Ks. Buczma: trzeba ufać bardziej Jezusowi niż stylowi zaangażowania w Kościół

Przed ekskluzywizmem w działaniach ewangelizacyjnych przestrzegał ks. Mateusz Buczma, koordynator wspólnot i ruchów katolickich w diecezji opolskiej, który przewodniczył 9 lutego uroczystościom patronalnym Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w bielskim kościele św. Pawła. Podczas Mszy św. członkowie bielskiej wspólnoty ewangelizacyjnej dziękowali za kolejny rok służby w Kościele bielsko-żywieckim, w Polsce i na świecie.
Ewangelizator z diecezji opolskiej ks. Mateusz Buczma nawiązał w kazaniu do 1 Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian, w którym autor przestrzegł członków korynckiej wspólnoty przed „błyszczeniem słowem i mądrością”. Jak zaznaczył opolski ksiądz, Paweł ostrzegł swych braci przed „gwiazdorzeniem”. Wyjaśnił, że sam Apostoł Narodów w swym dziele ewangelizacji zrezygnował z chwytów retorycznych i postanowił „nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego”. „Czy to jest jakiś ekskluzywizm, czy to jest jakieś sekciarstwo? A może Paweł podpowiada nam, że w takich momentach, trudnych także dla niego, rezygnuje z wszystkich innych sposobów i chce skupić się tylko na Jezusie. Bo wie, że tylko On jeden jest w stanie go uratować” – kontynuował kaznodzieja i zwrócił uwagę, że tylko Jezus jest w stanie rozwiązać wszelkie problemy człowieka współczesnego.
„Mając pewne doświadczenie, mając pewne umiejętności, możemy się ciągle łapać na tym, że zaczynamy bardziej ufać doświadczeniu niż Jezusowi; że zaczynamy bardziej ufać swoim umiejętnościom niż Jezusowi, że zaczynamy ufać naszemu stylowi zaangażowania w Kościół niż Jezusowi Chrystusowi; że zaczynamy ufać pewnemu sposobowi modlitwy bardziej niż żywemu Jezusowi” – podkreślił. Nawiązując do adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, dodał, że chodzi tu także o sytuację, gdy człowiek ufa bardziej doktrynie i prawu kościelnemu niż Jezusowi Chrystusowi. „To słowo wzywa cię do tego, byś się nawrócił!” – dodał i wskazał, że każde „marzenie lub pragnienie nienawrócone” polega na pokusie robienia czegoś bez Jezusa. Zdaniem kaznodziei, ważnym doświadczeniem jest poczucie bezradności, które umożliwia odarcie się ze złudzeń i zrozumienie, że tylko w Jezusie jest ratunek i nadzieja. Przypomniał także o pierwszej encyklice Pawła II „Redemptor hominis”, w której papież wskazał, że tylko Jezus pozwala nam zrozumieć człowieka i że nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Przestrzegł przed ekskluzywizmem i zachęcił do głębokiej formacji wskazującej na Jezusa, dzięki któremu można zrozumieć także „tego, którego dziś nie lubimy, który nie podziela naszej wrażliwości, który nie zna żywego Jezusa”. Podkreślił na koniec, że dzięki relacji z Jezusem modlitwa staje się, tak jak chciał Paweł, „ukazywaniem ducha i mocy”.
rk / Bielsko-Biała

[Internetowy Dziennik Katolicki 9 II 2020, 10 II 2020]

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: 6.30-7.30 i 17.30-18.30. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: czynna we wtorki i czwartki w godzinach 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

13485215
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
2518
8619
38195
13395525
38195
257571
13485215

Twoje IP: 3.235.75.174
Czas: 2020-06-06 08:28:28