Japonia: biskupi domagają się rozdziału państwa i religii

Japońscy biskupi wystosowali petycję do premiera Shinzo Abe domagając się ścisłego przestrzegania konstytucyjnego rozdziału państwowych uroczystości od prywatnych przekonań religijnych rodziny cesarskiej podczas ceremonii planowanych w związku z zapowiadaną zmianą cesarza. 30 kwietnia 2019 r. cesarz Akihito ma abdykować, a dzień później, 1 maja jego syn Naruhito ma wstąpić na tron.
Petycja została przyjęta przez 16 biskupów na zakończenie dorocznego zgromadzenia plenarnego konferencji episkopatu, jakie odbyło się w Tokio w dniach 19-22 lutego. Nosi ona tytuł „Prośba o rozdział państwa i religii podczas ceremonii abdykacji i intronizacji cesarza”. Katoliccy hierarchowie wyrazili nadzieję, że rząd będzie ścisłe przestrzegał zasady rozdziału państwa i religii, zapisanej w konstytucji Japonii i dokona rozróżnienia między aktami państwowymi i prywatnymi rytuałami rodziny panującej.
Podczas wstąpienia na tron cesarza Akihito w 1989 r. rząd Japonii nie tylko płacił za prywatne ceremonie religijne rodziny cesarskiej (Daijosai), ale także uczestniczyli w nich szefowie trzech władz - ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Rząd włączył również tradycyjne rytuały religijne rodziny panującej do głównej państwowej ceremonii intronizacji nowego władcy. Biskupi skrytykowali taki stan rzeczy, uznając, że nie odpowiadało to konstytucyjnej zasadzie rozdziału państwa i religii. Jako bardzo godne ubolewania określili to, że „podobno” sytuacja taka ma się powtórzyć w przypadku ceremonii przewidzianych na 2019 r. Hierarchowie argumentują, że zasada rozdziału państwa i religii wynika z refleksji nad historią Japonii, która prowadziła wojny pod sztandarem skupionej na osobie cesarza religii szintoistycznej, gwałcąc prawa człowieka i pokój wielu narodów świata, szczególnie azjatyckich. - Na japońskim rządzie spoczywa odpowiedzialność, by nigdy nie zapomnieć tej godnej pożałowania historii i nie powielać tego samego wzorca - stwierdzili katoliccy biskupi.
pb (KAI/UCAN) / Tokio
[Internetowy Dziennik Katolicki 3.03.2018, 5.03.2018]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

10831359
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
1194
4038
31664
10772476
80275
112735
10831359

Twoje IP: 3.84.186.122
Czas: 2019-01-19 06:45:44