Interesująca problematyka tygodników opinii

   Tym razem chciałbym zwrócić uwagę Czytelników na ciekawsze materiały tygodników opinii z ostatniej dekady maja.
   W tygodniku „Sieci” z 20 – 26 maja dziennikarka częstochowskiej „Niedzieli” w interesującym materiale przypominającym reportaż, zatytułowanym „Kuzyn z Watykanu”, nawiązując do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Wadowicach, przekonuje: „To w Czańcu na Podbeskidziu, a nie w Wadowicach „wszystko się zaczęło”. Bo stąd wywodzą się przodkowie  Jana Pawła II. Tu znajdują się jego korzenie. I z tutejszymi Wojtyłami Ojciec Święty zawsze utrzymywał  bliski kontakt”. Autorka dotarła do Czańca, w którym mieszka 180 osób noszących nazwisko Wojtyła, rozmawiała z krewnymi Błogosławionego, oglądała pamiątkowe fotografie, czytała listy papieża do krewnych, wysłuchała wielu relacji – wspomnień z pobytu sławnego kuzyna      w Czańcu w czasach, gdy sprawował urząd biskupa krakowskiego oraz z pobytu krewnych w Watykanie. Tekst ilustrowany nieznanymi fotografiami przybliża postać Błogosławionego, jako człowieka  silnie emocjonalnie związanego ze środowiskiem rodzinnym, utrzymującego stałe i częste kontakty z rodziną rozproszoną po całym Podbeskidziu.
   W tym samym tygodniku z 27 maja – 2 czerwca znajduje się interesujący tekst Krzysztofa Koehlera „Bogurodzica” – słowa pierwsze”. Artykuł ma wprawdzie kontekst polityczny, ale nie to jest w nim najważniejsze. Jest bowiem poświęcony głównie analizie  i znaczeniu tej najstarszej pieśni Maryjnej, pełniącej przez wiele pokoleń rolę hymnu rycerskiego, a nawet państwowego. Autor bardzo wnikliwie  odkrywa i wskazuje  korzenie naszej kultury i naszej chrześcijańskiej tożsamości. Stwierdza, że „Bogurodzica” śpiewana przez rycerstwo „określała ich, uczyła, formowała”, bo była równocześnie „prośbą, modlitwą, trochę znakiem”.  Rycerze pod Grunwaldem czy Warną „wzywali imienia Chrystusa, bo tak się ich życie kształtowało od Matki do Syna. Taką droga kroczyli.”
   Interesująca jest również  rozmowa Grzegorza Górnego z amerykańskim prawnikiem Nocolasem Nicasem – założycielem i prezesem Fundacji Obrony Bioetycznej ukryta pod znamiennym i wymownym tytułem „Prawo bez moralności to droga do nikąd”, w którym znajduje się m.in. takie zdanie:  „Aborcja to kwestia życia i śmierci, wspólna dla ludzi wszystkich religii i kultur”.
   W „Niedzieli” z 26 maja  uwagę przykuwają teksty dotyczące przygotowań do procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia. Wspomniana już na początku Milena Kindziuk temu zagadnieniu poświęca  tekst „Kard. Wyszyński w drodze na ołtarze”. Artykuł Kindziuk kończy się słowami :„Prymas Wyszyński to nie tylko wielki patriota i mąż stanu. To wielki mocarz Boży, człowiek o niespotykanej głębi ducha, przywiązujący ogromną wagę do modlitwy, prowadzący głębokie życie duchowe”.
   Krystyna Czuba natomiast w artykule „Kochał Kościół i uczył nas tej miłości”, cytuje słowa Jana Pawła II o , który powiedział o Prymasie Tysiąclecia, że „jak dąb mocny wyrósł nad stulecia”. Rozważania autorki koncentrują się głównie  wokół udziału kardynała Wyszyńskiego w czterech konklawe, a jego zasługi dla Kościoła i Polski najlepiej wyraził nowo wybrany na papieża kard. Wojtyła 23 października 1978 roku. Słowami tej wypowiedzi autorka kończy swój artykuł.
   Z problematyką zasygnalizowaną wyżej wiąże się również tekst Jolanty Marszałek o spotkaniach na Jasnej Górze uczniów szkół noszących imię kardynała Stefana Wyszyńskiego zatytułowany „Idą śladami prymasa Polski”.
   „Gość Niedzielny” z 26 maja zamieszcza wiele ciekawych tekstów. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim: artykuł Jacka Dziedziny „Zero tolerancji”, George Weigela „Wiele uścisków oraz bluźnierstwo” i Szymona Babuchowskiego „Językiem w rodzinę”. Wszystkie te teksty mówią w gruncie rzeczy o tym samym: o zagrożeniach chrześcijaństwa we współczesnym świecie.

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

002917
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
2917
0
2917
0
2917
0
2917

Twoje IP: 54.234.0.2
Czas: 2018-01-16 09:30:33