Instrukcja dot. duszpasterstwa chorych i umierających

Instrukcję dotyczącą duszpasterstwa chorych i umierających przyjęli w środę biskupi Konferencji Episkopatu Polski, obradujący podczas 376. zebrania plenarnego. Nowe przepisy wyjaśniają, kto powinien przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch powiedział w rozmowie z KAI, że nowy dokument przypomina i wyjaśnia warunki określające, kto może przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Bp Bałabuch przypomina przepisy liturgiczne, które wskazują że sakrament namaszczenia mogą przystąpić osoby w podeszłym wieku, albo znajdują się w sytuacji zagrożenia życia. – Zależało nam na tym, by podkreślić, że nie ma już czegoś takiego jak warunkowe namaszczenie chorych – mówi przewodniczący komisji liturgicznej KEP. Dokument dyskutowany był już podczas lutowego zebrania Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów. Wtedy bp Bałabuch zwrócił uwagę, że przepisy dopuszczają ponowne przyjęcie sakramentu, gdy nastąpił nawrót choroby, albo wyraźne pogorszenie stanu zdrowia. - Chcemy te normy przypomnieć, by były poprawnie stosowane w duszpasterstwie - powiedział KAI.
Innym dokumentem zatwierdzonym podczas zebrania planarnego KEP było wprowadzenie liturgiczno-pastoralne do obrzędów sakramentu bierzmowania. - Chcemy doprecyzować niejasne sformułowania i normy liturgiczne - powiedział przewodniczący komisji liturgicznej. Przyjęte zostały również poprawki do kalendarza liturgicznego, które obowiązywać będą w 2018 roku. Bp Bałabuch zwraca uwagę, że chodzi tu zwłaszcza o przeniesienie liturgicznych wspomnień niektórych błogosławionych z kalendarza ogólnego do kalendarza poszczególnych diecezji, z którymi byli związani.
mip / Zakopane

[Internetowy Dziennik Katolicki 7.06.2017, 7.06.2017]