Jublileusz 150-lecia kościoła i klasztoru Braci Mniejszych w Prudniku

Jubileusz 150 lecia kościoła i klasztoru pod wezwaniem Świętego Józefa w Prudniku Lesie to wspaniała okazja, żeby Bogu złożyć należne uwielbienie i chwałę za pokolenia Braci i wiernych, którzy właściwie od 3 marca 1852 roku przybywają do tego szczególnego miejsca.

Tego bowiem dnia pierwsi Alkantaryni przybyli na piechotę i do tego na bosaka z Góry Świętej Anny. Choć ich obecność trwała zaledwie 3 lata, to pozostał po nich trwały ślad chociażby w Cudownym Obrazie Świętego Józefa, którego kult Bracia rozpoczęli.

Po latach Bracia z Saksoni przybywają na to miejsce i budują murowany kościół i klasztor, który został uroczyście poświęcony 17 grudnia 1867 roku. Przez wiele lat bracia dzięki łasce Bożej i swemu świadectwu życia gromadzili wokół siebie wiernych, których prowadzili do Boga. Były też w historii tego miejsca i chwile trudne jak II Wojna Światowa czy uwięzienie przez komunistów Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Świadomi tego wielkiego dziedzictwa, Bracia z Prudnika zaprosili na ten Jubileusz Ordynariusza Opolskiego Księdza Biskupa Andrzeja Czaję, który przewodnicząc uroczystej Mszy świętej, wygłosił Słowo Boże. Wiele ciepłych słów padło z ust Biskupa Opolskiego, który dziękując za świadectwo życia, bliskość Ludu Bożego i za posługę dla wiernych tej ziemi, zachęcał do dalszego trwania w duchu franciszkowego charyzmatu.

Uroczystości jubileuszowe uświetnił także nasz Minister Prowincjalny ojciec Alan Brzyski, na ręce którego podczas Mszy świętej 14 braci na ślubach czasowych odnowiło swoją profesję zakonną. Okazją ku temu była uroczystość Świętej Jadwigi patronki naszej prowincji zakonnej. Oprócz wyżej wymienionych, na uroczystości przybyli także ojciec Dominik Banaś sekretarz prowincjalny, ojciec Augustyn Feliszek Magister Klerykatu, ojciec Jordan Staffa pochodzący z Prudnika, ojciec Marceli Dębski, Paweł Tarnowski, ojciec Jakub przeor klasztoru benedyktynów w Biskupowie. Obecni na Jubileuszu byli także ojciec Antoni Dudek i brat Emeryk Hryckiewicz, którzy przybyli w czasie uroczystości.

Liczni wierni, którzy razem z braćmi świętowali ten Jubileusz, mieli okazję do śpiewania dziękczynnego Te Deum zwłaszcza, że pomagała nam Orkiestra Dęta z Racławic.

Po uroczystej Mszy świętej była okazja do wspólnego zdjęcia oraz do poczęstowania się specjalnie na tę okazję upieczonym wielkim tortem, który smakował wyśmienicie.

Zakończeniem uroczystości było Nabożeństwo Fatimskie, podczas którego modliliśmy się za braci już będących w wieczności, a którzy leżą na naszym cmentarzu zakonnym oraz za braci będących obecnie w naszym konwencie oraz za braci dążących do profesji wieczystej czy kapłaństwa.

Ufamy, że Roku Jubileuszowy będzie okazją do dalszego dziękczynienia Bogu oraz do pogłębiana naszego franciszkańskiego charyzmatu w tym pięknym miejscu, które także jest Sanktuarium Diecezjalnym.

O.Faustyn Zatoka ofm

[http://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/jublileusz-150-lecia-kosciola-klasztoru-braci-mniejszych-prudniku-64647/ 30.102016]

Losowa

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (DPS); Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7:00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie: zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W soboty: od godz. 17.00. W niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 9:30, 16.00 - 17.30. W środy - nieczynna.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

katechezy

minuta

mysl

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

11611427
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
2220
6102
12979
11567413
116113
145286
11611427

Twoje IP: 184.72.212.254
Czas: 2019-06-26 12:00:22