5.03.2014. Przegląd zawartości „Niedzieli”

Częstochowski tygodnik katolicki „Niedziela” nr 8 z 23 lutego przynosi wiele interesujących tekstów ściśle religijnych, przy czym częściej niż „Gość Niedzielny” przyznaje się do ścisłej współpracy z Radiem Maryja i Telewizją TRWAM. Ta współpraca przejawia się między innymi zbliżoną tematyką publikacji oraz nierzadko wymianą publicystów. Przykładem może posłużyć  artykuł Lidii Dudkiewicz pt. „Znak zwycięstwa Maryi e zmaganiach o prawdę i wolność” będący swego rodzaju reportażem z uroczystości na Jasnej Górze o północy z 14 na 15 lutego kiedy w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się inauguracja  wejścia Telewizji TRWAM na cyfrowy multipleks, dzięki czemu jej program stał się dostępny dla wszystkich. Przekonywującym przykładem tej współpracy jest również artykuł wstępny redaktora naczelnego ks. Ireneusza Skubisia o księdzu infułacie  Wójciku, który „kochał Kościół i Polskę”, a którego uroczystości pogrzebowe transmitowała Telewizja TRWAM. Tematyka zasygnalizowana wyżej występuje też w innych materiałach 8 numeru. Już pierwsza strona okładki ukazuje barwną fotografię ks. Wójcika trzymającego wysoko krzyż z Ukrzyżowanym oraz napis : „W Krzyżu jest nasze zwycięstwo”. A wewnątrz numeru rozmowa ks. Skubisia z Lidią Kochanowicz o zmaganiach związanych z wejściem Telewizji TRWAM na cyfrowy multipleks i związanych z tym nadziejach na skuteczniejsze  budzenie świadomości społecznej; „Odszedł bohaterski maryjny kapłan” z fotografią ks. Wójcika przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego; „Dlaczego potrzebujemy Telewizji TRWAM” ks. Waldemara Kulbata; „Lud zwyciężył” Aliny Czerniakowskiej i inne materiały.
   Na uwagę zasługują teksty poświęcone  20-leciu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich („Bądźcie nadal sługami życia”); nowemu miesięcznikowi katolickiemu Edycji Świętego Pawła, noszącego tytuł „Od Słowa do Życia”; swoistemu przewodnikowi po „Galerii sztuki średniowiecznej” Urszuli Król, która omawia  otwartą dla publiczności stałą galerię w Muzeum Narodowym w Warszawie.
   Warto też przeczytać artykuły o tematyce społeczno-moralnej, czy z pogranicza polityki i moralności, takie jak: „ONZ upomina Watykan” o raporcie  Komitetu ONZ na temat pedofilii w Kościele; „Między kryzysem wartości a nihilizmem” czyli rozmowę Anny Cichobłazińskiej z członkiem watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej abp. Markiem  Jędraszewskim; „Dyktatura gender” – będący omówieniem książki pod takimże tytułem, w której zebrano wypowiedzi najwyższych autorytetów na powyższy temat oraz umieszczono List pasterski KEP; „Lasy pod ścianą” o prawdopodobnych konsekwencjach nowej sytuacji lasów państwowych – rozmowę Wiesławy Lewandowskiej z dr. Piotrem Lutykiem, czy „Manipulacje śmiercią” Iwony Galińskiej.
   Przeglądając „Niedzielę” z ostatniej niedzieli lutego nie sposób pominąć tekstów „Rodzina miejscem uświęcającym”, „Przenikanie w niezwykła sferę życia”, „Chrześcijanie, patrioci, poligloci”,  „Żołnierz dwóch okupacji”.
   Zainteresowanych sportem i złotymi medalistami ostatnich zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi odsyłam do tekstów „Przez modlitwę do złota olimpijskiego” oraz  „Złota królowa śniegu” a także na ostatnią stronę tygodnika do barwnych fotografii złotych medalistów i tekstu ks. Jacka Molki „Złote polskie Soczi”.
   Powyższy przegląd nie wyczerpuje zawartości bogatej w różnorodne treści „Niedzieli”, której lekturę gorąco polecam. (St. T.)

Twoje IP: 54.225.54.120
Czas: 2017-09-23 07:22:28