Interesująca problematyka tygodników opinii

Tym razem chciałbym zwrócić uwagę Czytelników na ciekawsze materiały tygodników opinii z ostatniej dekady maja.
   W tygodniku „Sieci” z 20 – 26 maja dziennikarka częstochowskiej „Niedzieli” w interesującym materiale przypominającym reportaż, zatytułowanym „Kuzyn z Watykanu”, nawiązując do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Wadowicach, przekonuje: „To w Czańcu na Podbeskidziu, a nie w Wadowicach „wszystko się zaczęło”. Bo stąd wywodzą się przodkowie  Jana Pawła II. Tu znajdują się jego korzenie. I z tutejszymi Wojtyłami Ojciec Święty zawsze utrzymywał  bliski kontakt”. Autorka dotarła do Czańca, w którym mieszka 180 osób noszących nazwisko Wojtyła, rozmawiała z krewnymi Błogosławionego, oglądała pamiątkowe fotografie, czytała listy papieża do krewnych, wysłuchała wielu relacji – wspomnień z pobytu sławnego kuzyna      w Czańcu w czasach, gdy sprawował urząd biskupa krakowskiego oraz z pobytu krewnych w Watykanie. Tekst ilustrowany nieznanymi fotografiami przybliża postać Błogosławionego, jako człowieka  silnie emocjonalnie związanego ze środowiskiem rodzinnym, utrzymującego stałe i częste kontakty z rodziną rozproszoną po całym Podbeskidziu.
   W tym samym tygodniku z 27 maja – 2 czerwca znajduje się interesujący tekst Krzysztofa Koehlera „Bogurodzica” – słowa pierwsze”. Artykuł ma wprawdzie kontekst polityczny, ale nie to jest w nim najważniejsze. Jest bowiem poświęcony głównie analizie  i znaczeniu tej najstarszej pieśni Maryjnej, pełniącej przez wiele pokoleń rolę hymnu rycerskiego, a nawet państwowego. Autor bardzo wnikliwie  odkrywa i wskazuje  korzenie naszej kultury i naszej chrześcijańskiej tożsamości. Stwierdza, że „Bogurodzica” śpiewana przez rycerstwo „określała ich, uczyła, formowała”, bo była równocześnie „prośbą, modlitwą, trochę znakiem”.  Rycerze pod Grunwaldem czy Warną „wzywali imienia Chrystusa, bo tak się ich życie kształtowało od Matki do Syna. Taką droga kroczyli.”
   Interesująca jest również  rozmowa Grzegorza Górnego z amerykańskim prawnikiem Nocolasem Nicasem – założycielem i prezesem Fundacji Obrony Bioetycznej ukryta pod znamiennym i wymownym tytułem „Prawo bez moralności to droga do nikąd”, w którym znajduje się m.in. takie zdanie:  „Aborcja to kwestia życia i śmierci, wspólna dla ludzi wszystkich religii i kultur”.
   W „Niedzieli” z 26 maja  uwagę przykuwają teksty dotyczące przygotowań do procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia. Wspomniana już na początku Milena Kindziuk temu zagadnieniu poświęca  tekst „Kard. Wyszyński w drodze na ołtarze”. Artykuł Kindziuk kończy się słowami :„Prymas Wyszyński to nie tylko wielki patriota i mąż stanu. To wielki mocarz Boży, człowiek o niespotykanej głębi ducha, przywiązujący ogromną wagę do modlitwy, prowadzący głębokie życie duchowe”.
   Krystyna Czuba natomiast w artykule „Kochał Kościół i uczył nas tej miłości”, cytuje słowa Jana Pawła II o , który powiedział o Prymasie Tysiąclecia, że „jak dąb mocny wyrósł nad stulecia”. Rozważania autorki koncentrują się głównie  wokół udziału kardynała Wyszyńskiego w czterech konklawe, a jego zasługi dla Kościoła i Polski najlepiej wyraził nowo wybrany na papieża kard. Wojtyła 23 października 1978 roku. Słowami tej wypowiedzi autorka kończy swój artykuł.
   Z problematyką zasygnalizowaną wyżej wiąże się również tekst Jolanty Marszałek o spotkaniach na Jasnej Górze uczniów szkół noszących imię kardynała Stefana Wyszyńskiego zatytułowany „Idą śladami prymasa Polski”.
   „Gość Niedzielny” z 26 maja zamieszcza wiele ciekawych tekstów. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim: artykuł Jacka Dziedziny „Zero tolerancji”, George Weigela „Wiele uścisków oraz bluźnierstwo” i Szymona Babuchowskiego „Językiem w rodzinę”. Wszystkie te teksty mówią w gruncie rzeczy o tym samym: o zagrożeniach chrześcijaństwa we współczesnym świecie.

Twoje IP: 54.146.5.196
Czas: 2017-05-29 02:04:25