Biskupi o wytycznych dla małżeństw i instrukcji dla chorych

Wytyczne nt. duszpasterstwa małżeństw i rodzin oraz aktualizacja instrukcji dotyczącej duszpasterstwa chorych i umierających - to jedne z głównych punktów zakończonego dziś w Zakopanem 376. zebrania plenarnego Episkopatu Polski. Mówili o tym biskupi na konferencji prasowej dla dziennikarzy.
Podczas 376. zebrania plenarnego w Zakopanem biskupi zadecydowali, że prowadzone od miesięcy prace nad wytycznymi KEP nt. duszpasterstwa małżeństw i rodzin muszą być jeszcze kontynuowane. Abp Henryk Hoser przypomniał, że wytyczne są wynikiem dwóch synodów poświęconych rodzinie z 2014 i 2015 r. oraz adhortacji posynodalnej papieża Franciszka „Amoris laetitia”. - Inspiracje wynikające z synodów i adhortacji ukazują nowe wyzwania i zadania duszpasterskie zarówno dla całego Kościoła powszechnego, jak i Kościoła w Polsce – powiedział abp Hoser. Jak podkreślił, motywem przewodnim wytycznych jest zorganizowanie i udostępnienie towarzyszenia małżonkom i tym, którzy przygotowują się do małżeństwa we wszystkich poprzednich etapach swojego życia przed zawarciem tego sakramentu. „Duży nacisk jest też położony na zajęcie się przypadkami małżeństw niesakramentalnych. Duszpasterstwo tych małżeństw, nieformalnych z kościelnego punktu widzenia, także leży na sercu Kościoła” – powiedział abp Hoser. Dodał, że Kościół w Polsce już od dawna zajmuje się tymi małżeństwami, m.in. za pośrednictwem wspólnotę trudnych małżeństw „Sychar”. W wytycznych chodziło natomiast o sprecyzowanie warunków integracji tych osób do życia kościelnego, integracji pastoralnej i liturgicznej – powiedział abp Hoser. „Wytyczne zawierają też wykładnię pedagogii prowadzącej do ratowania rozbitego małżeństwa i również odpowiedzialności za dzieci, które się rodzą. W tym Kościół też przychodzi z pomocą” – podkreślił hierarcha.
Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny podkreślił, że wytyczne mają charakter ogólny i nie zmieniające w sposób szczególny nauczania Kościoła w Polsce w kwestii duszpasterstwa rodzin. Istnieje bowiem wciąż obowiązujące i nie tracące nic ze swej aktualności dyrektorium duszpasterstwa rodzin z 2003 r. Wytyczne mają stanowić do nich załącznik. - Wytyczne mają za zadanie zgłębić „Amoris laetitia”, uwzględnić sugestie Ojca Świętego – dodał. Dokument będzie składać się z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwu rodzin oraz związkom niesakramentalnym. Pierwsza część ma dotyczyć przygotowania do sakramentu małżeństwa na wcześniejszych etapach życia przyszłych małżonków, w tym wychowania rodzinnego, katechezy i formacji w parafii i wreszcie bezpośredniego kursu przed zawarciem sakramentu. Jeśli chodzi o młode małżeństwa, to – jak zauważył bp Wątroba – są one współcześnie szczególnie podatne na kryzys, zwłaszcza w pierwszych latach związku, polegający na poczuciu wypalenia wewnętrznego i braku wiary w dalszy rozwój wspólnego życia. W tym kontekście zadanie towarzyszenia takim rodzinom stoi zarówno przed duszpasterzami, jak i małżeństwami ze stażem, które mogą służyć młodym małżeństwom doświadczeniem, radą i życiowym wsparciem. Jeśli chodzi o związki niesakramentalne, to zdaniem bp. Wątroby, trzeba przede wszystkim rozeznać sytuację, w jakiej znalazły się osoby w nowym związku. Chodzi nade wszystko o to, aby te osoby miały świadomość, że nie są wykluczone ze wspólnoty Kościoła, ale wręcz przeciwnie: że trzeba te osoby do niej włączać. Przypomniał, że wskazania papieża Franciszka z „Amoris laetitia” nie mają charakteru rewolucyjnego. - Ojciec Święty nie zachęca do gwałtownych ruchów, ale do nawrócenia duszpasterskiego – dodał. Wytyczne będą poddane jeszcze dalszej redakcji i powinny zostać ostatecznie przyjęte na październikowym zebraniu plenarnym KEP.

[Internetowy Dziennik Katolicki 7.06.2017, 7.06.2017]

Biskupi o wytycznych dla małżeństw i instrukcji dla chorych (c.d.)

… Obradujący w Zakopanem biskupi przyjęli także instrukcję dotyczącą duszpasterstwa chorych i umierających. Określa ona m.in. zasady udzielania sakramentu namaszczenia chorych. – Dokument wskazuje, kto kiedy powinien przystąpić do sakramentu chorych – powiedział podczas konferencji prasowej bp Adam Bałabuch.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że kiedyś istniała praktyka przyjmowania sakramentu w warunkach ekstremalnych. - W tej chwili wierni przystępują do tego sakramentu nawet, gdy ich życie nie jest zagrożone z powodu choroby. Nowy dokument KEP ma przypomnieć obowiązujące normy i uporządkować praktykę duszpasterską – wskazał biskup.

Jak podkreślił bp Bałabuch, nowy dokument ma jeszcze bardziej uwrażliwić na potrzeby osób chorych i pokazać sposoby pomocy. - Wskazujemy znaczenie duszpasterstwa osób chorych, ale również znaczenie opieki rodzinnej – podkreślił hierarcha.

Istotnym wydarzeniem, towarzyszącym obradom Konferencji Episkopatu Polski, była wtorkowa Msza święta w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Szczególne znaczenie miał odnowiony tam akt oddania narodu i Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Maryi Panny. Jak podkreślił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ma on szczególne znaczenie bo polscy biskupi dokonali go w obecności władz państwowych.

Metropolita krakowski przypomniał, że pierwszy taki akt polskich biskupów złożony został na Jasnej Górze zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Przypomniał również słowa ówczesnego prymasa Augusta Hlonda: „jeśli będzie zwycięstwo, to przyjdzie ono przez Maryję”.

Akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński wskazał, że zorganizowane w Zakopanem zebranie plenarne Episkopatu związane było nie tylko z ponowieniem aktu oddania Najświętszemu Sercu Maryi w 100. rocznicę objawień fatimskich. Biskup przypomniał, że okazją była również obchodzona na Podhalu 20. rocznica papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II.

[http://nowy.ekai.pl/media/szuflada/Biskupi_o_wytycznych_dla_maestw_i_instrukcji_dla_chorych.htm, 7.06.2017]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

10267927
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
665
4345
26153
10200080
110095
154457
10267927

Twoje IP: 54.198.142.121
Czas: 2018-09-22 03:17:39