Kard. Farell: po raz pierwszy Stolica Apostolska opublikowała dokument o sporcie

Na wyjątkowy charakter opublikowanego dzisiaj przez Stolicę Apostolską dokumentu „Dać z siebie to, co najlepsze” wskazał podczas dzisiejszej konferencji prasowej kard. Kevin Farrell.
Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia podkreślił, że dokument ten nie usiłuje odpowiedzieć na wszystkie pytania i wyzwania, jakie stawia dziś świat sportu, ale zamierza opisać relacje między sportem a doświadczeniem wiary i przedstawia chrześcijańską wizję sportu. Zaznaczył, że dołączone jest do niego specjalne przesłanie Ojca Świętego.
Kard. Farell podkreślił że chociaż istnieją różne przemówienia i orędzia poszczególnych papieży skierowane do przedstawicieli świata sportu, a Stolica Apostolska zorganizowała wiele sympozjów na ten temat, to nie było dotychczas dokumentu, który gromadziłby przemyślenia i postulaty Kościoła katolickiego odnoszące się do praktykowania sportu, zarówno amatorsko jak i zawodowo.
Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zauważył, że wyrażenie „dać z siebie to, co najlepsze”, które stanowi tytuł dokumentu było przy różnych okazjach stosowane przez Papieża Franciszka. Stosuje się ono zarówno do sportu jak i do wiary. Z jednej strony, przypomina o wysiłku, poświęceniu, które sportowiec musi podjąć jako stałe w swoim życiu, aby odnieść zwycięstwo lub po prostu osiągnąć cel. Ale także w dziedzinie naszej wiary jesteśmy powołani, aby dać z siebie to co najlepsze, by osiągnąć świętość, która, jak podkreślił Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate” jest powszechnym powołaniem, skierowanym do wszystkich, także do sportowców.
st (KAI) / Watykan

[Internetowy Dziennik Katolicki 1.06.2018, 2.06.2018]