Mongołowie wrócili na Legnickie Pole

Równo po 775 latach po raz drugi Mongołowie rozbili swoje jurty w Legnickim Polu. Jednak tym razem nie po to, by walczyć, ale zdobywać przyjaciół. W niedzielę, 1 maja, rozpoczęły się obchody 775. rocznicy bitwy na Legnickich Polach, podczas której starły się zjednoczone wojska chrześcijańskie pod dowództwem księcia Henryka Pobożnego z wojskami mongolskimi. Książę Henryk zginął w boju, jednak pochód najeźdźców z Azji na Europę został powstrzymany. Gości z Mongolii reprezentował ambasador Bataa Nemekh oraz spora grupa Mongołów mieszkających w Polsce i w sąsiednich krajach.
Uroczystość rozpoczęła się od spotkania w wielkiej jurcie. Następnie w bazylice odprawiona została Msza św., w której uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, którzy w tym dniu przezywali swoją doroczną pielgrzymkę. Po modlitwie na placu przed bazyliką odbył się koncert orkiestry wojskowej z Wrocławia. Następnie gospodarze oraz goście uroczyście rozpoczęli obchody dnia mongolskiego. Na scenie wystąpiły zespoły prezentujące muzykę i tańce mongolskie. Dla licznie przybyłych gości przygotowano wiele atrakcji. Można było poznać średniowieczne rzemiosło, wybić okolicznościową monetę, nauczyć się średniowiecznej kaligrafii, czy czerpania papieru. Również dla najmłodszych przygotowano wiele gier i zabaw. Między odwiedzającymi Legnickie Pole przechadzali się rycerze i mongolscy wojownicy. Można było obejrzeć wystawę zdjęć o współczesnej Mongolii oraz skosztować tradycyjnych mongolskich potraw. Odbyły się także mongolskie zapasy, a sztukę ognia zaprezentował teatr Prometeusz. W poniedziałek, 2 maja można było obejrzeć zwiad mongolski oraz rekonstrukcję bitwy „Legnickie Pole 1241”. W rekonstrukcji wzięło udział ponad 100 osób. Byli rycerze chrześcijańscy oraz wojownicy mongolscy na koniach. Wojsko stoczyło regularną bitwę, podczas której na polu walki padł książę Henryk Pobożny. Świętowanie 775 rocznicy bitwy na Legnickich Polach zakończyła zabawa taneczna i biesiada rycerska.
9 kwietnia 1241 r. polskie i europejskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii, jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn Świętej Jadwigi. Choć bitwa była przegrana, jednak walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Mongołów na zachód Europy. Dzięki staraniom Duszpasterstwa Ludzi Pracy’90 oraz Bractwu Henryka Pobożnego i Księżnej Anny podjęto prace zmierzające do wyniesienia na ołtarze Henryka Pobożnego, jako męczennika za wiarę. Wniosek taki na forum episkopatu przedstawił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski w 2015 roku. Episkopat Polski ogłosił „nihil obstat”, czyli zgodę na podjęcie kolejnych kroków zmierzających do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego.

ww / Legnickie Pole

[Internetowy Dziennik Katolicki 3.05.2016, 4.05.2016]