Franciszek przyjął Martina Scorsese

Dziś rano w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Franciszek przyjął na audiencji znanego reżysera Martina Scorsese, jego żonę, ich dwie córki, oraz producenta filmu „Milczenie” i jego żonę. Gościom towarzyszył prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, ks. prał. Dario Edoardo Viganò – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Spotkanie było bardzo serdeczne i trwało około piętnastu minut. Papież powiedział obecnym, że przeczytał książkę „Milczenie”, z której amerykański reżyser zaczerpnął inspirację dla swego najnowszego filmu. Następnie mówił o pracy misyjnej jezuitów w Japonii i "Muzeum 26 męczenników”. Reżyser przekazał Ojcu Świętemu dwa obrazy związane z tematem „ukrytych chrześcijan”. Jeden z nich przedstawia bardzo czczony obraz Matki Bożej, dzieło japońskiego artysty z XVIII wieku. Papież podarował natomiast gościom kilka różańców.
Pobyt znanego amerykańskiego reżysera w Rzymie związany jest z zaplanowanym na 1 grudnia przedpremierowym pokazem jego najnowszego filmu „Milczenie”, będącego adaptacją powieści japońskiego pisarza katolickiego, autora wielu bestsellerów, Shūsaku Endō (1923-1996) o tym samym tytule, a poświęconej prześladowaniom chrześcijan w XVII w. w Japonii. Oparta na historycznych faktach powieść, została opublikowana w 1966 r. Dotyczy ona czasów prześladowania chrześcijan w Japonii z początku XVII wieku w czasie rządów rodu Tokugawa. Opowiada historię młodego portugalskiego jezuity, ks. Sebastião Rodriguesa, który zostaje wysłany do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby wspomóc lokalnych katolików i sprawdzić, czy jeden z pracujących tam już jezuitów, ks. Cristovão Ferreira nie został apostatą. Ks. Ferreira (1580-1650) to postać autentyczna. Był zakonnikiem, który poddany torturom, wyrzekł się chrześcijaństwa i został buddyjskim mnichem. Napisał też traktat teologiczny przeciwko chrześcijaństwu. Powieść przedstawia w przejmujący sposób prześladowania wiernych Kościołowi i przeżycia samego ks. Rodriguesa, który zostaje zdradzony przez współtowarzysza. Według portalu deadline.com „Milczenie” w reżyserii Scorsese ma wiele podobieństw ze słynnym filmem „Misja” w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 r. o jezuickich misjach w Ameryce Południowej.
st, pb, tom (KAI) / Watykan

[Internetowy Dziennik Katolicki 30.11.2016, 1.12.2016]