Instrukcja dot. duszpasterstwa chorych i umierających

Instrukcję dotyczącą duszpasterstwa chorych i umierających przyjęli w środę biskupi Konferencji Episkopatu Polski, obradujący podczas 376. zebrania plenarnego. Nowe przepisy wyjaśniają, kto powinien przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch powiedział w rozmowie z KAI, że nowy dokument przypomina i wyjaśnia warunki określające, kto może przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Bp Bałabuch przypomina przepisy liturgiczne, które wskazują że sakrament namaszczenia mogą przystąpić osoby w podeszłym wieku, albo znajdują się w sytuacji zagrożenia życia. – Zależało nam na tym, by podkreślić, że nie ma już czegoś takiego jak warunkowe namaszczenie chorych – mówi przewodniczący komisji liturgicznej KEP. Dokument dyskutowany był już podczas lutowego zebrania Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów. Wtedy bp Bałabuch zwrócił uwagę, że przepisy dopuszczają ponowne przyjęcie sakramentu, gdy nastąpił nawrót choroby, albo wyraźne pogorszenie stanu zdrowia. - Chcemy te normy przypomnieć, by były poprawnie stosowane w duszpasterstwie - powiedział KAI.
Innym dokumentem zatwierdzonym podczas zebrania planarnego KEP było wprowadzenie liturgiczno-pastoralne do obrzędów sakramentu bierzmowania. - Chcemy doprecyzować niejasne sformułowania i normy liturgiczne - powiedział przewodniczący komisji liturgicznej. Przyjęte zostały również poprawki do kalendarza liturgicznego, które obowiązywać będą w 2018 roku. Bp Bałabuch zwraca uwagę, że chodzi tu zwłaszcza o przeniesienie liturgicznych wspomnień niektórych błogosławionych z kalendarza ogólnego do kalendarza poszczególnych diecezji, z którymi byli związani.
mip / Zakopane

[Internetowy Dziennik Katolicki 7.06.2017, 7.06.2017]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

10268045
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
783
4345
26271
10200080
110213
154457
10268045

Twoje IP: 54.198.142.121
Czas: 2018-09-22 04:02:11