, co głosi  napis na tle portretu nawróconego muzułmanina, zawierający również pytanie, dlaczego nie głosicie Ewangelii muzułmanom. Napis odsyła czytelnika  na stronę 18 i następne, gdzie Joanna Bątkiewicz-Brożek  w obszernym artykule-reportażu  prezentuje osoby, które przeszły z islamu na chrześcijaństwo i potwierdza również to, o czym opowiadał  wspomniany wyżej film. Autorka, która była obecna w Paryżu w czasie tragicznych piątkowych wydarzeń ubiegłego tygodnia  przedstawia też ich kronikę w tekście zatytułowanym  „Rzeź nad Sekwaną”.   Tematykę zagrożeń ze strony islamu eksponuje również naczelny redaktor ks.  Marek Gancarczyk w artykule wstępnym, a wtórują mu Jacek Dziedzina  w „Sąsiadach” i Piotr Legutko w „Uchodźcach i zamachowcach”.  Dalekie echa  tej tematyki  dochodzą też z innych tekstów  drukowanych w ostatnim „Gościu Niedzielnym”.
Groźnie brzmi napis  na stronie tytułowej  „Niedzieli” nr 47 z dnia 22 listopada: Alarm dla Europy, a jego rozwinięcie  znajduje się w kilku materiałach drukowanych w tygodniku. Redaktorka naczelna, cytując słowa włoskiej pisarki Oriany Fallaci sprzed kilku dziesięcioleci, swój artykuł wstępny zatytułowała  „Europa kopie swój grób”. Odpowiedzi na pytanie dlaczego islam  zagraża Europie można poszukać w rozmowie Andrzeja Tarwida  z biskupem  Rafałem  Markowskim, który jest  religioznawcą i historykiem religii.  Rozmowa zatytułowana  „Islamski terror i religia polityczna” rozjaśnia wiele zawiłości tkwiących w Koranie i nauce Mahometa. Islam jest ideologią obejmującą  życie  duchowe człowieka, określającą  wartości religijne  oraz ustanawiającą  polityczne i społeczne  zasady instytucjonalne .  Biskup  przytacza słowa  francuskiego historyka  Jeana  Delumenau, który w książce  „Strach w kulturze Zachodu” tak wyjaśnia fenomen współczesnego terroryzmu islamskiego: ”Wyzwolone spod kontroli rozumu sacrum wtrąca człowieka  między skrajności: budzi skrajną nienawiść do wrogów i skrajną miłość do zwolenników. (...) Nic tak nie przejmuje bólem, jak rozdarcie sakralne. Ból ten sprawia, że każda zbrodnia dokonywana w imię sacrum jawi się jako cnota, a każda cnota  przeciw temu sacrum uchodzi za bluźnierstwo”.
W zakończeniu rozmowy biskup Markowski , wychodząc z założenia, że nie każdy muzułmanin jest terrorystą, co potwierdza historia ,  stwierdza: „świat poszukuje  jasnego i klarownego określenia granic  dobra i zła. A więc tego, co odnajdujemy w Ewangelii. I tego, co stanowi istotę chrześcijaństwa – przykazania miłości”. Słowa powyższe  można odczytać, jako zachętę do pracy misyjnej wśród muzułmanów.
Z tematyką islamską wiąże się też tekst „Lekarstwem dla nas jest pokój”, będący zapisem rozmowy ks. Mariusza Boguszewskiego z patriarchą Grzegorzem III Lahamem, zwierzchnikiem greckokatolickiego Kościoła  melchickiego w Syrii.
Wobec tych wszystkich rozważań na temat zagrożeń dla Europy nie dziwi ostrożność polskich polityków konserwatywnych wobec przyjmowania według klucza imigrantów z Afryki i Azji oraz zadziwia krótkowzroczność, a nawet swego rodzaju ślepota polityków liberalnych i lewicowych w tej sprawie. (S. T.)

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

8286856
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
8372
6862
63266
8165904
93444
256912
8286856

Twoje IP: 54.163.61.66
Czas: 2017-12-11 22:33:42