Gliwice: synod w 25. rocznicę utworzenia diecezji

W uroczystość ZwiKopiecastowania Pańskiego diecezja gliwicka świętowała dwudziestą piątą rocznicę jej utworzenia. Centralne uroczystości odbyły się w gliwickiej katedrze, gdzie w czasie Mszy św. dziękowano za to ćwierć wieku istnienia. Na zakończenie Mszy św. biskup gliwicki uroczyście otworzył I Synod Diecezji Gliwickiej. Wydarzenie, które dwadzieścia pięć lat temu zmieniło oblicze i administracje Kościoła w Polsce, było dzisiaj obchodzone w wielu diecezjach. Także wierni diecezji gliwickiej dziękowali dzisiaj za decyzję dzisiaj świętego Jana Pawła II, który na mocy bulii Totus tuus Polonie populus z 25 marca 1992 roku, utworzył miedzy innymi diecezję gliwicką.
Homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec. „ Od 25 lat nosimy w naszych sercach wdzięczność dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego odważną decyzję, dokonującą całościowej reorganizacji struktury terytorialnej Kościoła w naszej Ojczyźnie. – mówił biskup – Papieską bullą "Totus tuus Poloniae Populus" pomnożona została widzialna struktura apostolskiej posługi w całej Polsce, której odniesieniem są diecezje. Życie bowiem nie stoi w miejscu i od 1050 lat, czyli od momentu Chrztu naszego Narodu, z każdym pokoleniem stajemy wobec nowych wyzwań, dzieląc je wraz z wszystkimi zadaniami, jakie są właściwe dojrzałej społeczności pod względem politycznym, społecznym i kulturowym.” Biskup Kopiec podkreślił także rolę jaką odegrali w nowej diecezji jej biskupi: „Powołana do życia diecezja gliwicka, w ramach pełnoprawnej metropolii katowickiej, wraz z Kościołem, który żyje na Śląsku Opolskim, stara się być wiernym uczniem Chrystusa, Zbawiciela, apelującego ustawicznie: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię” (Mt 11,28). To jest zadaniem Kościoła w każdym czasie. Podjął on - Kościół Święty - tę pracę 25 lat na naszej ziemi w sposób jeszcze bardziej aktywny. Dał tego przekonujący dowód pierwszy biskup gliwicki Jan, wspierany przez pomocnika biskupa Gerarda, gdy tworzył podwaliny instytucjonalne nowej diecezji, naszego wspólnego domu wiary i kreślił rysujące się zadania na miarę potrzeb nowych czasów. Za ten trud i wysiłek dzisiaj diecezja gliwicka wyraża im najgłębsze uznanie i szczere podziękowanie, bowiem możemy to dzieło dzisiaj kontynuować.”
Na zakończenie Mszy św. biskup gliwicki podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność i modlitwę, a następnie ogłosił, że jak już to wielokrotnie zapowiadał, jako owoc ćwierćwiecza istnienia diecezji podjął decyzję o zwołaniu pierwszego synodu w diecezji, po czym kanclerz Kurii Gliwickiej ks. Sebastian Wiśniewski odczytał dekret otwierający I Synod Diecezji Gliwickiej. Po zakończonej Mszy św. powołani przez biskupa członkowie Zgromadzenia Ogólnego Synodu udali się do Centrum Edukacyjnego im. Św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się sesja otwierająca prace synodalne. Wzięli w niej udział przewidziani przez Kodeks Prawa Kanonicznego przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy, wybrani jako przedstawiciele z dekanatów. W czasie pierwszej sesji członkowie Synodu złożyli wyznanie wiary przewidziane przy obejmowaniu zadania zleconego przez biskupa i odebrali od niego dekrety. Specjalnym gościem uroczystego Otwarcia Synodu był ks. prof. dr. hab. Mirosław Sitarz, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który we wrześniu ubiegłego roku w Gliwicach wygłosił dla księży wykład na temat czym jest synod diecezjalny. Najbliższe miesiące to praca w małych grupach synodalnych powołanych na parafiach oraz w grupach tematycznych, które wypracowały sprawy nad, którymi należy się pochylić. Impulsem do tego były między innymi opinie i sugestie, które mogli w odpowiednim czasie zgłosić diecezjanie, poprzez nadesłanie do sekretariatu Synodu propozycji tematów. Kolejnym etapem będą posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Synodu, gdzie zostaną wypracowane ostateczne rozwiązania i kształt dokumentów, które po zatwierdzeniu przez biskupa staną się prawem diecezjalnym. Synod potrwa minimum półtora roku.
ks.sw / Gliwice

[Internetowy Dziennik Katolicki 26.03.2017, 27.03.2017]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

9942410
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
601
5796
33215
9872258
115536
164267
9942410

Twoje IP: 54.198.77.35
Czas: 2018-07-22 04:49:29