Chrześcijanie coraz bardziej prześladowani w Europie

W ostatnim czasie na całym śprzeladwiecie, nie wyłączając kontynentu europejskiego, zauważa się często podważanie wolności religijnej – powiedział w Mediolanie watykański sekretarz ds. stosunków z państwami ks. abp Paul Gallagher. Ksiądz arcybiskup Paul Gallagher zaznaczył, że towarzyszy temu deprecjonowanie tej fundamentalnej wolności, przy czym w wielu przypadkach dochodzi wprost do otwartego prześladowania, którego pierwszymi, choć nie jedynymi ofiarami, coraz częściej stają się chrześcijanie. Przemawiając na konferencji poświęconej obronie prawa do wolności religijnej, zwrócił uwagę, że także w państwach o długiej tradycji demokratycznej patrzy się na sprawy religijne podejrzliwie. – Niestety także w Europie zauważa się alarmujący wzrost form nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan. Zajmujące się tymi sprawami Obserwatorium ds. nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie podaje, że tylko w latach 2014-2015 zgłoszono mu ok. 1700 takich przypadków na Starym Kontynencie– mówił watykański „minister spraw zagranicznych”. Przypomniał także, że już w 2015 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję pod znamiennym tytułem: „Zwalczanie nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie”. Wzywa się w niej państwa członkowskie do zabezpieczenia każdemu prawa do wolności religijnej. Ksiądz arcybiskup Gallagher zauważył, że w dzisiejszym kontekście wydaje się czymś niespójnym wzywanie z jednej strony do wolności dla wszystkich, podczas gdy z drugiej strony w imię tej samej wolności odmawia się jej niektórym grupom, zwłaszcza religijnym. Obowiązkiem instytucji państwowych winno być zwalczanie jakichkolwiek form nietolerancji religijnej i jednocześnie wspieranie wszelkimi możliwymi środkami obrony wolności religijnej.

[http://www.naszdziennik.pl/wiara-przesladowania/179231,chrzescijanie-coraz-bardziej-przesladowani-w-europie.html, 1.04.2017]

Twoje IP: 54.224.128.175
Czas: 2017-04-24 09:27:33