Prezes TK: wniosek ws. aborcji jest rozpatrywany

Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej jest już rozpoznawany przez Trybunał Konstytucyjny - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska. "Dokładam wszelkich starań, aby zarówno w tej sprawie, jak i w innych sprawach, które są rozpoznawane przez Trybunał, nie było nieuzasadnionej zwłoki" - dodała Przyłębska. Odpowiedziała w ten sposób na list posłanek Anny Siarkowskiej i Anny Sobeckiej.
Pod koniec lipca z apelem „o jak najszybsze rozpatrzenie skargi konstytucyjnej dotyczącej dopuszczalności aborcji w przypadku przesłanki eugenicznej” wystąpiły do TK dwie posłanki PiS, Anna Sobecka i Anna Siarkowska. Jak stwierdziły, sprawa aborcji nie jest jedną z wielu rozpatrywanych przez Trybunał spraw, lecz „dotyczy najbardziej podstawowego prawa do życia”. Parlamentarzystki wyrażają niepokój, że choć od złożenia poselskiego wniosku minęło 9 miesięcy, nic nie słychać o dalszych działaniach w sprawie tego wniosku. „Apelujemy do Pani Prezes o pilne rozpoczęcie procedowania w niniejszej sprawie i powstrzymanie tego przerażającego procederu zabijania niewinnych dzieci w świetle prawa” - podkreślają posłanki PiS w liście do prezes Trybunału Konstytucyjnego.
W listownej odpowiedzi, datowanej na 14 sierpnia br., prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała posłanki PiS, że wniosek grupy posłów z dnia 27 października ub. roku o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży "został zarejestrowany pod sygnaturą akt K 13/17 i jest już rozpoznawany przez Trybunał Konstytucyjny". Prezes TK dodała, że wniosek ten - "z uwagi na jego szczególny charakter" - jest rozpatrywany przez Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.
lk / Warszawa

[Internetowy Dziennik Katolicki 17.08.2018, 18.08.2018]