Przegląd tygodników katolickich (1)

"Gość Niedzielny" z 10 lutego przynosi informację, gdzie urodziła się matka Jana Pawła II. Okazuje się bowiem, że błędnie wskazywano Białą jako jej miejsce urodzenia, bo urodziła się w Krakowie. Ciekawostką jest również fakt, że zmarła dokładnie w 45. rocznicę chrztu, który odbył się w kościele świętego Mikołaja 13 kwietnia 1884 roku.
Z doniesień wynika, że ponad jedną trzecią hospicjów w naszym kraju prowadzi Kościół katolicki. Ale o tym w mediach cisza.


W dniach od 10 do 16 lutego trwa 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu obchodzony pod hasłem Ojciec – świadek wiary i trzeźwości.


W cyklu „słowa najważniejsze" – jak zwykle - teksty czytań i Ewangelia wraz z komentarzami księży Zbigniewa Niemirskiego, Artura Maliny i Tomasza Jaklewicza.


Znany publicysta Piotr Legutko porusza istotny temat portali społecznościowych, twierdząc, że dla ludzi wierzących są one równocześnie szansą i zagrożeniem, że należy z nich korzystać mądrze i z umiarem.
Ponieważ już 13 lutego Środą Popielcową rozpoczyna się Wielki Post tematyka wielkopostna znalazła również odzwierciedlenie w tym tygodniku. Pisze o tym m.in. Joanna Bątkiewicz-Brożek w artykule Rzymskie stacje opatrzonym mapką-wykazem kościołów stacyjnych, które odwiedziła Hanna Suchocka i napisała o tym książkę zatytułowaną Rzymskie Pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta. O książce Suchockiej informuje również częstochowska „Niedziela."


Z okazji Światowego Dnia Chorego ks. Tomasz Jaklewicz w artykule Bracia i siostry w piżamach snuje swoje refleksje na temat cierpienia, aby w konkluzji dojść do przekonania , że choroba, szpital mogą być łaską, w czasie pobytu w szpitalu można się wiele nauczyć, bo pobyt w świecie cierpiących może być leczący.
Narasta problem „wierności małżeńskiej", nie napawa optymizmem wzrost ilości rozwodów. Tymczasem według o. Donata Wypchła każde małżeństwo jest do uratowania.


Felietony ks. Tomasza Horaka i Agaty Puścikowskiej – jak zawsze - poruszają sprawy drobne, ale ważne i wciąż aktualne, podobnie jak nieco zgryźliwe i przewrotne felietony Franciszka Kucharczaka.
„Gość Opolski" przynosi garść informacji regionalnych. Bardzo rzadko pojawiają się na jego łamach Strzelce Opolskie. Czyżby w naszym mieście i w naszych parafiach nie działo się nic ciekawego? A na przykład Katecheza dla Dorosłych, jej tematyka? Albo spotkania ze świadkami wiary? W bieżącym numerze znajduje się podsumowanie akcji przeprowadzonej 21 października ubiegłego roku. Liczby są nieubłagane i ukazują dość smutną rzeczywistość. Na 812 tysięcy wiernych w diecezji we Mszy świętej uczestniczyło 317.100 osób, czyli niewiele ponad 39 procent, a Komunię świętą przyjęło 140.500 wiernych, czyli niewiele ponad 17 procent. Jest to wyraźny regres w stosunku do lat wcześniejszych.
Na uwagę zasługuje artykuł Anny Kwaśnickiej na temat „ruchu czystych serc" zatytułowany Czysta miłość jest możliwa.


Temat niedawnej debaty parlamentarnej, który odbił się głośnym echem we wszystkich mediach o różnym nastawieniu do problemu, znalazł odzwierciedlenie w tekstach Bogumiła Łozińskiego i Marcina Wójcika. W numerze nie brakuje też tekstów na tematy gospodarcze (Nie jesteśmy przygotowani), naukowe (Zzieleniały Mars), kulturalne (Przeżarty chrześcijaństwem) i inne.


Podobną problematykę można odnaleźć w „Niedzieli". I tak na przykład z Światowym Dniem Chorego wiążą się teksty Ofiary obłędnej ideologii, Dostrzec w chorych bliźniego, Człowiek to więcej niż PESEL, Naprotechnologia – po prostu dobra medycyna. Dział religijny jest bardziej rozbudowany i składają się nań nie tylko teksty czytań i Ewangelii oraz komentarze-homilie, ale także wypowiedzi Ojca świętego, biskupów oraz artykuły natury ogólniejszej, jak np. Bracia Sołuńscy – Cyryl i Metody, Chrystus zaprasza człowieka do swej sieci. Ponieważ „Niedziela" wychodzi w Częstochowie nie dziwi fakt, że spora część materiałów w niej publikowanych dotyczy Jasnej Góry. W omawianym numerze z 10 lutego znajduje się również problematyka związana z Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tygodnik prowadzi odrębny dział zwany „niedziela Młodych", a w nim Twój katechizm (odcinek 1), Magnes młodości, Komercja czy odpowiedzialność. Nie brakuje również tematyki polityczno-społecznej i informacji z życia Kościoła.


Przeglądu dokonał ST

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

002919
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
2919
0
2919
0
2919
0
2919

Twoje IP: 54.234.0.2
Czas: 2018-01-16 09:30:50