Europa na zakręcie

19 listopada w Telewizji TRWAM przypomniano amerykański film z roku 2008 mówiący o właściwościach islamu, zagrożeniach  dla Ameryki oraz o potrzebie  chrystianizacji wyznawców Allacha. W komercyjnych środkach społecznego przekazu od kilku miesięcy trwa wymiana zdań na temat zagrożeń cywilizacyjnych płynących z fali imigracji, zwanej nową wędrówką ludów. A po ostatnim zamachu terrorystycznym w Paryżu ta tematyka dominuje w czasopismach konserwatywnych, w tym również katolickich, czego przykładem mogą być ostanie numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.
„Gość Niedzielny” numer 47 z datą 22 listopada już na stronie tytułowej sygnalizuje, że tematem tego tygodnia jest islam, co głosi  napis na tle portretu nawróconego muzułmanina, zawierający również pytanie, dlaczego nie głosicie Ewangelii muzułmanom. Napis odsyła czytelnika  na stronę 18 i następne, gdzie Joanna Bątkiewicz-Brożek  w obszernym artykule-reportażu  prezentuje osoby, które przeszły z islamu na chrześcijaństwo i potwierdza również to, o czym opowiadał  wspomniany wyżej film. Autorka, która była obecna w Paryżu w czasie tragicznych piątkowych wydarzeń ubiegłego tygodnia  przedstawia też ich kronikę w tekście zatytułowanym  „Rzeź nad Sekwaną”.   Tematykę zagrożeń ze strony islamu eksponuje również naczelny redaktor ks.  Marek Gancarczyk w artykule wstępnym, a wtórują mu Jacek Dziedzina  w „Sąsiadach” i Piotr Legutko w „Uchodźcach i zamachowcach”.  Dalekie echa  tej tematyki  dochodzą też z innych tekstów  drukowanych w ostatnim „Gościu Niedzielnym”.
Groźnie brzmi napis  na stronie tytułowej  „Niedzieli” nr 47 z dnia 22 listopada: Alarm dla Europy, a jego rozwinięcie  znajduje się w kilku materiałach drukowanych w tygodniku. Redaktorka naczelna, cytując słowa włoskiej pisarki Oriany Fallaci sprzed kilku dziesięcioleci, swój artykuł wstępny zatytułowała  „Europa kopie swój grób”. Odpowiedzi na pytanie dlaczego islam  zagraża Europie można poszukać w rozmowie Andrzeja Tarwida  z biskupem  Rafałem  Markowskim, który jest  religioznawcą i historykiem religii.  Rozmowa zatytułowana  „Islamski terror i religia polityczna” rozjaśnia wiele zawiłości tkwiących w Koranie i nauce Mahometa. Islam jest ideologią obejmującą  życie  duchowe człowieka, określającą  wartości religijne  oraz ustanawiającą  polityczne i społeczne  zasady instytucjonalne .  Biskup  przytacza słowa  francuskiego historyka  Jeana  Delumenau, który w książce  „Strach w kulturze Zachodu” tak wyjaśnia fenomen współczesnego terroryzmu islamskiego: ”Wyzwolone spod kontroli rozumu sacrum wtrąca człowieka  między skrajności: budzi skrajną nienawiść do wrogów i skrajną miłość do zwolenników. (...) Nic tak nie przejmuje bólem, jak rozdarcie sakralne. Ból ten sprawia, że każda zbrodnia dokonywana w imię sacrum jawi się jako cnota, a każda cnota  przeciw temu sacrum uchodzi za bluźnierstwo”.
W zakończeniu rozmowy biskup Markowski , wychodząc z założenia, że nie każdy muzułmanin jest terrorystą, co potwierdza historia ,  stwierdza: „świat poszukuje  jasnego i klarownego określenia granic  dobra i zła. A więc tego, co odnajdujemy w Ewangelii. I tego, co stanowi istotę chrześcijaństwa – przykazania miłości”. Słowa powyższe  można odczytać, jako zachętę do pracy misyjnej wśród muzułmanów.
Z tematyką islamską wiąże się też tekst „Lekarstwem dla nas jest pokój”, będący zapisem rozmowy ks. Mariusza Boguszewskiego z patriarchą Grzegorzem III Lahamem, zwierzchnikiem greckokatolickiego Kościoła  melchickiego w Syrii.
Wobec tych wszystkich rozważań na temat zagrożeń dla Europy nie dziwi ostrożność polskich polityków konserwatywnych wobec przyjmowania według klucza imigrantów z Afryki i Azji oraz zadziwia krótkowzroczność, a nawet swego rodzaju ślepota polityków liberalnych i lewicowych w tej sprawie. (S. T.)

12003

Twoje IP: 54.224.197.86